Skocz do zawartości

Odczytywanie taktowania uC z datasheetu


kampo

Pomocna odpowiedź

Witam.

Może to banalne, ale gnębi mnie to, czy dobrze odczytuję wartości taktowania mikrokontrolerów.

Na przykład weźmy ATtiny2313A (datasheet). W datasheet jest napisane:

Operating Voltage

– 1.8 – 5.5V

Speed Grades

– 0 – 4 MHz @ 1.8 – 5.5V

– 0 – 10 MHz @ 2.7 – 5.5V

– 0 – 20 MHz @ 4.5 – 5.5V

Oznacza to, że uC przy napięciu zasilania < 2.7V może taktować max 4MHz, ale przy napięciu >= 2.7 na wewnętrznym oscylatorze możemy uzyskać maksymalne taktowanie (8MHz, tabela 6-3, strona 29), ale można też wykorzystać zew. oscylator z taktowaniem np. 10Mhz. No i przy napięciu > 4.5V może być wykorzystany kwarc 20MHz.

Zgadza się, czy całkiem to pokręciłem?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Może to banalne, ale gnębi mnie to, czy dobrze odczytuję wartości taktowania mikrokontrolerów.

Na przykład weźmy ATtiny2313A (datasheet). W datasheet jest napisane:

Operating Voltage

– 1.8 – 5.5V

Speed Grades

– 0 – 4 MHz @ 1.8 – 5.5V

– 0 – 10 MHz @ 2.7 – 5.5V

– 0 – 20 MHz @ 4.5 – 5.5V

Oznacza to, że uC przy napięciu zasilania < 2.7V może taktować max 4MHz, ale przy napięciu >= 2.7 na wewnętrznym oscylatorze możemy uzyskać maksymalne taktowanie (8MHz, tabela 6-3, strona 29), ale można też wykorzystać zew. oscylator z taktowaniem np. 10Mhz. No i przy napięciu > 4.5V może być wykorzystany kwarc 20MHz.

Zgadza się, czy całkiem to pokręciłem?

Pozdrawiam.

Jest dokładnie tak jak piszesz.

Pamiętaj tylko, że niektóre inne komponenty mogą czasami też pracować z gorszymi parametrami (np. ADC może mieć mniejszą prędkość maksymalną i/lub gorszą dokładność, USB może nie pracować wcale poniżej 3.3V itp. - takie kwiatki są do przeczytania zazwyczaj w opisie danych peryferiów)

Harcerz czujnym musi być 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.