Skocz do zawartości

Lepkie nogi automatycznego Spider-Mana


Treker

Pomocna odpowiedź

Kto z Was oglądał kiedykolwiek Spider-Mana? Myślę, że większość widziała ten film. Naukowcom ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu film tak sie spodobał, że postanowili zrobić robota, który będzie poruszał się w podobny sposób.

Potrafi poruszać się po różnych powierzchniach

Bezimienny robot stworzony przez grupę naukowców (m.in. Fumiya Iida i Liyu Wang pracowali przy tej konstrukcji) potrafi wspinać się po pionowych powierzchniach. Jego sekretem są gorące, lepkie... stopy. Wyposażone są w specjalną kleistą substancję, która zaczyna się roztapiać już w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Wtedy noga robota przykleja się do ściany. Niestety, trzeba trochę odczekać aż substancja się schłodzi, żeby robot był w stanie oderwać stopę i zrobić kolejny krok.

Robot w akcji - w przyspieszonym tempie

Robot nie porusza się z gracją żywego, a już tym bardziej radioaktywnego, pająka. Potrzeba około 5 minut na wystygnięcie materiału. Jednak ta technologia z pewnością przyda się w akcjach ratunkowych, szczególnie w górach i kopalniach. Dodatkową zaletą jest to, że robot porusza się po powierzchniach drewnianych, aluminiowych, kamiennych, a naukowcy już pracują nad tym, żeby wysłać go w teren.

Jak oceniacie to cudo? Naukowcom uda się przyspieszyć jego chód?

Żródło: http://www.digitaltrends.com/cool-tech/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.