Skocz do zawartości

[C] uruchomienie turbiny regulatorem Emax ESC 12A


robott

Pomocna odpowiedź

Witam

Czy spotkał się ktoś was z tym modelem regulatora? Chcę uruchomić nim turbinę, ale przy 50Hz i wypełnieniu 1ms (sprawdzone oscyloskopem), a później zmianie wypełnienia nadal się nie rusza.

Zachowuje się zupełnie, jakby nie dostawał żadnego sygnału, po dłuższej chwili świecenia się diody zaczyna piszczeć krótkimi sygnałami bardzo długo.

Bateria: LINK

Regulator: LINK

do testów atmega8 kwarc 12Mhz wyjście do sterowania turbiną OCR1A

PWM phase correct mode

kod:

#define F_CPU 12000000

#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

volatile int min=14200;//50Hz 1ms
volatile int max=13800;//50Hz 1,4ms


void turbina(int predkosc)
{
OCR1A=predkosc;	
}
int main(void)
{
int i;


DDRB|=(1<<PB1);//OCR1A jako wysjcie

TCCR1B|=(1<<WGM13);
TCCR1A|=(1<<WGM11);

TCCR1A|=(1<<COM1A1)|(1<<COM1B1)|(1<<COM1A0)|(1<<COM1B0);
TCCR1B|=(1<<CS11); 

ICR1=15000; //50Hz

turbina(min);
for(i=0;i<50;i++) //czeka 5s
{
	_delay_ms(100);
}
turbina(max);

while(1)
   {
        	;
   }
}
Link do komentarza
Share on other sites

Po co nam tu piszesz o "piszczeniu krótkimi sygnałami"? Zamiast tego napisz co to oznacza. Nie wiesz? To zajrzyj do instrukcji użytkownika. Nie masz? To zacznij od tego:

http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=1660

To chyba ten sam regulator. Tam jest wyjaśnione jak się go bezpiecznie startuje żeby Ci palca nie urwało i jak się go programuje, bo nie zawsze domyślne ustawienia są optymalne w danej aplikacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Posiadam taką instrukcję i dokładnie ją przestudiowałem, nie znalazłem odpowiedzi.

Wzmiankę o krótkich powtarzających się sygnałach znalazłem w pkt. opisującym

"Throttle range setting procedures".

Niestety nie włączam tej opcji ponieważ regulator nie informuje mnie o tym dwoma długimi sygnałami.

Sprecyzuję, że nie wiem jakim sygnałem uruchamia się ten regulator, więc próbuję opisanym tutaj, ale nie działa. Miałem nadzieję, że ktoś na tym forum uruchamiał już ten regulator.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewo w którymś samolocie miałem taki regulator i nie pamiętam, by sprawiał mi jakiekolwiek problemy.

Jeśli:

a. zweryfikowałeś długości impulsów (na pewno 1 i 1.5ms co 20ms, polaryzacja dodatnia)

b. zmierzyłeś napięcie akumulatora w czasie pracy regulatora (>6V)

c. sprawdziłeś obecność impulsów PPM po podłączeniu regulatora

c. upewniłeś się, że połączenia są OK (połączone masy procesora i regulatora, impulsy PPM doprowadzone do prawidłowego wejścia)

d. spróbowałeś wersji programu bez żadnych automatycznych zmian w długościach (wciąż 1ms)

e. włączasz zasilanie obu urządzeń jednocześnie (lub nawet procesor wcześniej) nie pozostawiając regulatora bez impulsów po włączeniu jego zasilania

i wciąż zachowanie regulatora jest niezgodne z instrukcją to niewiele można pomóc. Być może regulator jakimś trafem, po przejściu swojej inicjalizacji zobaczył już długie impulsy i wszedł w tryb ustawiania zakresu min/max. Zapamiętał błędne ustawienia i teraz głupieje.

Spróbuj zrobić program startujący domyślnie od 1ms, zmieniający długość na 1.5ms tylko po naciśnięciu jakiegoś przycisku i powracający do 1ms po naciśnięciu innego. Wtedy będziesz mógł ręcznie sterować funkcjami prawie jak z normalnej aparatury, do której ten regulator jest przystosowany. Upewnij się, że sekwencja dźwięków po włączeniu jest OK a w szczególności czy bipczy dobrą liczbę cel akumulatora a wchodząc do procedury programowania sprawdź wszystkie ustawienia ale najważniejsze jest ustalenie zakresu min/max.

Być może nie warto operować na skajnych długościach bo mogą z jakiegoś powodu wychodzić poza tolerancje regulatora tylko np. ograniczyć się do zakresu 1.05-1.45ms ale to słaba teoria.

W ostateczności pozostaje podejrzenie uszkodzenia np. samego wejścia (wątpię) lub innej wersji oprogramowania i zmiany procedur inicjalizacji regulatora. Takie przypadki już miałem.

EDIT: dziwne zachowanie może tez być spowodowane negatywnym wynikiem self-testu np. brakiem lub błędnym podłączenim silnika, zwarciem w uzwojeniach itp. lub np. błędnym (w stosunku do ustawionego w setupie) napięciem akumulatora. Zwykle jest tam opcja autoidentyfikacji ale chyba można tam ustawić "na sztywno" pewną liczbę cel i wtedy może nie chcieć ruszyć z 2S.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Popełniłem bardzo, ale to BARDZO głupi błąd.

Napiszę tutaj, gdyby ktoś miał podobny problem.

Atmegę zasilałem z programatora, a turbinę bezpośrednio z baterii, przez co regulator nie wykrywał impulsów. Po podłączeniu wspólnej masy wszystko jest ok.

Temat do zamknięcia, piwo dla marek1707 za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.