Skocz do zawartości

Szybki i wydajny gepard


Domol

Pomocna odpowiedź

Naukowcy z Boston Dynamics już jakiś czas temu skonstruowali najszybszego jak dotąd automatycznego geparda, którego nie tak łatwo będzie prześcignąć. Mimo to badacze z MIT Biomimetic Robotics Lab nie poddali się i również stworzyli swoje zwierzątko.

MIT Cheetah

Ich robot jednak biega dwa razy wolniej - osiąga prędkość 22 km/h. Ale jest za to najlepszy pod innym względem. Jego wydajność energetyczna jest nawet lepsza niż u żywego zwierzęcia. Robot ekipy Boston Dynamics potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, natomiast ten ekipy z MIT daje radę na podłączonych do niego bateriach.

Obejrzyjcie go w biegu

Gepard MIT, który mierzy i waży mniej więcej tyle co zwierzę, potrzebuje ok 1kW podczas biegu z prędkością 22 km/h. Badaczom udało się osiągnąć taki wynik dzięki zastosowaniu ulepszonych przez nich silników i eliminacji innych miejsc strat energii. Dzięki temu robot może biec przez 1,23 godziny z prędkością 8.3 km/h z... 3 kg baterii. Całkiem nieźle.

Rozwiązania, które zwiększyły wydajność

Waszym zdaniem który z robotów zasługuje na większe uznanie? Ten, który osiąga większą prędkość czy lepszą wydajność?

Źródło: http://beta.spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Na mnie ten robot wywarł dużo większe wrażenie niż bostonowy biegacz.

Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach nie jest już problemem stworzenie dowolnie finezyjnie poruszającego się robota, a właśnie kwestia jego zasilania. Cóż z tego, że mamy robota biegającego z prędkością rakiety, kiedy jego zasięg operacyjny jest ograniczony do bieżni? 😋

Ciekaw tylko jestem, czy ten gepart z MIT jest w stanie poruszać się poza bieżnią.

Link do komentarza
Share on other sites

Na MIT trwają już prace, żeby ich robot mógł biegać po każdej powierzchni, nie tylko bieżni, ale pewnie jeszcze trochę czasu minie do tej pory.

Podejrzewam, że jeśli Boston Dynamics uporają się ze sprawą zasilania, to ich gepard nie będzie miał problemów z przemieszczaniem się po nierównym terenie - wniosek wysunięty na podstawie Big Doga 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.