Skocz do zawartości

Drony z misją


Domol

Pomocna odpowiedź

Quadrocoptery to wspaniałe zabawki, mogą też służyć do celów militarnych. Od niedawna jednak nie tylko bawią i przydają się wojsku. Teraz przydadzą się również do pomocy ludziom w miejscach, do których ciężko dotrzeć.

Nowoczesny przewoźnik

Matternet, podlegający pod Singularity University Labs, to przewoźnik jedyny w swoim rodzaju. Naukowcy z tego zespołu zamierzają stworzyć sieć komunikacyjną, po której będą poruszały się... drony przenoszące niewielkie pakunki. System ten powinien się sprawdzić w krajach, w których nie jest dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa.

Zeszłoroczny występ na TEDzie, poznajcie wizję twórców

Drony będą mogły przenosić niewielkie paczki. Bateria, które je zasila starcza na dystans 10 km. To jednak nie powstrzymuje naukowców. Zamierzają stworzyć sieć stacji, na których drony będą mogły samodzielnie upuścić zużyte baterie i podłączyć załadowane. Stacje mają być zasilane energią z odnawialnych źródeł energii (np. energią słoneczną).

Jeśli chodzi o sprzęt to mówimy tu o quadrocopterze, wyposażonym w GPS i czujniki, który jest w stanie unieść pakunek wagi kilku kilo. Konieczne jest jeszcze opracowanie systemu operacyjnego, który będzie kierował dronami i nadzorował ich przemieszczanie się 24/7/365.

Czy tak będziemy sobie kiedyś wysyłać paczki?

Matternet już w zeszłym roku przeprowadziło kilka próbnych przelotów na Haiti, w Wielkiej Brytanii, na Dominikanie i w Stanach Zjednoczonych. Drony pozytywnie przeszły próbę. Czy jednak ten pomysł nie umrze śmiercią naturalną z powodu koszmaru biurokracji? Czy system będzie całkowicie autonomiczny i nie będzie potrzeby zatrudniania ludzi na stacjach? Jak sądzicie?

Źródło i więcej info: http://matternet.us/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.