Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem krokowym przez RPI - czego potrzebuję?


dfi

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Chcę sterować silnikiem najlepiej krokowym(będzie służył jako ster) za pomocą GPIO w Raspberry Pi. Mam silniczek bipolarny(4 przewody). Dopiero teraz wyczytałem, że nie uda mi się sterować go przez układ ULN2803A który zamówiłem(przynajmniej inny silniczek na nim działa). Przyszedłem po poradę, bo silniczek ma sterować sterem w łodzi, i nie wiem w co powinienem się zaopatrzyć, aby to jakoś działało. Czy lepiej dokupić silniczek unipolarny? I w sumie najważniejsze - jak później tym sterować? Znalazłem kilka programów ale właściwie nie mam ich na czym sprawdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Sterowanie sterem za pomocą silnika krokowego to raczej nie najlepszy pomysł.

Do tego celu służą serwonapędy, które mogą ustawić i utrzymać zadaną pozycję

i mają zdecydowanie lepszy współczynnik mocy do masy.

Sterowanie wymaga tylko jednego kanału i sygnału PWM.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Faktycznie serwo będzie lepszym pomysłem. Jestem raczej początkujący i nie miałem pojęcia o różnicach, a właściwie o zasadzie działania serw.

Chcę zamawiać z jednego sklepu, i chyba padnie na botland bo właściwie wszystko czego potrzebuję tam jest(serwo, przetwornica, płytka uniwersalna, karta sd) . I stąd następne pytania.

Jako, że nie chcę wydawać zbyt dużo, to chyba najtańsze serwo czyli to: http://botland.com.pl/serwa-firmy-redox/1684-serwo-redox-s90-micro.html powinno się chyba sprawdzić?

Do tego potrzebuję zasilania wybiorę chyba tą przetwornicę: http://botland.com.pl/przetwornice-step-down/1587-przetwornica-step-down-5v-3a-ubec-buzzer.html

5.1V nie powinno zaszkodzić chyba RPI z tego co czytałem.

Jakieś uwagi co do tych 2 rzeczy? Może lepiej wybrać coś innego?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do serwa to raczej wystarczy, ale zależy od masy i prędkości łodzi. To, które wybrałeś powinno spokojnie dać radę w zwykłych modelach.

Przetwornica wygląda w porządku.

RPI może pracować na napięciach 4.75-5.25 V tylko pamiętaj żeby zapewnić mu odpowiednio filtrowane zasilanie, tj. para kondensatorów, np.: 100nF i 100uF.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli powinienem jeszcze dokupić:

http://botland.com.pl/kondensatory-elektrolityczne-dip/898-kondensator-elektrolityczny-100uf-35v-105c-10szt.html

http://botland.com.pl/kondensatory-ceramiczne-dip/210-kondensator-ceramiczny-dip-50v-5szt.html

A w którym miejscu powinienem to podłączyć?

Co do łodzi, to masa będzie dość duża, jednak prędkość raczej mała.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie umiem niestety policzyć jaki moment powinno mieć serwo przy sterze w łodzi a tym bardziej nie mam w tej kwesti doświadczenia, jednak woda jest dość gęstym ośrodkiem i jeśli chcesz wykonaywać gwałtowne zwroty to serwo mikro prawie na pewno nie da rady przy sporej łodzi. Na Twoim miejscu wziąłbym raczej serwo standard bo ono na 100% sobie poradzi a działa dokładnie tak samo.

Chociaż to raczej wróżenie z fusów 😉

Co do kondensatorów to przeczytaj ten artykuł: https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-zaklocenia-w-pracy-mikrokontrolerow-poradnik-praktyczny-dla-robotykow-vt6913.htm

Są tam fajnie wyjaśnione podstawowe kwestie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, części dostałem, wszystko właściwie oprogramowane (prócz napędu bo działa na zasadzie 0-1, ale to z czasem). Serwo faktycznie lepiej było wziąć większe, bo to powinno wytrzymać. Teraz zostały mi tylko te kondensatory. Mam coś takiego (przed serwem przetwornica):

RPI będzie wpięte tam gdzie idzie serwo (nie wiem jak w tym programie dać 2 linie), jeszcze nie wiem czy przez GPIO (jeśli mogę dać wspólną masę?- nie znam się więc wolę zapytać 😉), lub przez microusb.

Gdzie powinienem je dorzucić?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.