Skocz do zawartości

W jaki sposób przywoływać do siebie robota?


Czuszak

Pomocna odpowiedź

Witam!

Od kilku dni zacząłem śledzić forum więc witam wszystkich serdecznie. Nie wiem też czy w dobrym dziale piszę więc w razie czego proszę o wyrozumiałość i przeniesienie do innego działu

Od jakiegoś czasu myślę nad rozpoczęciem zabawy w budowanie robotów i kilka pomysłów mam.

Jednym z nich jest robot, który miałby pojawiać się na zawołanie i tu pytanie. W jaki sposób zrealizować takie wezwanie? np. przyniesie piwo 😋 Najpierw myślałem o module GSM ale tu można by tylko ustawić powiedzmy kilka komend - z konkretnymi lokalizacjami gdzie robot ma się udać (myślałem o czymś na podobnej zasadzie jak Micromouse - tylko ze zmierzaniem do punktu docelowego i powrót do bazy). Tylko tu robot będzie zmierzać w konkretne punkty. Później myślałem o sterowaniu bluetooth tylko nie wiem jaka jest i czy w ogóle jest możliwość wyśledzenia nadajnika (np. telefonu), żeby robot śledził sygnał i podążał do celu. Ewentualnie jakieś sterowanie radiowe.

Macie może jakieś pomysły?

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej nie ma możliwości żebyś wyśledził nadajnik bluetooth.

Możliwości jakie przychodzą mi do głowy to

- nadajnik ultradzwiękowy (do tego wieżyczka na robocie która potrafiła by wyśledzić kierunek z jakiego dociera sygnał albo 3 odbiorniki które potrafiły by określić kierunek na podstawie czasów dotarcia sygnału)

- nadajnik podczerwieni (tutaj przypominało by to światłoluba)

- kinect

jeśli to twój pierwszy robot to zachęcam Cię do zrealizowania punktu drugiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Troche źle to ująłem, chodziło mi o to że pomysł z wykrywaniem nadajnika bluetooth wydaje mi się poza zasięgiem początkującego.

Zapewne można by było wykryc nadajnik bluetooth montując obrotową wieżyczke (bluetooth z anteną kierunkową). Było by to trudne bo bluetooth nie zrywa tak szybko połączenia ale pewnie dało by się to zrobić docierając głębiej do sterowników pytanie czy dalej był by to bluetooth.

Co do twojego linku to posłuże się cytatem ,,The Radar Screen will display all your devices in a Radar type Screen. Of course, because we don't really know direction, the radar Screen can only be used to approximate the distance of the Stick-N-Find to your phone, but not direction.

Wydaje mi się że nawet ta odległość jest bardzo mocno naciągana, a milion dolarów które chcieli zebrać żeby aktywować dzwięk w odbiorniku bluetooth to świetny żart 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, oczywiście nie chodziło o kierunek, ale mając odległość można poruszyć się w losowym kierunku i na podstawie zmiany odległości algorytm szybko znajdzie odpowiedni azymut na źródło. I takie coś można wykorzystać.

Oczywiście musiało by to być wspierane przez inne czujniki, by robot nie ugrzązł za ścianą "bo ma najbliżej", ale objechał ją i dotarł do źródła.

A rzecz niezależna, ten link, to akurat rzecz bardzo przydatna, ale niestety wymagająca Bluetooth 4.0, czego mój telefon nie obsługuje. Ale do szukania koptera w trawie idealne rozwiązanie 😉 A dla mojej lubej do ciągle "chowającego" się telefonu czy kluczy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak naprawdę wystarczą dwa urządzenia bluetooth (im dalej od siebie, tym większy zasięg) - odległość nadajnika można określić metodą triangulacji, mierząc siły sygnałów. Problemem mogą być m.in. przeszkody fizyczne na drodze, ale powinno się dać zrobić 🙂

edit:

łoooo, przepraszam za odkop... Nie zauważyłem, że to stary temat

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.