Skocz do zawartości

Problem z atmega32 po wgraniu pprogramu, brak możliwości programowaniu


mario246

Pomocna odpowiedź

Witam. Pisałem sobie spokojnie programiki aż nagle po jednej zmianie w tekście programu nie mogłem wgrać nic na procka, wydaję mi się że jakoś nie chcący go zablokowałem. I teraz nie wiem jak to odkręcić 🙁 używam programatora avr isp .

[ Dodano: 18-09-2013, 16:23 ]

Jeszcze jedna fota

20130917_213915.thumb.jpg.6f098c065e77dda0fb74cb5db2f9a12a.jpg

20130917_213829.thumb.jpg.7354a93ce8ff0cab95568ba8b805ac9a.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, jestem pewien że ten sam, próbowałem na dwóch kompach, wygląda na to że będę 2 procki w plecy 🙁

EDIT:

Przylutowałem kwarca 11.... Mhz próbowałem wgrać program, nie poszło. Odlutowałem kwarca i wgrałem program i po tym poszło. Dlaczego tak się stało nie mam pojęcia 😋

Jednak problem nie zniknął, dalej się to samo dzieje, nie mam bladego pojęcia co się dzieje 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Witam . Mam takie małe pytanie. Wrzucam programy do Mega 32 poprzez zestaw EvB. Moje pytanie dotyczy użycia tego zestawu do programowania innych AVR-ych kontrolerów np. 2313 .Poprzez wykonanie modyfikacji zestawu, czyli wydobyciu potrzebnych sygnałow z podstawki MEGI.

Ma to sens?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tyle że przy okazji kolejne pytanie o ile wyciągnąć odpowiednie sygnały to zero problemu. to czy bootloader to bootloader czy jest to jakoś dedykowane zarówno:

do i tylko do uC

do uC i programatora

dodam źe układ ładuje po linii USB

Link do komentarza
Share on other sites

właśnie jaki tego nie wie nikt producent też milczy w tym temacie .w bascom istnieje on jako "zewnętrzny "i a wsad następuje przez zewnętrzny program w tym wypadku and load

Link do komentarza
Share on other sites

Z Twojego ostaniego postu wniosku że masz płytke firmy andtech. Jeśli tak to nie producent milczy tylko kiepsko szukasz, na stronie w instruncji jak i na forum jest taki oto obrazek

p1010009_264.jpg

pokazujący jak podłączyć inny procesor (to złącza na dole to wyjscie z układu ft232rl na ktorym jest zrobiony ten mega prosty programator, ktory obsługiwany jest przez avrdude. And-Load to bootloader który ładuje program przez TXD i RXD czyli uart)

P1010009.thumb.JPG.c5c6b20e5ead9a41b7d009e776083130.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

tak masz całkowitą rację jednakże jak pisałem nie pytam o fizyczne połączenie procesora z płytką.

W tym wypadku producent mówiąc inny nie ma na myśli innego w sensie typu tylko inny w sensie nadal mega32

ale nie w tym dzieło.

Pytam czy bootloader to bootloader jest jeden na dany typ uC czy jego rodzaj typ itp zależy także od użytego programatora

programator nie jest obsługiwany przez avrdude. Ten program służy jedynie do wgrywania bootloadera i w takim wypadku należy połaczyć krosami tak jak na foto

samo programowanie tudzież wgrywanie soft-u odbywa się tylko poprzez układ ft232rl i program and-load

[ Dodano: 17-01-2014, 17:29 ]

Nie zmienia to faktu że bardzo dziękuję za trud tym bardziej że jesteśmy z tego samego miasta

Link do komentarza
Share on other sites

tak masz całkowitą rację jednakże jak pisałem nie pytam o fizyczne połączenie procesora z płytką.

W tym wypadku producent mówiąc inny nie ma na myśli innego w sensie typu tylko inny w sensie nadal mega32

ale nie w tym dzieło.

Pytam czy bootloader to bootloader jest jeden na dany typ uC czy jego rodzaj typ itp zależy także od użytego programatora

programator nie jest obsługiwany przez avrdude. Ten program służy jedynie do wgrywania bootloadera i w takim wypadku należy połaczyć krosami tak jak na foto

samo programowanie tudzież wgrywanie soft-u odbywa się tylko poprzez układ ft232rl i program and-load

[ Dodano: 17-01-2014, 17:29 ]

Nie zmienia to faktu że bardzo dziękuję za trud tym bardziej że jesteśmy z tego samego miasta

Dobra od początku... nie zrozumieliśmy się a w zasadzie Ty mnie nie zrozumiałeś. Programator i bootloader to dwie różne rzeczy i obie funkcje są realizowane przez ft232rl. Programator zawarty w zestawie EvB obsługiwany jest przez avrdude i to jest fakt!

Połączenie ktore jest przedstawione na obrazku było omawiane na forum producenta w zwiazku z pytaniem jak wgrać bootloader do nowej atmegi (innej niż dostarczona przez Andtech) bez zewnetrznego programatora.

Reasumując jeśli chcesz programować procesor w zestawie używasz Bootloadera (and-loader) i nie trzeba nic łączyć przewodami. Gdyż txd i rxd jest juz połączone na pcb. (bootlader dostarczony przez Andtech obsługuje tylko atmege16 i 32 po uprzednim wgranu odpowiedniecgo wsadu bootloadera który dołączyłem do paczki zip)

Jeśli chesz zaprogramować inną atmege w jakimś zewnetrznym układzie podłączasz tą "inną atmege" do pinów w dolenej częsci płytki i programujesz przez avrdude...

Jeśli nie znalazleś wersji avrdude obsługującej ft232rl jako programator isp to w załączniku masz paczkę.

EvB-ISP.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Otóż nie. nie potrzebuje programu avrdude by programować jest on potrzebny tylko do wgrania w uC bootloadera .Robi się to raz przy "czystym uC i wiecej ten program potrzebny nie jest.producent mówiąc inny ma na myśli nadal mega 32 a mi chodzi o inne np 2313 wszystko co mówisz wiem i rozumie .Pytanie dotyczy innych w sensie typu uC

Piszesz programator i bootloader to dwie rózne sprawy zgadzam się dlatego pytam czy by zaprogramować np 2313 wystarczy wyciągnąć odpowiednie sygnały z odpowiednich pinów lub wręcz z podstawek zrobić przejściówkę by się krosami nie męczyć.

W AVRDUDE mam możliwość wyboru jakiego będę używał procka więc od tej strony problemu nie ma

tylko czy wpisując ścieżkę dostępu do pliku hex bootloadera jaki ma być wgrany do uC muszę wziąść pod uwagę:

tylko rodzaj uC

rodzaj uC i programatora; mówiąc inaczej bootloader jest jeden i koniec czy są różne zależne od programatora

Link do komentarza
Share on other sites

Otóż nie. nie potrzebuje programu avrdude by programować jest on potrzebny tylko do wgrania w uC bootloadera .Robi się to raz przy "czystym uC i wiecej ten program potrzebny nie jest.producent mówiąc inny ma na myśli nadal mega 32 a mi chodzi o inne np 2313 wszystko co mówisz wiem i rozumie .Pytanie dotyczy innych w sensie typu uC

Piszesz programator i bootloader to dwie rózne sprawy zgadzam się dlatego pytam czy by zaprogramować np 2313 wystarczy wyciągnąć odpowiednie sygnały z odpowiednich pinów lub wręcz z podstawek zrobić przejściówkę by się krosami nie męczyć.

W AVRDUDE mam możliwość wyboru jakiego będę używał procka więc od tej strony problemu nie ma

tylko czy wpisując ścieżkę dostępu do pliku hex bootloadera jaki ma być wgrany do uC muszę wziąść pod uwagę:

tylko rodzaj uC

rodzaj uC i programatora; mówiąc inaczej bootloader jest jeden i koniec czy są różne zależne od programatora

Z podstawi nie zrobisz programatrora z jednego prostego powodu. Piny programujące z dolnego gniazda nie są podłączone nigdzie indziej poza gniazdem opisanym jako FT232 i to cały czaś próbuje Tobie przekazać. at2313 możesz zaprogramować tylko przez avrdude i tylko używajac dolnego gniazda i przewodów a nie przez bootloader.

napisałem wcześniej wyraźnie: (bootlader dostarczony przez Andtech obsługuje tylko atmege16 i 32 po uprzednim wgranu odpowiedniecgo wsadu bootloadera który dołączyłem do paczki zip)

Jeśli wgrasz bootloader od andtech do at2313 to nie zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

chyba że to wszystko żle rozumię

[ Dodano: 17-01-2014, 19:11 ]

Nie rozumiemy się

[ Dodano: 17-01-2014, 19:21 ]

Wszystko to rozumiem.Ale może żle wypowiadam się o co mi chodzi

Inaczej zestaw ATB ma coś takiego jak Konwerter mikrokontrolerów

I o to mi chodzi

[ Dodano: 17-01-2014, 19:22 ]

lub inaczej jeśli możesz jeśli chcesz podaj mi numer tel

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.