Skocz do zawartości

Kilka pytań o robota gąsienicowego


minister15331

Pomocna odpowiedź

Witam

mam zamiar zbudować robota na gąsienicach i potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań:

1.podwozie miałem zamiar wykonać z laminatu dwustronnego 1,5mm ale wpadły mi w ręce dwa spore kawałki pleksy 8mm, co będzie lepszym rozwiązaniem?

2. jako napędu lepiej użyć silników krokowych czy silników od wycieraczek. silniki krokowe pobierają mniejszy prąd, ale za to są wolniejsze i wymagają sterownika i mam je w posiadaniu. Te od wycieraczek byłyby łatwiejsze w użyciu jednak z pozyskaniem ich musiałbym troszkę pokombinować no i do tego dochodzi spory prąd z obciążeniem

3.Nie chciałbym za dużo pieniędzy wydać na zasilanie, mam pakiet lipol 7,4V z ładowarką i balanserem z helikoptera rc, jednak przy lipolach trzeba chyba sprawdzać napięcie żeby nie spadło poniżej pewnej wartości, mam rację? jest on troszkę napuchnięty, leżał bez ładowania kilka miesięcy. Gdybym kupił nowy pakiet np, 3S to czy musiałbym kupować nową ładowarkę? W ostateczności mogę kupić akumulator 12v, ale to wiąże się z większą masą.

4.komunikacja z pilotem- mam zepsuty helikopter(obrobiona zębatka), dałoby się z niego wyciągnąć aparaturę ale trzeba jeszcze umieć podłączyć ;/, myślałem też o bluetooth ale to wiąże sie ze zwiększonymi kosztami, jest też możliwość sterowania przewodowego(w ostateczności jest też możliwość zasilania przewodowego.

To chyba tyle, jak coś jeszcze mi się przypomni to napiszę, z góry dziękuję za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1. To zależy od masy robota i jego wymiarów...

2. Ja bym popatrzył na silniki od wiertarko wkrętarek, ostatnio trochę o nich rozmawia się na forum, nawet jest chyba artykuł. Jedyna wada to duży prąd pobierany przez te silniki.

3. Zależy jaka to ładowarka jeśli ma wejście tylko na li pole 2s ( wtyczka 3-pinowa) to się nie nadaje. Co do pakietu 7,4 to ważna jest też pojemność, zakładam że jak ten pakiecik był w helikopterze Rc to ma około 300mAh, chyba że był to większy model, a nie te sklepowe zabawki. Ja w swoim robocie pakiet złożyłem sam - ze starego laptopa - wyszło mi może ze 20 zł ( za same części do ładowarki), a akku ma naprawdę dużą pojemność. Ładowarkę zrobiłem sam, naprawdę łatwa do zrobienia.

4.To zależy od zasięgu jaki chcesz osiągnąć - Możesz jeszcze sie zainteresować modułami radiowymi, ale to już trochę trudniejsze do uruchomienia. A co do aparatury z helikoptera - jest na radio czy na podczerwień ?

Link do komentarza
Share on other sites

Helikopter jest troszkę większy i był sterowany radiowo, gdybym zastosował lipole to przewiduję masę w okolicy kilograma, pleksa byłaby chyba wytrzymalsza ale laminat jest łatwy w obróbce i łatwo go połączyć poprzez lutowanie, jest jeszcze inna sprawa: ograniczone fundusze ;/ powiedzmy że mogę wydać do 100-130zł i dlatego chciałbym użyć tego co mam pod ręką.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

po przemyśleniu wszystkiego:

1.robot będzie sterowany joystickiem-przewodowo

2.zasilanie będzie stanowił akumulator żelowy

3.jeszcze nie wiem co wykorzystam jako napęd

więc pytania:

1.przewiduję masę ok. 5kg, czy laminat 1,5mm się nada? Jeśli tak to lepiej będzie go polutować czy połączyć śrubami z pomocą profili aluminiowych?

2.czy do akumulatora trzeba stosować układ cutoff tzn. Układ który monitoruje napięcie na akumulatorze i odłącza zasilanie w wypadku spadku napięcia do minimalnego?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.