Skocz do zawartości

Zielony robotyk - czyli co mam zrobić gdy nie mogę zaprogramować.


janjej

Pomocna odpowiedź

hej,
"jestem tu nowy", itd.

mam pewien problem, gdyż zakupiłem Atmega 8 do przygody z robotyką;

niestety programator nie chce mi załadować nawet przykładowego programu;

dopowiem korzystałem przy tym z waszego kursu języka C i wszystko dokładnie przeanalizowałem 1000x;

dołączam kod z winavr

> "make.exe" program
avrdude -p atmega8 -P usb -c usbasp    -U flash:w:led.hex 

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1 
avrdude: initialization failed, rc=-1
        Double check connections and try again, or use -F to override
        this check.


avrdude done.  Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
> Time Taken: 00:01
Link do komentarza
Share on other sites

Może odpowiedź znajdziesz w tym artykule? https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-dlaczego-moj-robot-nie-dziala-podstawowe-problemy-i-sposoby-ich-rozwiazania-vt9099.htm#82227

Zasilasz układ z programatora czy z zewnętrznego źródła zasilania? Jesteś pewien, że wszystko ładnie styka? Posprawdzaj na wszelki wypadek wszystkie połączenia jeszcze raz...

Link do komentarza
Share on other sites

z programatora nie chce się zasilać, nie wiem dlaczego, więc zasilam z baterii 4,5V

a co do schematu to nie trzeba nic chyba rysować - prosty przykład - tylko linie zasilania i programowania(z AVR USBasp), żadnych innych cudów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

z programatora nie chce się zasilać

No to może warto się dowiedziec dlaczego nie możesz zasilać z programatora? Przede wszystkim jaki masz programator? Masz tam zworkę, za pomocą której możesz włączyć\wyłączyć zasilanie za pomocą prądu z programatora? W jakiej pozycji jest ona ustawiona? Masz miernik? Sprawdziłeś omomierzem czy wszystko przewodzi? Bateria jest sprawna?

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłbyś odpiąć tą baterię, i założyć na programatorze zworkę J3? Nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania, sprawdziłeś połączenia MULTIMETREM? To, że Ci się wydaje że wszystko jest ok, nie oznacza, że naprawdę jest ok... Sam się o tym przekonałem niedawno, gdy po dłuższym czasie atmega8 w mlf odmówiła zaprogramowania. Nie wiedziałem co jest, przejechałem grotem po wszystkich padach i... ruszyła.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz co to jest datasheet?

AVCC is the supply voltage pin for the A/D Converter, Port C (3..0), and ADC (7..6). It should be

externally connected to VCC, even if the ADC is not used. If the ADC is used, it should be connected

to VCC through a low-pass filter. Note that Port C (5..4) use digital supply voltage, VCC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.