Skocz do zawartości

Arduino czy Raspberry Pi?


AdvAliPL

Pomocna odpowiedź

Witajcie jestem nowy na forum i mam dylemat, nie wiem co było by leprze dla początkującego programisty i elektronika. Raspberry Pi czy zestaw Arduino. Na allegro znalazłem w fajne cenie samo raspberry pi a na Botland taki zestaw Arduino http://botland.com.pl/arduino-zestawy-startowe/1846-arduino-starterkit-electroprzewodnik-z-modulem-arduino-leonardo.html . Który z zestawów byłby lepszy do wykorzystania przy robotyce amatorskiej

____

Aktualizacja - od administratora:

Wszyscy zainteresowani znajdą odpowiedź na to pytanie w tym artykule: Raspberry Pi vs Arduino – którą platformę wybrać?

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino programujesz w C, Raspberry w Pythonie - więc zobacz który język bardziej ci leży.

Arduino będzie tańsze, szczególnie chińskie klony. Łatwiej też łączyć je z prostą elektroniką i płytkami, modułami - które w większości będą na 5V a nie 3.3V (oferowane przez Raspberry). Z drugiej strony na Raspberry masz cały system operacyjny, USB, Ethernet itd. Dla robota jeżdżącego z własnym zasilaniem Arduino będzie znacznie oszczędniejsze.

Jak chcesz najniższe ceny to możesz pomyśleć o zakupach bezpośrednio w Chinach. Wada tak że czeka się 2-4 tygodni na paczkę 🙂dx.com. W Polsce trochę tego towaru jest dostępne - na allegro, w electropark, czy botlandzie. Ciut wyższe ceny, ale szybsza dostawa i zakup bez paypala 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino programujesz w C, Raspberry w Pythonie - więc zobacz który język bardziej ci leży.

Niestety nie mogę się z tym zgodzić.

Raspberry Pi to pełnoprawny komputer (posiada system operacyjny), więc języków programowania masz do wybory bardzo dużo. Z tego co ja wiem to są biblioteki do obsługi pinów w C, Pythonie jak też w samym Bashu (język powłoki linuxa). Więcej info: http://wiringpi.com

Na Arduino zbytnio się nie znam ale coś obiło mi się o uszy, że nawet w Java można programować. Jednak najlepszym wyborem byłoby C, gdyż później bardzo łatwo przeszedł byś na programowanie w C na ,,czyste'' uC ATmega lub pochodne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Arduino programujesz w C, Raspberry w Pythonie - więc zobacz który język bardziej ci leży.

Niestety nie mogę się z tym zgodzić.

Raspberry Pi to pełnoprawny komputer (posiada system operacyjny), więc języków programowania masz do wybory bardzo dużo. Z tego co ja wiem to są biblioteki do obsługi pinów w C, Pythonie jak też w samym Bashu (język powłoki linuxa). Więcej info: http://wiringpi.com

Ale najbardziej popularny, bo domyślny jest Python.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale najbardziej popularny, bo domyślny jest Python.

Niestety nie mam takich danych aby ocenić jaki język jest najbardziej popularny na RaspberryPi, więc nie będę się kłócił i offtopował.

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwolę sobie odgrzać kotleta.

Ja w przyszłości będę miał programowanie ARM (dokładnie STM32) w C.

Zastanawiam się nad kupnem Raspberry Pi lub Arduino.

Wydaje mi się że R Pi jest bardziej podobny w programowaniu do STM niż arduino ale o jednym ani drugim nie mam pojęcia.

Czy programowanie R Pi mocno rożni się od arduino (czy mocno trzeba by przerabiać kod? czy materiały do nauki programowania Arduino mocno mi pomogą czy raczej średnio i będą raczej ciekawostką )

i czy malinę da się programować w trybie "off-line" (tak że pisze się program na komputerze PC i przesyła do uC z pominięciem narzędzi dostępnych w systemie zainstalowanym na karcie w malinie np raspbianie)

Co Wy, drodzy forumowicze byście mi poradzili i co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

Michał

Link do komentarza
Share on other sites

Raspberry Pi to mini komputer z procesorem ARM. Arduino to mikrokontroler. W Raspberry Pi piny GPIO to dodatek, skryptowany w Pythonie czy Scratch, a w przypadku Arduino sens istnienia - programowany w C. Raspberry ma pełnoprawny system operacyjny a Arduino nie, tych różnic jest sporo. Raspberry nie programuje się tak jak mikrokontroler 🙂

Płytki z STM32 są popularne na platformie mBed http://mbed.org/platforms/ - gdzie dają kompilator i edytor kodu jako aplikacje online.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek stanowczo nie polecam RPi. Arduino jest dużo łatwiejsze do nauki, ale jeśli zależy Ci na arm, to najlepiej kupić płytkę z serii discovery.

Przykładowo:

http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=177198

http://pl.farnell.com/stmicroelectronics/stm32f3discovery/eval-stm32f3-cortex-m4-discovery/dp/2215108?Ntt=stm32f3dis

RPi - super zabawka, ale to bardziej mini-komputer niż zestaw do programowania mikrokontrolerów. Wszystko można, ale wcale nie jest łatwo. Minus to po pierwsze mało dostępnych linii I/O, pod drugie łatwo uszkodzić procesor, a wymienić ciężko. Plusem może być linux, chociaż użyty procesor jest już mocno stary i działa powoli...

Arduino - zestaw do nauki bardzo dobry, dużo dokumentacji, przykładowych programów. Pewnym minusem może być architektura procesora, AVR do ARM podobny jest tylko z nazwy.

Natomiast STM32Discovery daje możliwość nauki od razu na ARM, dostępne są dodatkowe modyły (np. LCD, kamera, gnizdo kart SD, sieć ethernet). Płytka ma wbudowany programator zgodny z ST-link, producent dostarcza przykładowe programy oraz całkiem przyjemne biblioteki (moim zdaniem równie łatwe w obsłudze jak arduino).

Link do komentarza
Share on other sites

Uważam, że RPI i Arduino mają się nijak do STMów. Jeśli chcesz się nimi zająć to zainwestuj w płytkę Discovery, książkę Galewskiego i do przodu. Ja tak zaczynałem i nie żałuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja osobiście polecam Arduino . Szeroka gama bardzo ciekawych bibliotek które , można wyszperać w internecie i wiele książek które od podstaw opisują możliwości tej platformy powodują że programowania w IDE Arduino staje się łatwa i przyjemna . oczywiście platforma ma różnego rodzaju ograniczenia ale z czasem można się przesiąść na coś bardziej skomplikowanego. polecam również jako alternatywę dla tych dwóch modułów rozważenie kupna książki M .Kardasia "Mikrokontrolery avr Jezyk C - podstawy programowania" i jakiegoś programatora i rozpoczęcie przygody z avr-ami i jezykiem C

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.