KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi czy Arduino – którą platformę wybrać?

Raspberry Pi czy Arduino – którą platformę wybrać?

Częstym problemem początkujących jest wybór platformy sprzętowej, na której będą realizowali swoje projekty.

Na fali popularności Raspberry Pi oraz Arduino coraz więcej osób próbuje sił w majsterkowaniu. W artykule tym porównamy obie platformy tak, aby rozjaśnić obraz w głowie początkujących.

Już na wstępie warto podkreślić, że tak naprawdę ciężko wykonać bezpośrednie porównanie, bo Raspberry Pi oraz Arduino to zupełnie różne platformy. Główną i najważniejszą różnicę między nimi stanowi to, że:

  • Raspberry Pi jest w pełni funkcjonalnym komputerem z systemem operacyjnym,
  • Arduino jest zestawem uruchomieniowym z prostym mikrokontrolerem.

Obie platformy zaprojektowano jako urządzenia do nauki, dla osób, które zaczynają przygodę z elektroniką i programowaniem. Później okazało się, że sprawdzają się w tym doskonale, a ich zastosowania wykracza znacznie poza tematy edukacyjne.

Historia Raspberry Pi

Raspberry Pi zostało stworzone w Wielkiej Brytanii. Jego twórca, Eben Upton wraz z kolegami z Uniwersytetu Cambridge, był zawiedziony malejącymi umiejętnościami studentów na zajęciach. Raspberry Pi zostało zaprojektowane jako tani, programowalny komputer dla programistów i majsterkowiczów. Pierwszy prototyp popularnej maliny został stworzony w 2006 roku, jednak w sprzedaży pojawił się dopiero w kwietniu 2012.

Historia Arduino

Arduino narodziło się we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od baru, w którym twórca, Massimo Banzi - wykładowca na Interaction Design Institute Ivrea oraz współzałożyciele po raz pierwszy wpadli na pomysł prostego urządzenia prototypowego dla studentów.

Specyfikacja techniczna

Poniższa tabela przedstawia podstawowe różnice w specyfikacji Raspberry Pi oraz Arduino. W dalszej części artykułu zamieszczona jest druga tabela, która porównuje obie platformy pod względem możliwych zastosowań. Do dalszych rozważań wybraliśmy obecnie najpopularniejsze modele, czyli Raspberry Pi 3 oraz Arduino UNO.

Jak widać wymiary obu urządzeń są zbliżone, jednak to jedna z nielicznych cech wspólnych. Raspberry Pi jest niezależnym komputerem z systemem operacyjnym. Bez problemu wspiera wielozadaniowość, posiada 4 pory USB i może być podłączony do internetu. Co najważniejsze może funkcjonować jako komputer osobisty (oczywiście nie ma tyle mocy ile zwykły PC).

Porównując same parametry na pierwszy rzut oka może to trochę wyglądać jak porównywanie Dawida z Goliatem. Jednak prostota Arduino sprawia, że jest ono wygodniejsze w typowo sprzętowych projektach. Arduino posiada możliwości analogowe, których domyślnie brak w Raspberry Pi. Jego elastyczność pozwala pracować z prawie każdym typem czujnika, a w sieci można znaleźć tysiące poradników jak podłączyć różne moduły do Arduino.

Do Raspberry Pi nie podłączymy bezpośrednio czujników analogowych - w tym wypadku przyda się tani układ pośredni. Cyfrowe sensory obsłużymy jednak bez żadnego problemu. Z drugiej strony, RPi, to ogrom korzyści wynikających z systemu Linux. Popularna malinka wspiera wielozadaniowość, można na niej uruchomić wiele programów równocześnie. Na przykład, może działać jako serwer drukarki i serwer VPN w tym samym czasie.

Porównanie wydajności/zastosowań

Poniżej zamieszczone są przykładowe zastosowania ze wskazaniem na "lepszą platformę". Oczywiście w każdym przypadku mogą pojawić się wyjątki - tutaj zawarte zostały jednak te najpopularniejsze rozwiązania. Zachęcam do dyskusji w komentarzach!

Raspberry Pi ma wyraźną przewagę w rozwiązaniach wymagających rozbudowanego oprogramowania i dużej mocy obliczeniowej (np. analiza obrazu z kamery). Arduino przyspiesza tworzenie prostych projektów, które nie wymagają zaawansowanego oprogramowania oraz dobrej łączności z Internetem.

Jak wygląda start? Co trzeba się nauczyć?

W przypadku startu z Arduino konieczne jest poznanie języka programowania zbliżonego do C/C++. Opanowanie podstaw nie powinno zająć wiele czasu. Od rozpakowania zestawu, do pierwszego działającego układu (np. migających diod) minie najwyżej godzina. Dysponując tylko Arduino (bez dodatkowej elektroniki) nie zdziałamy jednak zbyt wiele.

W przypadku  Raspberry Pi konieczne jest opanowanie podstaw związanych z instalacją systemu operacyjnego, korzystania z Linuxa itd. Po wstępnej konfiguracji dostajemy "prawdziwy" komputer na którym możemy zainstalować różne programy. Dzięki temu mamy większy wybór technologii, w których będziemy pracować. Na Rasberry Pi można wykonać wiele projektów, które nie wymagają podłączania dodatkowej elektroniki (np. serwer www, serwer druku, VPN).

Którą platformę wybrać? Od czego zacząć?

Nie da się wskazać jednoznacznie, lepszej platformy, ponieważ są one zupełnie różne. W każdym projekcie lepiej może sprawdzić się coś innego. Zdecydowanie najlepiej poznać zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi, a następnie dobierać je pod konkretne zastosowania.

Wszyscy, którzy chcą nauczyć się elektroniki zdecydowanie powinni poznać Raspberry Pi oraz Arduino. Obie platformy się uzupełniają, co więcej - można je również łączyć! Na Arduino szybciej uruchomimy program do sterowania silnikami, sterowania diodami oraz odczytywania czujników. Raspberry Pi będzie jednak niezastąpione przy kierowaniu całością, zapisywaniu danych, przesyłaniu ich do Internetu, tworzeniu wykresów etc.

Podsumowując - co jeśli jednak muszę wybrać?

Każdy wybór będzie dobry! Najlepiej poznać obie platformy. Możliwości są nieograniczone. Oba urządzenia wspierane są przez ogromną społeczność pasjonatów, dzięki czemu wiele rozwiązań oraz inspiracji można znaleźć w Internecie. Na Forbocie dostępne są kursy podstaw elektroniki, programowania Arduino oraz Raspberry Pi, dzięki którym każdy może poznać te platformy.

Reasumując: na Arduino z łatwością wykonamy proste projekty elektronicznie. Na Raspberry Pi zrobimy dokładnie to samo oraz znacznie, znacznie więcej. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z potęgą RPi wykonanie tych najprostszych projektów może być trochę trudniejsze (np. przez konieczność instalacji systemu operacyjnego i jego konfiguracji).

arduino, kursArduino, kursRaspberryPi, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...