Skocz do zawartości

STM32 F3discovery początki z płtyką ewaluacyjną

Pinas

Pomocna odpowiedź

Cześć,
jestem nowy na forum, więc wybaczcie za niekompetencje. Zaczynam zabawę z płytką STM32 F3discovery. Poszukuje informacji skąd mogę czerpać wiedzę. Zacząłem konfigurację środowiska Keil, lecz napotkałem dużo problemów i przerzuciłem się na true studio.

Zacząłem naukę z książką Marka Galewskiego STM32. Niestety jest ona ściśle napisana dla stm32 f1 i napisana w sposób bardzo akademicki. Moje wcześniejsze doświadczenia to programowanie Arduino oraz wiedza podstawowa z języka C/C++.

Na jakiej podstawie najlepiej się uczyć poza dokumentacją producenta?

Z góry dzięki.

No właśnie, tu jest pewien haczyk.

Nie znasz technik mikroprocesorowych a zabierasz się za procki, których sam reference manual ma prawie 1000 stron, nie mówiąc już o dokumentacji rdzenia M4 i innych dokumentach. Czy to nie zbyt skomplikowane jak na początek? Nie twierdzę, że to nie jest możliwe i absolutnie nikogo nie chcę obrazić, ale nauczyć się samych technik można bardzo dobrze na jakichś prostych 8-bitowcach, czy to od STMa, czy od Freescale'a, a później przerzucenie na bardziej skomplikowane jest już o wiele przyjemniejsze moim zdaniem.

Jeżeli chcesz się nauczyć w jaki sposób sie obsługuje F3 to reference manual, a jeżeli chcesz nauczyć się "od czego jest jakie peryferium", wszystkich mechanizmów mikroprockowych, to google i do przodu 🙂

Dzięki za odpowiedź.

Nie chcę zagłębiać się w programowanie nisko poziomowe. Rzucam się na głęboką wodę z zamiarem przyjęcia części metod na wiarę, dopiero później zamierzam zgłębić jak działają. Zależy mi na początek na obsłudze przyśpieszeniomierza który znajduje się na płytce.

Ale to też trochę bez sensu. Skoro nie chcesz się zagłębiać w programowanie niskopoziomowe to poproś jakiegoś kumpla, który to zrobi za Ciebie - szkoda czasu zajmować się czymś, czym się nie interesujesz 😉

Jeżeli musisz mieć dane z akcelerometru to można kupić gotowe układy z wyjściem po jakimś wysokopoziomowym interfejsie, który możesz obsłużyć ze strony C++/C# na kompie i się nie zagłębiać w niskopoziomowość. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć 🙂

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z jednej strony nie chcę, ale z drugiej wiem, że będzie mi to potrzebne później, gdyż daje duże możliwości.

Miałem ostatnio parę dni wolnego i udało mi się przebrnąć przez podstawy.

Dla osób mających podobny problem jak ten dla którego założyłem ten temat polecam

na początek:

*książkę Krzysztofa Paprockiego "Mikrokontrolery STM32 w praktyce",

*dokumentacje producenta,
*przykłady przygotowane przez STMicroelectronics które można pobrać za pomocą True Studio,
*wszystkie fora, przykłady i problemy rozwiązane w internecie

temat do zamknięcia