Skocz do zawartości

Cyfrowy czujnik odległości, skąd taka różnica ceny?


Braders94

Pomocna odpowiedź

Mam do was takie pytanie dlaczego Sharp gp2y0d340k kosztuje 38 zł?

A ten 22zł? cyfrowy czujnik odleglosci

Skoro ten droższy ma pomiar co 8ms a ten tani co 1ms?

"Ale jak by się tak zastanowić to by było bardzo szybko"

Ten droższy ma zasięg 40cm a ten tani 60cm?

Ten tani ma mniejszy pobór energii i na dodatek można zasilać 3,3 lub 5?

Ten tańszy jest trochę większy ale za to o połowę mniej kosztuje.

Skąd różnica w cenie?

Pisze z telefonu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten lepszy jest lepszy 😉 ma inną zasadę działania. Ten tani po prostu mruga, a jedyne filtrowanie jest w odbiorniku. Będzie bardzo wrażliwy na zakłócenia oraz będzie problem z wykorzystaniem wielu czujników równocześnie. Ten droższy ma uproszczoną triangulację (w sensie - ma podłużny pasek światłoczuły i pojawienie się sygnału naprawdę zalezy od tego czy obiekt jest w odpowiedniej odległości a nie od tego czy się od neigo odbija lepiej lub gorzej. Ogólnie ten tańszy możesz sam zrobić układem: TSOP (lub SFH) + dioda IR + procesor.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz.

Ale mnie się tak szybko nie pozbędziecie 🙂.

Mam jeszcze dwa pytania.

Czytałem taki temat jak ktoś zrobił taki czujnik na NE555 ale miał problem z zasięgiem, i tu moje pytanie, czy na procku będzie lepszy zasięg? "ale wątpię".

I drugie pytanie czy wysyłanie paczki impulsów poprawiło by coś w tym układzie co ty napisałeś? "tu mi się wydaje że tak".

W końcu się dowiedziałem co oznacza żółte tło.

Link do komentarza
Share on other sites

Braders94, to nie jest taki prosty temat. Tzn. można do neigo podejść prosto - i np wysyłać paczki zgodnie z dokumentacją używanego odbiornika (np. TSOP17xx) - i wtedy można uzyskać tanio dość pewne kilkadziesiąt cm przy większości standardowych warunków. Oczywiście wielką przewagą procka jest to, że mamy właśnie paczkowanie. Lub też się zagłębić i otrzymać taką dyskusję:

https://www.forbot.pl/forum/topics34/teoretyzowanie-przed-praktyka-1-podczerwien-w-robotyce-amatorskiej-vt9084.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Taa z tym 555 są spore problemy dość łatwo się rozstraja przystawisz coś metalowego i już jest problem osobiście polecam stworzenie czegoś na Attiny 13 który generował by paczkę impulsów do tego diody połączone przez multiplexer będziesz mógł wtedy obsłużyć nawet 8 czujników na jednym uC a dodatkowo nie będzie problemu z samozakłócaniem układu (bo w jednej chwili nadaje tylko jedna dioda) ponieważ prędkość przełączania takiego multiplexera jest bardzo duża to nie będzie problemu z opóźnieniami A najlepszy jest koszt całej imprezy bo za 8 czujników zapłacisz góra 20zł 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.