Skocz do zawartości

KOD RC5 i pilot uniwersalny Emmerson RU20


AZU

Pomocna odpowiedź

WITAM

Buduje robota który ma być zdalnie sterowany za pomocą podczerwieni. Jako że nigdy jeszcze nie zajmowałem się robotyką postanowiłem wzorować się na artykule z EdW 11/2013. Mam już złożony układ zaprogramowaną ATmege 16 i pozostała jeszcze kwestia odpowiedniego pilota który to musi nadawać kodem RC5. Udało mi się zdobyć uniwersalny pilot marki Emmerson RU20 i tu pojawia się moje pytanie.

Pod jakimi cyferkami kryje się kod RC5?

jak by ktoś chciał to tutaj link do pobrania listy wszystkich kodów znajdujących się w pamięci pilota

"). Dzięki niemu składania programów jest automatycznie kolorowana, a wtedy wszystkim znacznie łatwiej analizować wklejone programy. Proszę to poprawić - z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc przy utrzymaniu porządku na forum.ow.doc" rel="external nofollow">http://emmerson1.home.pl/tabelaKody programów należy umieszczać przez narzędzie KOD (znajdziesz je w edytorze pod ikonką "<>"). Dzięki niemu składania programów jest automatycznie kolorowana, a wtedy wszystkim znacznie łatwiej analizować wklejone programy. Proszę to poprawić - z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc przy utrzymaniu porządku na forum.ow.doc

Link do komentarza
Share on other sites

jeżeli ten pilot wysyła "kod" (szyfr) w standardzie RC5 to to nie ma co się tutaj zastanawiać. Tutaj masz listę komend http://en.wikipedia.org/wiki/RC-5

Od Command List pierwsze dwie tabelki masz kody. Teraz tylko pozostaje pytanie w czym programujesz w Bacomie czy C ?

Jak w bascomie to tutaj masz opisane jak zrobić by działało

Pozdrawiam 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

chciałbym żeby ten pilot pracował tylko w standardzie RC5. Rzecz w tym że właśnie ile istnieje marek sprzętów sterowanych pilotem tyle istnieje tych standardów, a to pilot uniwersalny który jest tak zbudowany aby pasował do jak największej liczby takich urządzeń. I tu tkwi problem. W ilości sprzętów obsługiwanych przez ten pilot. Ściągnij sobie plik do którego wkleiłem linka. Prosił bym o konkretną odpowiedź który z numerków na pilocie odpowiada RC5

Link do komentarza
Share on other sites

skoro pilot jest w standardzie RC5 to nic innego jak RC5 nie będzie nadawać. jak chcesz obsługiwać klawisze numeryczne- to do każdego urządzenia będą takie same komendy. Dla przycisku 1. komenda = 1 ..... przycisk 9. Komenda = 9 . Z tego co podałeś to nic nie wynika. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie adresy mają inne przyciski to polecam zrobić jak masz uC i wyświetlacz dekoder RC5. On działa na takiej zasadzie że odbiera każdy adres i komendę przycisku jaki naciśniesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mówisz że jeśli ten pilot jest w standardzie RC5 to nie da się go zmieniać. No to po co do tego pilota uniwersalnego stworzono 12 stronicową listę marek i przy każdej nazwie jest po pare liczb np. dla telewizorów Samsung jest to 026, 033, 043, 159, 160, 170, 175...

Co ja zmieniam po wporwadzeniu którejś z tych wartości do pilota jak nie właśnie rodzaj tego standardu?

Czytałem artykuły z portalu forbot.pl o pilotach i tak to zrozumiałem że w zależności od marki praktycznie każdy pilot ma inny standard kodowania(RC5 najczęściej spotykany) np dla pilotów Philips jest to RC5 a dla marki Samsung będzie to już inny standard

To ja nie rozumiem o co chodzi z tymi standardami czy panu feriar umkną fakt że to pilot uniwersalny?

Link do komentarza
Share on other sites

I to są właśnie problemy z RC5.

Ludzie myślą że jak jest to standard PHILIPSa to każde urządzenie tej marki go używa, a to błąd, RC5 to martwy standard, w RTV.

Mając listę kodów do pilota trzeba sobie odszukać, takie które w nim działa, i tu jest ZONG.

Na pewno działał w tym kodzie stary TV Elemis.

Ja w domu mam masę pilotów, z starych video, DVD, TV, i żaden nie działa w RC5.

Jedyne wyjście to spróbować poszukać jakieś listy urządzeń RTV na RC5.

PS. może ta lista ci pomorze :

http://www.techtronik.and.pl/abc/manual_urc22b.htm

spróbuj kodu 027, powinien odpowiadać RC5 dla TV.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy kod 027 w pilocie emmerson Ru 20 nadaje w RC5 bo ten pilot odwala jakąś śmietanę. Nie polecam nikomu go używać albo to z moim egzemplarzem jest coś nie w porządku. Po wyjęciu baterii które potem przez przypadek włożyłem odwrotnie wcisnąłem sobie guziczek i tu nagle układ mi odebrał sygnał (oczywiście już z dobrze włożonymi bateryjkami). Jak sprawdzam jaki to kod to odczytuje ze 016. Jak wpisuje inny kod to wszystkie kody nagle działają tak samo. Może coś się uszkodziło po źle włożonych bateriach ale nie narzekam bo po tej usterce sterowanie zaczęło działać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Myślę że jesli wybierzesz kody z tablicy PHILIPSA (TV) to jest szansa że trafisz na RC-5

RC-5 to standard przesyłania informacji za pomocą podczerwieni

Ten standard przez inne firmy jest troszkę modernizowany pod względem czasowym

Poszukaj w rodzinie jakiegoś starego pilot od TV na pewno coś się znajdzie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.