Skocz do zawartości

Finał w Zurychu już rozstrzygnięty!!!


Treker

Pomocna odpowiedź

Finał w Zurychu już rozstrzygnięty!!!

6.12.2008 w Zurychu odbył się Finał Centralnej Europy międzynarodowego konkursu First LEGO League. W zawodach wzięły udział 24 zespoły z takich krajów jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Węgry, Polska, Czechy, Słowacja.

Drużyny były oceniane w takich kategoriach jak : robot game, projekt badawczy, praca zespołowa, konstrukcja robota oraz wytrwałość. Głównym zadaniem było skonstruowanie w pełni autonomicznego robota z zestawu Lego Mindstorm NXT w taki sposób, aby wykonał on jak najdokładniej szereg czynności, z których każda podlegała punktacji.

Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zdobyła drużyna SAP Universal Robots z Niemiec z wynikiem 184 pkt. Ta drużyna będzie reprezentować Europę Środkową w ostatecznym finale w Atlancie.

Sukcesem Polskiej drużyny RoboBusters z Gdańska było zajęcie 3 miejsca w kategorii Robot Game. W ogólnej klasyfikacji Polacy zajęli 14 miejsce z łączną liczbą punktów150.

Sponsorem wyjazdu polskich finalistów byli:

- Firma ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z o.o.

- Gdańskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (GCOP) w Urzędzie Miejskim Gdańsk

- Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) Sp z o.o.

Dziękujemy sponsorom w imieniu swoim oraz uczestników.

Fundacja Fabryka Talentów

finał_w_zurychu.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze się zastanawiam dlaczego w takich zawodach nie dopuszcza się do udziału własnych konstrukcji? Jaki sens poskładać gotowca i poprzesuwać kilka klocków na ekranie, gdzie tu innowacyjność i rozwój ? we własnym sofcie? który i tak korzysta z gotowych rozwiązań (bibliotek etc nie wiem dokładnie).

Przecież organizatorzy takich zawodów mogli by ustalić jakie procesory mogą zostać użyte, ile max wejść/wyjść, jaki typ itp. Zastanawiam się czy nie wsadzić własnej elektroniki i konstrukcji i tylko przykryć to badziewnymi i drogimi plastikami z lego...

Ale odechciewa mi się widząc w jakim "towarzystwie" (mam na myśli same gotowce, zarówno w oprogramowaniu, włożonej pracy - zerowa według mnie).

Poza tym, koszta - kompletnie bez sensu.

Pozdrawiam "prawdziwych" robotyków.

ps. nie mówię że bawienie lego się jest złe - sam bym chciał mieć lego bo pewnie można zrobić coś prosto szybko i tylko się bawić, ale "Fundacja Fabryka Talentów" - gdzie tu talent?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Oj chyba jesteś zbyt surowy w swoich osądach.

Pomijam fakt że te klocki mają na prawdę olbrzymie możliwości, to wiedzą wszyscy którzy mieli z nimi do czynienia i widzieli co można z nich złożyć.

Jest to ujednolicona platforma do badań, pozwala na naprawdę sprawiedliwą rywalizację. Platforma programowa nie jest specjalnie ograniczona i każdy kto programuje w C, czy C++ od razu połapie się o co chodzi w "Legowskim" języku. Efekt jest taki, że zamiast szarpać się z resetującą się atmegą, możesz skupić się na prawdziwym programowaniu.

Po co przy każdym programie męczyć się od nowa ze sterowaniem silnikami i innymi, prostymi problemami które jedynie pochłaniają czas i ambicję.

Dobry robotyk wcale nie musi wiedzieć z której strony trzymać lutownicę. Zawsze potrzebni są warsztatowcy, ale z reguły są oni przeciętnymi programistami. Za to są wybitni software'owcy który dzięki takim rozwiązaniom zamiast zajmować się dłubaniem w linuksowym kernelu, mogą zrobić coś pożytecznego dla świata robotyki udoskonalając algorytmy.

Przykładowo taki matematyk - Aleksandr Lapunow, podejrzewam że nie potrafił nawet lutować, a bez niego robotyka byłaby ładnych parę lat do tyłu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmmm, ja od siebie dodam kilka rzeczy:

po pierwsze konkurs jest organizowany przez lego, co samo z siebie wymusza ich platformę 😉

po drugie sto razy wolałbym korzystać z własnej konstrukcji, niż z lego- ma naprawdę duże ograniczenia konstrukcyjne, akurat w przypadku fll nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ale w innych turniejach- takich jak znekbot- gdzie np jest labirynt są czasami problemy ze zmieszczeniem się w zakręcie z powodu dość sporych elementów konstrukcyjnych

po trzecie miałem przyjemność być wsparciem merytorycznym drużyny z mojej szkoły w zeszłym roku(I edycja- nie załapałem się ze względu na wiek) i mogę powiedzieć, że dla mnie ten turniej ni ema większego sensu pomimo swojej wielkiej renomy- z powodu takiej a nie innej konstrukcji zadań wygrywają roboty wykonujące tak zwane programy "na pałę", czyli z góry zaimplementowane sekwencje ruchowe, a nie inteligentne algorytmy:/ Dlaczego? Robot po zepchnięciu np. piłeczki wraca do bazy i można go dowolnie ręcznie ostawić do następnego zadania- przełączyć program, jest to dla mnie totalnie bezsensowne:/ Ponadto nie wymaga rozpoznawania terenu, bo elementy zawsze znajdują się dokładnie w tym samym miejscu na planszy....

co do programowania- nie mam możliwości używania nxc- odpowiednik C dla nxt- tylko klockowy system programowania Lego:/

istnieje turniej oparty o dość fajne robociki podchodzące już bardziej pod własne konstrukcje, odbywa się w stanach BotBall, niestety tylko jedna drużyna z PL dostaje na niego zaproszenie- zwycięzcy ZnekBota- ponadto zwycięska drużyna sama musi znaleźć sponsorów a sa to duże koszta, bo po pierwsze w USA, a po drugie turniej trwa parę dni:)

dlaczego nie organizuje się turniejów zadaniowych opartych na własnych konstrukcjach? Założenie jest takie iż jest to turniej skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej i młodszej:/ wychodząc z takie założenia wielu organizatorów boi się po prostu o ilość chętnych do startu w takim turnieju i z doświadczenia wiem, ze może znalazłoby się jedynie kilka drużyn na całą Polskę chętnych do udziału w takim turnieju:/ z resztą nasz team od 2 lat walczy z wszystkimi organizatorami turniejów robotycznych w Polsce na konstrukcjach lego od dopuszczenie własnych konstrukcji, jednak organizatorzy są nie ugięci ponieważ wiedzą, ze lego w starciu z własną konstrukcją nie ma najzwyczajniej w świecie szans.

Link do komentarza
Share on other sites

W tym świetle którym poświeciłeś na całość to też trochę gorzej to wygląda.

Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się że mamy minisumo - miejsce na popisy algorytmiczno-mechaniczne 🙂

A dzieciaki przynajmniej pobawią się klockami to później będą mieli sporo doświadczenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko dodam od siebie że "gotowe zestawy" jest bardzo krzywdzącym określeniem... Wystarczy odpalić youtube żeby zobaczyć ile pomysłowych kompilacji można stworzyć przy pomocy podstawowego zestawu, od układaczy kostek rubika po wchodzące po schodach ślimaki włącznie...

Ja jestem zwolennikiem lego jako metody nauki i zaszczepiania robotyki w nowych pokoleniach... Dzieci zamiast martwić się(i rodzice o nie..) żeby nie poparzyć się lutownicą czy nie odciąć sobie dłoni flexem (o niedziałaniu konstrukcji np:czujników nie wspomnę)

A tym sposobem mogą oddać się bezpiecznej i bardzo przystępnej (co nie znaczy ze ograniczonej..) nauce robotyki ;]

Plastykowym robotom mowie tak 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dla tych co nie lubią LEGO, to polecam samemu przyłożyć sie do zaprojektowania własnych modułów, bo był taki pomysł na diodzie, ale chetnych brak...

A dla dzieci LEGO jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.