Skocz do zawartości

Które akumulatory Li-Ion można ładować w ujemnych temperaturach?


eltomek

Pomocna odpowiedź

Hej,
Czy znacie jakieś akumulatory li-ion o pojemności ok 1-2Ah, które można ładować w ujemnych temperaturach?

Jedyne, na jakie się natknąłem, które by się nadawały to http://www.tme.eu/pl/details/accu-18650x2_bp/akumulatory/boston-power/swing-4400/# jednak trochę za wysoka pojemność (chodzi o ładowanie z fotoogniwa 5W).

Pozdrawiam,
Tomek

Link do komentarza
Share on other sites

To są dwa typowe ogniwa 2200mAh zgrzane blaszką równolegle w jeden akumulator 4400. Jeżeli to jest za duże, zawsze możesz rozpiąć i wziąć jedną sztukę. Duża pojemność nie przeszkadza. Nie jest powiedziane, że nie można ładować małym prądem. Jeżeli nie przeszkadza Ci masa lub wymiary a reszta (np. temperatury) są OK, bierz to.

Chciałbym Cię jednak przestrzec,, że każdy producent zastrzega sobie coś takiego:

"Contact Boston-Power for specifics on operation and storage at temperature extremes."

a to oznacza, że nie można bezkarnie bawić się lipolami w minusach. Na pewno nie możesz wtedy liczyć na duże prądy rozładowania a i ładowanie musi być bardzo ostrożne. Akurat w Twoim przypadku słabe ogniwo słoneczne będzie bardzo bezpiecznym źródłem prądu w ujemnych temperaturach i na pewno nie spowoduje uszkodzeń. Jaki będziesz miał kontroler ładowania?

Zawsze możez wziąć rewelacyjne LiFePO4 od nieodżałowanej A123 Systems:

http://www.tme.eu/pl/details/accu-18650_a123/akumulatory/a123-systems/apr18650m1/#

ale to inna chemia więc i ładowarka musi mieć inne progi. Tutaj raczej nie ma problemu z prądami, temperaturami itp..

Link do komentarza
Share on other sites

To są dwa typowe ogniwa 2200mAh zgrzane blaszką równolegle w jeden akumulator 4400.

Szeregowo 🙂

Ładowanie zrobione na mcp73833.

Zawsze możez wziąć rewelacyjne LiFePO4 od nieodżałowanej A123 Systems:

http://www.tme.eu/pl/details/accu-18650_a123/akumulatory/a123-systems/apr18650m1/#

ale to inna chemia więc i ładowarka musi mieć inne progi. Tutaj raczej nie ma problemu z prądami, temperaturami itp..

Chodziło Ci pewnie o http://www.tme.eu/pl/details/accu-anr26650m1b/akumulatory/a123-systems/anr26650m1b/# ale też nie jestem pewien czy da się to ładować poniżej zera st C.

Alternatywą jest akumulator kwasowy 6V/16V ~1.2Ah np Yuasa NP 1.2 12, no ale układ ładowania trzeba zmienić.

Link do komentarza
Share on other sites

Równolegle, bo szeregowo miałoby 2200mAh i 7.4V a tak ma dwa razy większą pojemność liczoną w mAh i wciąż napięcie jednej celi.

Chodziło mi dokładnie o to ogniwo które wskazałem w linku, ale TME ma też zapewne inne, nie przeczę. Decyzja o użyciu A123 może zależeć od tego co chcesz robić. Firma wyłożyła się na niespełnionych obietnicach więc jeśli to jest jakiś większy projekt, to byłbym ostrożny w planowaniu zakupów. Na rynku raczej szybko nic nowego od A123 nie zobaczymy a i dostaw tego co już było raczej bym się nie spodziewał.

Ołowiowy/żelowy, jeśli nie masz problemu z miejscem/masą jest OK. Na pewno ładuje się w minusach a jeśli weźmiesz jakiś naprawdę dobry, to i potwierdzenie tego w danych katalogowych dostaniesz np. ogniwa Cyclon od EnerSys'a.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Równolegle, bo szeregowo miałoby 2200mAh i 7.4V a tak ma dwa razy większą pojemność liczoną w mAh i wciąż napięcie jednej celi.

Chodziło mi dokładnie o to ogniwo które wskazałem w linku, ale TME ma też zapewne inne, nie przeczę. Decyzja o użyciu A123 może zależeć od tego co chcesz robić. Firma wyłożyła się na niespełnionych obietnicach więc jeśli to jest jakiś większy projekt, to byłbym ostrożny w planowaniu zakupów. Na rynku raczej szybko nic nowego od A123 nie zobaczymy a i dostaw tego co już było raczej bym się nie spodziewał.

Ołowiowy/żelowy, jeśli nie masz problemu z miejscem/masą jest OK. Na pewno ładuje się w minusach a jeśli weźmiesz jakiś naprawdę dobry, to i potwierdzenie tego w danych katalogowych dostaniesz np. ogniwa Cyclon od EnerSys'a.

Hej,
Nie ma to jak poprawić kogoś i się przy tym zupełnie pomylić 🙂 Zwracam honor. Oczywiście, że równolegle, nie wiem czemu pomyślałem, że te 4400 to napięcie w mV.

Problemu z miejscem nie ma, użyję tej Yuasy.

Pozdrawiam,
Tomek

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.