Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu mostka H VNH3SP30


Pomocna odpowiedź

Witam,
Zwracam się z prośbą o sprawdzenie schematu podłączenia układu VNH3SP30.

Układ chciałbym sterować z mikrokontrolera stm32 zasilanego napięciem 3.3v, dlatego zastosowałem konwersję napięć z 3v3 na 5v, lecz nie jestem pewien poprawności tego rozwiązania. Jestem otwarty na wasze sugestie 🙂 może ktoś z was zna lepsze rozwiązanie.

Schemat :

Jest to przerobiony schemat zastosowany w robocie "Jeżyk" użytkownika nes86 dostosowany do napięć 3v3 na wyjściu uC:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jasne, bo ten Twój internet to przecież taka wielka, ukryta gdzieś w zwojach światłowodów sztuczna inteligencja łapiąca w lot czego potrzebujesz i błyskotliwie odpowiadająca na każde pytanie dokładnie tym, czego oczekujesz.

Jak więc brzmiało Twoje pytanie? Ciekaw jestem o co zapytałeś (i kto odpowiadał) bo sama odpowiedź jest kompletną bzdurą. Taka drobna rada na przyszłość: jeśli nie umiesz samodzielnie ocenić podpowiedzi z internetu to możesz próbować z niej korzystać na własne ryzyko, ale nie przesyłaj jej dalej (albo zapytaj wcześniej kogoś kto umie, zanim zaprezentujesz to jako własne zdanie) bo krąg dezinformacji tylko się rozszerza. To właśnie ten przypadek.

Układ 1488 jest pradawnym nadajnikiem RS232 (to chyba rówieśnik 7400) i służy do konwersji sygnałów TTL +5V na bipolarne ±12V wymagane w standardzie RS232. Ma dopasowaną do takich kabli impedancję wyjściową (300R) i stopnie wyjściowe pochłaniające pewnie ze 2V z każdego (dodatniego i ujemnego) zasilania. Ale zaraz, czy ja napisałem "konwersji sygnałów"? - to może jesteśmy w domu? Niestety, zupełnie nie. Ten układ kompletnie nie nadaje się do zamiany sygnałów 3V na 5V. Owszem, można próbować zrobić mu zasilanie +7V/-2V (a i wtedy nie jestem pewien, czy stopień wejściowy sobie poradzi z sygnałem 3V), ale to trochę upierdliwe, nie sądzisz?

Tutaj wystarczy wstawić dowolny układ z serii HCT zasilany z 5V, np. 74HCT04 (6 inwerterów) - także będzie odwracał sygnał jak tranzystory na schemacie, bardzo dobrze radzi sobie z sygnałami 3V na wejściu i robi z nich 5V na wyjściu, ale jest dużo mniejszy i nie potrzebuje takiego mnóstwa oporników.

Gdyby nie to niefortunne VIHmin mostka (3.25V) które jest na granicy zasilania procesora, to działałoby w ogóle bez żadnej konwersji napięć. A tak, niestety, coś po drodze trzeba wstawić. Tranzystory też były OK choć nie rozumiem, po co niektórym po dwa oporniki w kolektorach.

Link do komentarza
Share on other sites

Ha, dokładnie w tym samym celu (sterowanie kluczy MOSFET zasilanych z ±7V) użyłem kiedyś 1488 🙂 No ale konwersja +5 na ±7V to co innego niż z +3 na +5V i ten układ akurat tu by się nie sprawdził.

Tu nie chodzi o nieomylność bo przecież każdy ma prawo do błędu, tylko o rozsądną weryfikację własną wiedzą i/lub doświadczeniem. Nie jesteś pewien, nie czujesz się mocny w temacie - nie piszesz, proste. Co najwyżej używasz trybu przypuszczającego tłumacząc przy tym dlaczego. Inaczej powielasz (lub co gorsza produkujesz) pseudowiedzę, której zalew mamy w całym internecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.