Skocz do zawartości

[Światłolub] L293D - pseudoschemat


coollerus

Pomocna odpowiedź

Nie. Nie wyjdzie właściwie nic, bo ten schemat jest błędny, z tego co mi się wydaje to miał być światłolubek.

Czemu jest błedny?? Nie wiem tylko jak się fotodioda zachowuje przy oświetleniu jej, to znaczy jaki jest spadek napięcia miedzy anodą, a katodą.

Jak dla mnie to miał być zwykły światłolubek. Tylko, że jak dla mnie te dwa wiszące piny układu scalonego powinny być podpięte do masy.

Proponuje żebyś wykonał ten układ

mogą, a bardziej powinny być. Powinno spełniać swoją funkcję, gdy nie będą podciągnięte do masy, ale raczej nie powinno sie tak tego zotawiać.

Reszta wydaje się ok.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Jeśli piszesz o fotodiodzie to spadek napięcia jest między anodą a katodą, na tym schemacie użyty jest fototranzystor i wtedy spadek napięcia będzie pomiędzy kolektorem a emiterem.

_________

GruX: mea culpa:/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie. Nie wyjdzie właściwie nic, bo ten schemat jest błędny, z tego co mi się wydaje to miał być światłolubek.

Czemu jest błedny?? Nie wiem tylko jak się fotodioda zachowuje przy oświetleniu jej, to znaczy jaki jest spadek napięcia miedzy anodą, a katodą

Jest błędny, ponieważ fototranzystor powinien być podciągnięty przez rezystor do masy, nie do plusa, tak jak jest na schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

GruX napisał/a:

mskojon napisał/a:

Nie. Nie wyjdzie właściwie nic, bo ten schemat jest błędny, z tego co mi się wydaje to miał być światłolubek.

Czemu jest błedny?? Nie wiem tylko jak się fotodioda zachowuje przy oświetleniu jej, to znaczy jaki jest spadek napięcia miedzy anodą, a katodą

Jest błędny, ponieważ fototranzystor powinien być podciągnięty przez rezystor do masy, nie do plusa, tak jak jest na schemacie.

A to niby dlaczego?? Jeśli podciągnąłbyś go przez rezystor do masy, to automatycznie na dwa wolne piny musiałbyś podciągnąć VCC, bo w przypadku podciągnięcia GND miałbyś breake na silnikach 😋 Wiec raczej w tym błąd nie leży 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Mogą to być serwa, silniki z przekładniami, ważne, żeby nie ciągnęły dużo prądu (L293D ma maxymalną wydajność prądową chyba 700mA) i napięcie zasilania i zasilania silników było podobne.

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa można znaleźć na allegro - ceny zaczynają się od ok. 15zł, takie serwo trzeba jeszcze przerobić, jest nawet taki artykuł na diodzie.

Ja mam silniczki micro motors, można je kupić TUTAJ, są wolne, jednak do prostych robotów takich jak światłolubki itp. są doskonałe - w dodatku mając odrobinę chęci można je przerobić - usunąć jedną zębatkę i mamy silniczki które mają ok. 200rpm, wystarczające do większości robotów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.