Skocz do zawartości

Programator AVR


dcd96

Pomocna odpowiedź

Witam, właśnie już powoli kończę kurs "Pierwsze kroki w cyfrówce" i chce zacząć programowanie w AVR. Zastanawiam się teraz nad zakupem jakiegoś programatora na złącze USB ewentualnie COM, chciałem nawet sam sobie poskładać, no ale patrząc na ich ceny to nie wiem czy to ma sens. Programowania chcę sie uczyć wg książki "AVR&ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego"

Jeśli kupie np. taki programator Programator ISP USBasp ATMEL AVR to do niego będę potrzebował jeszcze jakiś osobny programator do zaprogramowania ATmega8, tak? Programowanie Atmega to jest tylko jednorazowo, a resztę komend to później będę wprowadzał z tego pierwszego programatora, no nie?

Jak bym kupił ten pierwszy programator i wprowadził gotowy program do ATmega8 to już nie potrzebuje w takiej sytuacji tego drugiego programatora?

Czy będę potrzebował jakiś adapter, jeśli zakupie ten pierwszy programator, o którym pisałem powyżej, nie rozumiem o co chodzi do końca z tym adapterem, on chyba nie jest konieczne?

Posiadam płytkę prototypową, z tego co widziałem to się przyda 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Do tego programatora potrzebujesz jeszcze adaptera ( miejsce w którym będziesz umieszczać uC). ISP oznacza że możesz programować Uc, gdy jest zmontowany w układzie docelowym (nie trzeba go wyjmować i wkładać w inny układ). Gdy coś jest nie tak mozesz podpiąć kable i wgrać nowy program 😉

PS : na tym stanąłem z programowaniem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Do tego programatora potrzebujesz jeszcze adaptera ( miejsce w którym będziesz umieszczać uC).

Adapterów się teraz nie stosuje bo i po co? Po to jest ISP, żeby nie wyciągać uC z płytki stykowej i przekładać do jakiegoś adaptera.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, czyli kupie programator z ISP, a o co chodzi z tym, że w jakiś poradnikach instruktażowych budowy programatora piszą coś o tym, że aby zacząć programowanie trzeba wpierw wgrać jakiś program już gotowy do ATmega8 przez ten programator lub jeśli się ma jakiś inny programator to można napisać samemu program, tylko jaki to jest ten "inny" programator?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ten "inny" programator, to coś takiego:

http://allegro.pl/programator-avrisp-mkii-avr-usb-isp-mk2-telwis-i4022471744.html

Na początek jednak wystarczy tańszy programator, np taki, który ty pokazałeś. Ja niedługo zakupię taki oto programator:

http://allegro.pl/programator-isp-usbasp-atmel-avr-tasma-win7-x64-i3959353218.html

Chciałem zrobić LF'a, ale fundusze nie pozwalają, więc będę się uczył programowania na płytce stykowej 😋 . Na początek nie inwestuj w drogi sprzęt, ponieważ nie wiesz, czy się w to "wkręcisz". Straciłbyś pieniądze.

Link do komentarza
Share on other sites

ATmega8? Tak, to 8 bitowy mikrokontroler. Tak samo jak ATmega 16, 32, 64, 128 itp. Wszystkie AVR są 8 bitowe. Różnią się wielkością pamięci FLASH, EEPROM, SRAM i peryferiami.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zrobić coś ambitniejszego, np.odczytywanie plików z karty SD, to musi być ARM. Programowanie wymaga raczej (bo sam ich nie programuję) większej wprawy, wiedzy. Jednak na początek AVR wystarczy. ATmega8 będzie nawet zbyt "zaawansowanym" mikrokontrolerem do pierwszych programów 😅 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.