Skocz do zawartości

Zestaw kół i napędu do dużego robota


jeszcze-zielony

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam dosyć konkretne podejście do zrobienia robota. Waga do 30kg, ale minimum to 18kg.

3 koła, 2 napędowe. Prędkość max to do 30-50cm/s czyli między 1 a około 2km/h

W projekcie zastosuję to co gotowe, by się nie rozdrabniać.

Chcę zastosować takie koła

http://allegro.pl/kolo-do-wozka-dzieciecego-10z-opona-i-felga-i4144796767.html

na tył koło kastora 10cm średnicy.

Napęd - nie wiem jeszcze czy dać silniki od wkrętarek takich małych (np parkside 3,7v , 4nm i chyba 200 obrotow) czy od wiertarek akumulatorowych. Co polecacie bardziej ?

Czy takie koła jak to z aukcji, wytrzyma takie obciążenie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie masz doświadczenie w budowie takich maszyn ? Masz odpowiedni warsztat i narzędzia ? Zuważ że takich konstrukcji w internecie jest bardzo mało co sugeruje że wykonanie takiego projektu nie jst rzeczą łatwo. Spróbuj zmniejszyć wymiary całości zwłaszcza jeżeli masz ograniczony budżet

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie, ale wiem co robie. Kierunek jest - sprawnie, dosyć tanio, i konkretnie. Jak wiesz czy te koła i napędy by się nadały (wytrzymałość) to pisz.

Mam poważniejsze sprawy, ale może przy okazji zrobię robocika. Pytania mam bardziej co wybrać z pośród wielu rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Kółka wyglądają nieźle jak na tą cene. Na pewno nie bierz silniczków na 3,6V tylko coś większego policz odrazu jakie będziesz miał obroty koła bo może się okazać że przy tej średnicy kół robot bedzie się ledwie toczył. A co zresztą jakie zasilanie ? Mostek ? Sterownik ? Czujniki ? Również mocowanie kół może być kłopotliwe biorąc pod wagę konieczność eliminacji bicia...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Reszta będzie za chwilę, mam konkretne koncepcje, więc najpierw złożenie podwozia. Więc mówisz że te kołka aż takie złe nie są, no to może je wezmę. Muszą być pneumatyczne ponieważ opory są mniejsze i łatwiej pokonuje przeszkody.

Mocowanie na oś z łożyskami - i w razie potrzeby przekładnia, to zlecę tokarzowi, mam możliwość. Silnik będzie jedynie dostawiony do tego. A co do silnika - więc co bardziej wybrać - mała wkrętarka, czy nieco większa wiertarko-wkrętarka - obie akumulatorowe...

Zasilanie 12v, jednak to nie problem bo jest niezły akumulator od upsa 40ah 12v.

Link do komentarza
Share on other sites

Poniewaz planujesz 12V zasilania z akumulatora, najwygodnie wg mnie zastosowac silniki zintegrowane z przekladniami wymontowane z wiertarkowkretarek 12 - woltowych. Uzywane z uszkodzonymi bateriami wkretarki kosztuja grosze. W moim robocie zastosowalem 2 takie silniki z przekladniami. Ale bezposrednie zamocowanie kol do wkretarek - po pierwsze nie pozwoli przeniesc ciezaru robota ( prawie 15 kg na kolo), po drugie predkosc okolo 400 obr/min i 10 calowe kola to za szybko i za maly moment obrotowy. Same kola proponuje dac podwojnie (jak w ciezarowkach) osadzone na ulozyskowanej osi wraz z zebatka. Zebatka z osi kol napedzana mniejsza zebatka osadzona na osi silnika z przekladnia od wkretarki. Podwojne kola to wieksza obciazalnosc, wieksza przyczepnosc, mniej grzeznie, a przy takiej cenie...

Link do komentarza
Share on other sites

Do Marekk

Możesz podać przykladowy link do aukcji z taką wiertarką która by była wg Ciebie dobra ?

Regulacja szybkości przez PWM. Jeśli te koła bylyby za słabe, dam od kosiarki - są na allegro za 8zł, gumowo-poliamidowe, min 18kg wytrzyma 1 koło. Prędkość to głownie po domu (prawie cały parterowy), więc do tych 2,5km/h max , jednak mam taras, wielki ogród więc fajnie jak by też dał radę dotrzeć.

Szukam jakiegoś rozwiązania gotowego, może znajdę przekładnie od szliferek itp - by mocować wszystko z gotowych części-klocków.

Robot od początku pod kątem użyteczność, tutaj jest filmik że można wiele osiągnąć jak się ma jakieś konkretne założenia

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki od wycieraczek przednich od wszystkich chyba samochodow maja 2 biegi. W moim poprzednim robocie wykorzystywalem 2 silniki od wycieraczek Poloneza. Jednak obecnie uzywam silnikow z przekladniami z wkretarek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.