Skocz do zawartości

Robot do poruszania się w ekstremalnych warunkach


Domol

Pomocna odpowiedź

Ostatnio coraz więcej dzieje się w powietrzu. Jednak na Uniwersytecie Keio w Japonii postanowiono przyjrzeć się nieco dokładnie pojazdom na ziemi. Trwają tam obecnie prace nad systemem mobilnym do poruszania się w ekstremalnych warunkach (na Ziemi, Księżycu i być może innych planetach).

Dopieszczony łazik

Prace prowadzone są bardzo dokładnie. Najpierw sprawdza się pojedyncze koła, ich parametry przy różnych nachyleniach terenu. Na podstawie oddziaływania koła z podłożem, obliczana jest siła, z jaką ono działa. Wszystkie te parametry są następnie wykorzystywane do przeprowadzenia symulacji, jak zachowa się robot z takim wyposażeniem w nieznanym nam terenie.

Najtrudniej poradzić sobie z piaszczystym podłożem. Koła mają trudności z pokonywaniem piaszczystych wydm. Naukowcy z Laboratorium Ishigami w swoich obliczeniach wykorzystują algorytm, który pozwala przewidzieć jak dokładnie będzie się przesypywał piasek przy pokonywaniu przeszkody.

Ujęcia prosto z laboratorium, w którym trwają prace

Dodatkowo robot mobilny zostanie wyposażony w system rozpoznawania środowiska przy użyciu laserowych dalmierzy i obrazu z kamery. Brzmi biednie? Japończycy tak właśnie stwierdzili, dlatego dodali do niego jeszcze system planowania trasy, moduł do teleoperacji oraz zintegrowany system przetwarzania danych z czujników.

Naukowcy przy tym projekcie skupili się przede wszystkim na udoskonaleniu mechaniki oraz ulepszeniu oprogramowania. Innymi słowy – chcieli zrobić wszystko jak najdokładniej. Co ciekawe, w projekt zaangażowani są także studenci na różnym poziomie. Czy na Waszych uczelniach lub w szkołach pojawią się takie okazje? Może sami jesteście zaangażowani w jakiś ciekawy projekt naukowy?

Źródło: http://robohub.org/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.