Skocz do zawartości

PCB do robota kroczącego.


Cao

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Wykonuję modyfikację układu sterowania do 6 nożnego robota kroczącego opartego na pneumatyce i aktualnie jestem na etapie przygotowywania płytki PCB. Ponieważ nie mam zbyt dużego doświadczenia na tym polu a muszę wykonać tą część poprawnie za pierwszym razem prosiłbym kogoś doświadczonego o rzucenie okiem na ten projekt i ewentualne wytknięcie błedów.

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

co będzie podłączone pod złącza śrubowe na górze płytki bo jeśli elektromagnesy to ścieżki masz za wąskie, spalą się.

I podaj więcej informacji schemat, napięcie zasilania, pobór prądu przez elektromagnes.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odzew 😉

Dokonałem drobnej korekty.

Złącza śrubowe x1-x4 to wyprowadzenia sterowania na wyspę zaworową, x5 wyjścia na czujniki po ADC, x6 wyprowadzenia GND, x7 wyprowadzenia +5V.

Pobór prądu przez cewki wyspy to około 30mA.

Nie jestem do końca pewien czy dobrym pomysłem jest puszczanie ścieżek na przetwornik adc pod mikroprockiem aczkolwiek nie bardzo mogłem znaleźć inne rozwiązanie przy obecnym poustawianiu elementów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez problemu zrobiłbyś to na jednostronnym laminacie, z nielicznymi, krótkimi drucianymi przekotkami.

Atmegę mógłbyś przekręcić o 90 stopni (by napis MEGA był po prawej stronie pcb, nie na dole), skróci to wiele ścieżek.

Proponuję dodać złącze do programowania (jakby ewentualne trzeba było zmienić soft)

Bez problemu możesz jeszcze pogrubić ścieżki.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Korzystaj z DRC - masz pełno zwarć i ścieżki są zbyt blisko elementów/innych ścieżek.

Jeżeli ma to być robot kroczący to na twoim miejscu zrobiłbym płytkę w SMD - lżejsze i mniejsze co wydaje mi się ważne w robotach kroczących - środek ciężkości itp

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatory daj jak najbliżej uc zwłaszcza od zasilania adc.

Taka podpowiedz staraj się prowadzić ścieżki równolegle do siebie i najlepiej pod kątem podzielnym przez 45. Dużo lepiej to wygląda.

Daj zdjęcie tych elektrozaworów.

W poprzednim poście miałem na myśli elektrozawory a nie elektromagnesy.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc wszystkim powyżej.

Zmodyfikuję projekt biorąc pod uwagę wasze spostrzeżenia i wrócę się pochwalić 😉

Edycja:

Zgodnie z waszymi wskazówkami edytowałem położenia kondensatorów, zmieniłem prowadzenia ścieżek oraz wykorzystałem DRC i poustawiałem odległości między ścieżkami na wymagane przez wykonawcę.

Ponieważ jest to mój pierwszy projekt tego typu póki co odpuściłem zmianę na jednostronny laminat i kombinowanie z tym związane. Złącze programowania nie jest potrzebne, wsad jest już gotowy i nie będzie potrzeby jego edycji. SMD jest kuszącą sprawą aczkolwiek goni mnie termin a nigdy nie miałem styczności z tą technologią więc też odłożyłem tą zabawę do następnego projektu 😉

Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakieś uwagi, odnośnie tego projektu lub ogólnego wykonywania płytek PCB byłbym wdzięczny za wiadomość.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.