Skocz do zawartości

Silnik DCX - zabezpieczenia i sterowanie


PabloTitan

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie!

Zamierzam przygotować sterownik silnika DC firmy Maxon o parametrach:

napięcie nominalne 24V, maksymalna wyjściowa moc 24W, opór na zaciskach 3.69R, natężenie prądu nominalne 0.87A.

Jeśli potrzeba więcej parametrów mogę podać.

Testy przeprowadziłem na L293D z zasilaniem 5V z mikroprocesora i ~7V (z nieco rozładowanej baterii). Silnik obracał się w obie strony, z zadaną przez PWM prędkością, układ nie przegrzewał się.

Zastanawiam się jednak, czy przy większym zasilaniu 24V nie będzie problemów z układem L293D, ponieważ jeśli dobrze rozumiem to maksymalnie może być 0.6A na kanał. Jak będzie wówczas pracował silnik i układ? Zdaje się, że prąd dochodzący do ~6.5A uszkodzi układ. Czy można pozostać przy idei sterowania z L293D czy lepiej pomyśleć o mosfetach? Trochę słabo się na tych drugich znam, więc proszę, doradźcie mi jaki najlepiej scalony mostek na mosfetach użyć do tego celu, w razie potrzeby?

Ponadto chciałbym Was zapytać jakie zabezpieczenia są konieczne a jakie warto zaimplementować do sterownika, żeby działał bez zarzutu. Myślałem o optoizolacji, zabezpieczeniu przeciwzwarciowym. Co trzeba w tym temacie wiedzieć?

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie tylko, czy faktycznie chcesz się zajmować budową sterownika czy wykorzystać jakiś gotowy moduł? Tak jak napisał ps19, warto użyć gotowy układ wyposażony we wszystkie zabezpieczenia. Możesz też kupić np.: ten kompletny moduł z danym układem. Wtedy musisz zająć się jedynie podłączeniem odpowiednich sygnałów.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi o sam mostek, ale układ, który podał kolega jak najbardziej mi się przyda 😉 Sam bym chciał się czegoś nauczyć, dlatego pytałem o te zabezpieczenia, ponieważ mostek już potrafię skonstruować. Odpowiedzcie mi proszę, czy ten prąd 24V/3.69R=6.51 A (w dokumentacji opisany jako STALL CURRENT) to jest największy prąd jaki płynie przez silnik, gdy np. zatrzymam wirnik? Czy jednak indukuje się większy prąd? Czy pod ten parametr należy dobierać maksymalny prąd dozwolony na scalonym mostku?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.