Skocz do zawartości

Rozstaw kamer w quadrokopterze umożliwiający tworzenie zdjęć panoramicznych.


Qbaloz

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam pytanie do osób zaznajomionych z tematyką tworzenia quadrokopterów. Interesuje mnie jedynie aspekt rozstawienia kamer. Potrzebuję uchwycić praktycznie wszystko co znajduje się pod quadrokopterem i oczywiście to co znajduje się przed nim w celu łatwiejszego sterowania.

Problem polega na tym, że zastanawiam się czy jedna kamera do takiego celu wystarczy. Myślałem nad kamerą szerokokątną, która będzie obejmowała mniej więcej taki zakres widzenia jak pokazane na załączonym zdjęciu.

W punkcie centralnym znajduje się kamera, która obejmuje praktycznie wszystko to co znajduje się pod quadrokopterem w linii prostej pod nim do maksymalnego rozstawu kamery szerokokątnej przed nim. Linia przerywana jest dla kamery o kącie 90 stopni i w przypadku, gdyby kamera miała kąt widzenia ponad 90 stopni to kamera została by umieszczona tak, aby obejmować jak najwięcej tego co widać przed nim.

Pod quadrokopterem nie chcę obejmować nic więcej niż tego co w linii prostej, ponieważ następnie podczas łączenia zdjęć w panoramę 3D łatwiej będzie programowo łączyć kolejne zdjęcia wykonywane obok siebie, a w przypadku, gdyby zdjęcia zasklepiały się jeszcze pod quadrokopterem program mógłby mieć problem z połączeniem tych zdjęć.

I teraz przechodzimy do pytania. Czy taki pomysł w ogóle jest dobry w celu tworzenia panoramy ze zdjęć z quadrokoptera czy powinienem pomyśleć nad innym rozwiązaniem? Macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać? Celem wyjściowym jest stworzenie panoramy ze zdjęć z quadrokoptera w celu późniejszego oglądania całej jego trasy na komputerze, oczywiście bez nieba, bo to nie ma sensu.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc,

Qbaloz

Link do komentarza
Share on other sites

Obiektywy szerokokątne mocno zniekształcają obraz (patrz rybie oko) - trudniej będzie posklejać to w panoramę, najpierw musisz spłaszczyć perspektywę (na krawędziach obrazu będziesz miał bardzo mało pikseli). Może google udostępnia coś na temat tego swojego urządzenia, które wykorzystują do Street View?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.