Skocz do zawartości

Książki


ZłyTranzystor

Pomocna odpowiedź

Witam 🙂 Zakładam temat ze względu na brak podobnego. Szukam od pewnego czasu jakiej kolwiek książki która zaopatrzyła by mnie chociaż w podstawową wiedzę apropos konstrukcji latających. Jeśli ktoś zna coś co mogłoby dać mi jakie kolwiek wyobrażenie w tym temacie to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozwolę sobie też polecić książki David'a cook'a "robotyka dla początkujących" oraz "robotyka dla średnio zaawansowanych" Pierwsza książka jest bardzo dobra dla zielonych którzy nie wiedzą nawet co to "+" i "-".

Link do komentarza
Share on other sites

Latanie to temat baaardzo obszerny. Nie napisałeś, czy mogą to być pozycje zagraniczne i czego dokładnie mają dotyczyć. Jeżeli chcesz zrozumieć dlaczego samoloty latają, jak działa skrzydło, poznać podstawy aerodynamiki, zasady zachowania stateczności statycznej i dynamicznej oraz podstawy konstrukcji płatowców a wszystko to podane prostym, "modelarskim" językiem z absolutnie niezbędną porcją matematyki i czysto praktycznym podejściem, to polecam:

- "Mechanika lotu modeli latających" J. Staszek

- "Aerodynamika modeli latających" tego samego autora.

Moje egzemplarze pochodzą z lat 80-tych i przypominają zestaw osobnych kartek niż książki, ale na aukcjach trafiają się sztuki w dużo lepszym stanie. Jest jeszcze parę innych wydawnictw z tamtego okresu, ale nie wiem czego szukasz.

Dużo więcej o opływach skrzydeł, stateczników i śmigieł oraz o rozumieniu podstawowych krzywych je opisujących (biegunowe np) zawiera:

- "Profile modeli latających" W.Niestoj

Dzisiaj dostępne są symulatory opływów w których możesz zdefiniować własne profile (lub wygenerować standardowe NACA i je modyfikować) a także wyznaczać nowe na podstawie np. żądanych rozkładów ciśnień. Tak więc ponad połowa książki zawierająca ch-ki biegunowe najczęściej używanych w małym lotnictwie (bo to duża różnica) profili lotniczych nie jest już potrzebna, ale podstawa czyli teoria została wciąż aktualna. Bez niej nie będziesz w stanie użyć żadnego poważniejszego programu. W każdym razie to temat na lata zabawy.

Są jeszcze podręczniki akademickie, ale dla początkującego są one zupełnie niezjadliwe.

Jeżeli zamiast teorii lotu interesuje Cię budowanie i "ulatnianie" pięknych ale trudnych modeli redukcyjnych, to niedawno wydano w Polsce tłumaczenie doskonałej pracy Gordona Whitehead'a "Budowa lotniczych makiet RC":

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3831,budowa-lotniczych-makiet-rc

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Weź pod uwagę, że są to jednak stare książki. O ile teoria lotu nie zmieniła się bardzo, to praktyka budowy małych płatowców poszła niesamowicie do przodu. W ciągu ostatnich 10 lat weszły nowe materiały i nie wiem, czy ktoś jeszcze buduje dźwigary z sosny mając do dyspozycji tanie profile węglowe. Nie wiem czy ktoś klei skrzydła z żeberek mogąc wyciąć dowolny profil całego płatu z pianki i nie wiem, czy w ogóle ktoś jeszcze buduje prawdziwe szybowce termiczne czy zboczowe bez zdalnego sterowania. Największa jednak rewolucja zaszła w napędach. O ile budowa modelu silnikowego jeszcze 15 lat temu w 99% przypadków wiązała się z montażem rurek, zaworków, zbiornika toksycznego paliwa, malowaniem modelu specjalnymi lakierami (odpornymi właśnie na paliwo) i słuchaniem wycia docieranego silnika spalinowego o tyle obecnie akumulatory litowo-polimerowe i silniki bezszczotkowe napędzane malutkimi falownikami 3-fazowymi spowodowały, że spaliniaki ostały się jedynie w naprawdę dużych (>3m) modelach. Co więcej, pierwszy model śmigłowca w Polsce powstał przecież tak niedawno i przez długi czas helikoptery były najwyższym stopniem wtajemniczenia modelarskiego i warsztatowego ("Latające modele śmigłowców" oraz "Projektowanie i budowa modeli śmigłowców", obie B.Spundy, "Budowa i pilotaż śmigłowców" Witkowskiego) a dziś 3- lub 4-kopterki są prezentem od Babci czy Mikołaja. To kolejny krok technologiczny: opracowanie małych i tanich czujników orientacji przestrzennej (akcelerometry i żyroskopy MEMS) oraz procesorów zdolnych na bieżąco obliczać poprawki sterowania pozwoliło zbudować te aerodynamicznie niestabilne latadła dosłownie w garażu. Tego wszystkiego w tych książkach nie będzie, ale i tak je polecam 🙂 Polecam też modelarskie fora internetowe, przede wszystkim największe na świecie rcgroups.com no i nasze pfmrc.eu czy epheli.pl. Każde zawiera jakiś dział związany z aerodynamiką czy teorią lotu i są tam ludzie naprawdę wiedzący o co chodzi. Nie to co ja...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.