Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Piałem o wspomnianej przez Ciebie częstotliwości 386MHz - tam cokolwiek zrobisz jest nielegalne.

Pan Staszek ma rację, tylko że poziomy mocy są różne dla różnych pasm. Zauważ, że różne (i ograniczone) są też tryby aktywności pracy nadajników. Np w ISM przy 10mW nie możesz nadawać z wypełnieniem większym jak 10% po to, żeby inni mieli szansę skorzystać np. ze swoich pilotów do samochodów czy bram. A jeśli ograniczysz moc do 1mW (i tym samym zasięg do kilkunastu metrów) możesz nadawać przez 100% czasu, bo i tak daleko nie zaleci.

27MHz to najgorszy syf jaki może być. To przecież wszystkie stare zabawki zdalnie sterowane a przede wszystkim CB (no i dobra antena Long-Range to 5m). W praktyce 5W nadajnik w mieście jest ledwo słyszalny a są spryciarze ładujący w antenę i kilkaset W... Tutaj nie masz szans na jakiekolwiek dalsze zasięgi. Właśnie z uwagi na zakłócenia, do sterowania modelami samolotów wykorzystywane jest wyłącznie pasmo 35MHz. Coraz mniej ludzi z niego korzysta (ja na przykład), bo wszystkie nowe aparatury pracują już na 2.4GHz.

Pisałem o 250mW w paśmie 2.4GHz lub 5GHz. Tak, to o wiele więcej niż można, ale:

- przynajmniej w ogóle można i nie wkurzysz kogoś ważnego,
- dobra antena kierunkowa sterowana z GPS o zysku kilkunastu i więcej dBi daje wąską wiązkę skierowaną wprost na model, z boku tego nie widać.

Gorzej jest z transmisją zwrotną video+telemetria, bo tam musisz mieć dipol izotropowy i dajesz równo w każdą stronę.

Najlepiej poczytaj i/lub popytaj na forach zajmujących się FPV. Tam przecież to chleb powszedni:

http://pfmrc.eu/index.php?/forum/7-fpv-z-lotu-ptaka/

http://rc-fpv.pl/index.php

Generalnie nie jest to fajny temat właśnie z uwagi na regulacje prawne. Nie jest to już hobbystyczne latanie za domem i dopóki nie zrobisz odpowiednich papierów, działasz na granicy lub poza prawem:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=16731

[ Dodano: 02-01-2015, 01:11 ]

Masz rację. Niema co na 27 się pchać. Poszukam czegoś na te 35MHz lub 2.4GHz. Wygląda spoko. Powiedzmy że starowanie mamy załatwione teraz poruszmy temat transmisji obrazu. Kamerka miej więcej taka. Zobaczę co w elektroniku będą mieli http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11977__1_3_inch_SONY_CCD_Video_Camera_PAL_.html .

Potem obraz do płyty głównej gdzie będzie miksowany z tekstem i do jakiegoś nadajnika. Tu się rodzi pytanie -jakiego i w tym momencie zaryzykuję i postawię na słynne 5,8GHz. W Hobby Kingu takie nadajniki na 500mW chodzą po 40EU-po prostu drogo. Poza tym ich moc to jakieś 500mW w Polsce mamy zaledwie 25mW. Hmm... Tu nie chcę się narażać bo mieszkam przy granicy więc kwestia transmisji obrazu musi być legalna.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...