Skocz do zawartości

Drugi ever, pierwszy prawidłowo działający


Pomocna odpowiedź

Robot sobie trochę postał, Arduino wykorzystywałem do innych projektów i znowu miałem trochę czasu by się robotem pobawić.

Nie zmieniłem wiele, poukładałem w miarę sensownie przewody, zamieniłem zasilanie Arduino z baterii 9V na 4x1.2V (2300 mAh) i zastanawiam się nad umieszczeniem czujnika ping. Brakuje mi przewodów żeńsko - męskich, więc wyjąłem przewód doprowadzający USB do płyty głównej z obudowy starego komputera (akurat 4-bitowy, wystarczy uciąć. Swoją drogą czy da się takie tasiemki dostać np. w Alsenie? Czy trzeba się kierować do sklepu z elektroniką? Botland jeśli chodzi o kable żeńsko - męskie, tym bardziej tasiemki wypada słabo).

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie czujnika położenia (akcelero, magneto, żyro) - zakładając, że umieszczę go w innym miejscu niż na płytce stykowej (doprowadzając sygnał tasiemką) - czy nie będzie mi to zakłócać pomiaru? Czy lepiej ustawić na krańcu płytki stykowej? (zdjęcie załączam)

Link do komentarza
Share on other sites

Nowy update dawno nie przerabianego robota.

Głowna rzecz to zmiana przekładni - wcześniej była 58:1, teraz jest 203:1. Po pierwszych testach robot jeździ langsam, aber sicher. Tylko mu prawa gąsienica spada niekiedy, ale z tym sobie poradzę.

Nadal nie zakupiłem IMU, ale teraz jest promocja, więc może się skuszę. Robię przy okazji makietę inteligentnego domku, więc drugi Arduino się przyda.

Teraz pozostaje podłączyć ping (najpierw statycznie, potem na serwie) i wypróbować jak to będzie działało.

Link do komentarza
Share on other sites

I znowu update!

Tym razem dodałem komunikację bluetooth. W sumie prosta rzecz, ale teraz dopiero zakupiłem sobie tablet (głównie do robota i by nauczyć się tworzyć aplikacje pod to).

Oczka z przodu wyciąłem jako stojak do pinga, którego miałem zamiar założyć w poprzedniej wersji, ale coś poknociłem w kodzie i nie zadziałał jak powinien. Może wrócę do tego w wakacje.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wersja 0.5 poprawiona!

Dodałem czujnik odległości z przodu i wreszcie ułożyłem działający kod do niego. Kłopot teraz taki, że 4.8 V z baterii nie wystarczy by zasilić Arduino z czujnikiem, buzzerem i diodą LED. A w przyszłości chcę jeszcze połączyć sterowanie Bluetooth z omijaniem przeszkód - tryb auto lub ręczny wybierany w tablecie. Dodatkowo chciałbym dodać parę czujników (wszystko w swoim czasie, ale mam teraz go więcej, czuję się też pewniej w konstruowaniu i programowaniu), stąd też moje pytanie - prośba:

Poleciłby ktoś komplet baterii LiPo, który udźwignie to, co konstruuję? Najlepiej z linkiem, nie obrażę się, jeśli będzie z czymś do ładowania go.

Przepraszam z góry, do teraz zasilałem wszystko bateriami NiMH i jakoś działało. Pojęcie o LiPolach mam znikome.

Link do komentarza
Share on other sites

Baritoshi, a mierzyłeś prąd, który pobierany jest przez całość? Na ile czasu ma wystarczać jedno ładowanie?

A mógłbyś mi powiedzieć jak zmierzyć? Tzn. wiem, że amperomierzem, wiem, że szeregowo, ale czy musiałbym przecinać przewód by się tam wpiąć? Stosuję koszyk z wtyczką do Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmiana planów. Chciałem porzucić projekt Wall.e, ale spróbuję dać mu jeszcze szansę. Tymczasowo rezygnuję z autonomicznego sterowania na rzecz zdalnego wysyłania komend przez bluetooth. Na początek proste sterowanie z konsoli, następnie chcę stopniowo dodawać czujniki i móc zdalnie odbierać dane z nich przez BT. Pomiar odległości z sonaru, temperatura, położenie na magnetometrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.