Skocz do zawartości

układ waldka


jakub307

Pomocna odpowiedź

kiedy wg tego schematu :

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_488cbec66f4fc4358.jpg

chyba też powinno działać no nie ?? a nie działa ;/ teraz przepiołem układ l293d w odwrotną strone i działa none stop nawet jak wyłączę światło ;/

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Proszę przeczytaj to co napiszesz nim klikniesz Wyślij i popraw błędy!

sory ale mnie się komp zepsuł a na tym nie chce nic instalować żadnych firefoxów a jestem dyzlektykiem, postaram się jednak pisać poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Układy scalone to nie klocki i nie wolno ich wpinać w dowolny sposób !!!!

Jeszcze raz powtarzam: nie, nie powinno działać !

Skoro nie chcesz wykonać robocika wg mojego schematu, i uparłeś się na tamten schemat, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia. Widzę, że nie przekonam Cię do wykonania poprawnie tego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

no ale tamten schemat był przypięty na diodę więc chyba powinien działać a tu lipa, w takim razie dlaczego on jest na forum w "ważne tematy"? muszę chyba oglądnąć twój temat a co do układu l293d od wg schematu powyżej jest podłączony symetrycznie wqięc nie ma różnicy którą stroną. jeśli ma ktoś jeszcze jakiś pomysł sensowny proszę napisać 🙂 za każdą pomoc serdecznie dziękuję 🙂

[ Dodano: 27 Lut 09 02:44 ]

a ty tam masz układ l293 czy l293d ??

Link do komentarza
Share on other sites

...muszę chyba oglądnąć twój temat ...

I właśnie o to Cię proszę już od dłuższego czasu 🙂

Mój układ to L293d - ale zobacz do mojego tematu - tam wszystko pisze !

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiatm pisze w sprawie płytki do wladka.

Chciałbym go wykonac ale po pierwsze i to najgorsze nie wiem jak to wszystko wlutowac na płytkę??

Czy projektowana jest w jakims programie i czy mógłby mi ktos powiedzeic jakiej mam użyć płytki i jak to wszystko połączyć.

A może spróbóje troche łastwiej dla mnie.]

Czy mógłby mi ktos narysowac ten schemacik w uproszczonej wersji czyli w takiej gdzie nie ma zadnych zbednych jak dla mnie oznaczen tylko pisze gdzie jest + i -??

Z góry dziękuje

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw proszę błędy w swoim poście.

Link do komentarza
Share on other sites

Spójrz na schemat, masz baterię (+ i -), jak Ci ciężko po prowadź palcem po ścieżkach i będziesz wiedział gdzie + i - . Tam gdzie są kropki są łączenia ścieżek, a gdzie nie ma to ich się nie łączy, gdy będziesz coś lutował na płytce nie mogą się tak przecinać, chyba że użyjesz kabelków. Jeśli nie wiem co oznaczają te wszystkie symbole to poczytaj na forum tematy, których jest pełno np. ten na górze wyróżniony na czerwono (ważne tematy).

Na początek polecam Ci lutować na płytce uniwersalnej, ale kup sobie płytkę stykową, ponieważ przyda Ci się w przyszłości.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiatm pisze w sprawie płytki do wladka.

Chciałbym go wykonac ale po pierwsze i to najgorsze nie wiem jak to wszystko wlutowac na płytkę??

Według schematu, najlepiej lutownicą.

Czy projektowana jest w jakims programie i czy mógłby mi ktos powiedzeic jakiej mam użyć płytki i jak to wszystko połączyć.

Możesz użyć uniwersalnej, możesz też wykonać samodzielnie.

A może spróbóje troche łastwiej dla mnie.]

Czy mógłby mi ktos narysowac ten schemacik w uproszczonej wersji czyli w takiej gdzie nie ma zadnych zbednych jak dla mnie oznaczen tylko pisze gdzie jest + i -??

Z góry dziękuje

Nikt za Ciebie nie narysuje tego "prościej", po prostu naucz się podstaw, między innymi jak czytać schematy, bez tego nie zajdziesz daleko.

Ps. Używaj polskich znaków, to nie boli.

Link do komentarza
Share on other sites

Prostszego niż tamten schematu robota chyba nie widziałem... No i jakim cudem chcesz zabrać się za robota bez elementarnej wiedzy czytania schematów? To jak próba przeczytania książki bez znajomości liter.

Tu masz temat i 12 stron odpowiedzi na najróżniejsze pytania związane ze światłolubem.

Tutaj jest temat poświęcony przygotowaniom do wdrożenia się w temat robotyki. Trochę samodzielności! 😉

PS

zobacz do mojego tematu - tam wszystko pisze !

Jest napisane, jeśli mamy być drobiazgowi 😋

pozdrawiam

/ubiegnięty 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze + idzie pod układ scalony (i tak włąściwie czemu twój uklad ma 9 nózek z jednej strony jak L293DNE ma 8 ? ;/) a - na rezystor (, dold pin) i diode to do kolegi Jakub 307 Po drugie już ci mówiłem żebyś spojrzał na poprawny układ Kolegi Jamtex lub mój ! a nie sie bawil z jakąś płytką i kabelkami jak ci sie tak podoba łaczenie kabelkami to zajmij sie elektryką ;] bo juz denerwujące jest twoje nabijanie postów.

Co do użytkownika Asio niżej link do ściżek itp światłolubka 😅

http://rapidshare.com/files/203520957/__347_wiat__322_olubek.rar.html

[ Dodano: 28 Lut 09 10:53 ]

A i jeszcze dodam ze na pierwszym obrazku zle zamontowales uklad scalony ;| tym wycięciem (takie półkole) na dół nie do góry ! od strony zasilania !

Link do komentarza
Share on other sites

Witam forumowiczów mam na imie Łukasz z uwagi że to moja pierwsza notka wypada się przedstawic.

Również zaczynam budowę "Waldemara" 😅 i się zastanawiam czy fototranzystory zamiat ustawiac prosto ustawiając pod kątem w kształt litery v nie będą miały większego pola widzenia i równocześnie nie zwiększy się wydajnośc robota

Link do komentarza
Share on other sites

domyślam się, że chodzi Ci o skierowanie fototranzystorów lekko na boki? Praktycznie każda modyfikacja jest dobra, byle tylko oddzielić jakoś te fototranzystory (np. żeby światło padające na bok światłoluba, padało tylko na jeden fototranzystor)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja w swoim dalem na skos i jest wszystko w jak najlepszym porządku tylko jak już wspominałem diody (te z przodu) odbijają się od powierzchni np przy biurku albo ścianie i światło pada na fototranzystory przez co traktuje je jako normalne promienie 😕 ale w normalnej jeżdzie w niczym nie przeszkadzają 😎

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.