Skocz do zawartości

Mostek h, schemat


puzon92

Pomocna odpowiedź

witam, Chciałbym zbudować mostek h do sterowania ogniwem peltiera. moduł peltiera tec-12706 które posiadam potrzebuje napięcie 12v i do 6A . Chciałbym sterować pwm na arduino. Posiadam coś takiego, ale prawdopodobnie muszę go przerobić bo schemat był źle przeskalowany.w mostku tym posiadam irf9530 i irf540. ten mostek należał do mojego kolegi sterował on statywem do aparatu w lewo i prawo, sterował to przez atmege32

Troche poczytałem i doszedłem do wniosku że trzeba dodać do tego układu zabezpieczenie żeby mi na arduino nie przeszło 12V,dodać transoptory. Znajomy pomógł mi zrobić coś takiego, czy w tym układzie trzeba coś jeszcze poprawić, czy rezystory są odpowiednio dodane.

czy w takim schemacie lepiej sterować z 4 wejść czy lepiej z 2

w załączniku jest plik do schematu , nie potrafię zrobić płytki w tym programie, gdy tylko chce ją stworzyć to wyświetla mi się czarne tło a na nim elementy z schematu ale bez żadnych połączeń

mostekh(1).sch

Link do komentarza
Share on other sites

Masz 4 wejścia więc musisz mieć 4 sygnały. Jeśli chcesz machać tylko 2 wyjściami procesora, musisz zmienić schemat. Co to znaczy "lepiej"?

Z uwagi na marne sterowanie tranzystorów, musisz zrobić bardzo wolne PWM. Do silnika to nie zadziała, ale Peltier ma ogromną bezwładność cieplną więc kilkanaście Hz wystarczy. Do takiej pracy brameczki serii 4000 będą OK.

Do czego potrzebujesz takiego dwukierunkowego transportu ciepła?

Link do komentarza
Share on other sites

mam do zrobienia taki projekt stabilizatora temperatury w granicach 10-50stopni Celsjusza, w internecie widziałem jak małymi silnikami sterowano tylko z dwóch pwm. W sumie w tym pierwszym schemacie też tak jest, zapomniałem tutaj dopisać że 1 z 4 i 2 z 3 nóżką są połączone żeby odpowiednie wysokie i niskie stany dawać na mostek

Link do komentarza
Share on other sites

Z punktu widzenia procesora to bez znaczenia, 2 czy 4 sygnały - i tak powinieneś zrobić jakieś zabezpieczenia logiczne na wejściach, bo teraz układ jest goły i bezbronny. W małych silniczkach są pewnie małe zasilacze i przypadkowe (na skutek np. błędu lub zwiechy w programie) załączenie wszystkich 4 tranzystorów powoduje zwarcie na krótko szyn zasilania. Mały zasilacz zapali lub zgasi tylko jakąś diodkę, procek się zresetuje i to wszystko. Zwarty zasilacz który potrafi dostarczyć kilkanaście Amper prądu spali wszystko po drodze łącznie ze ścieżkami, tranzystorami i kabelkami. Pomyśl o tym.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7406 były po to, by można było sterować sygnałami o amplitudzie 12V z wejść cyfrowych 5V. Taka konwersja poziomów jest konieczna, bo bramki serii 4000 zasilane z 12V muszą widzieć na wejściu dobrze ponad 6V by uznać, że to stan wysoki. Nie możesz ich sterować wprost z procesora.

Nie było tam żadnego zabezpieczenia logicznego i wszystko to co podałeś na wejścia wchodziło prosto na tranzystory. Podanie dwóch jedynek zwierało wszystko na krótko. Ja pisałem o takim rozwiązaniu, które sprzętowo zabezpiecza tranzystory przed włączeniem czterech na raz. Pierwsze co przychodzi mi do głowy to wstawić na 2 wejściach układu 3 bramki NAND, np. 74HC00 odpowiednio połączone. Można na wiele sposobów - spróbuj coś wymyślić a kiedyś sobie podziękujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zrobiłbym to tak:

Z procesora przychodzą dwa sygnały:

- DIR który mówi o kierunku przepływu prądu przez ogniwo Peltiera czyli o kierunku transportu ciepła,
- PWM który załącza przepływ prądu w zadanym kierunku a jego wypełnienie zmienia prąd średni czyli wydajność transportu.

Gdy PWM jest 0, wszystkie cztery tranzystory są wyłączone a gdy procesor zaczyna nadawać PWM, załączana jest zawsze tylko jedna para po przekątnej mostka - ta wybrana przez DIR. Ponieważ DIR nie może być jednocześnie w stanie 0 i 1, nie możecie (Ty ani Twój procesor) nic popsuć 🙂

Teraz trzeba tylko rozdzielić przychodzące jedynki sygnału PWM na dwa osobne kanały (i to robią dwie bramki NAND + inwerter zrobiony z trzeciej) a potem to już wystarczy sterować odpowiednimi tranzystorami pamiętając, że dolne załączamy napięciem +12V a górne napięciem 0V. Przy wolnym PWM i braku obciążeń indukcyjnych (a Peltier taki właśnie jest) wystarczą prymitywne bramki z wyjściami otwarty-kolektor i oporniki podciągające do +12V:

Przemyśl jak to działa - wtedy bez problemu to zmontujesz, uruchomisz i oprogramujesz. Nie narysowałem obwodów zasilań układów cyfrowych (oba mają +5V na pinie 14 i GND na 7) oraz czwartej, niewykorzystanej bramki układu U1. Musisz jej wejścia podpiąć do masy.

Wyjścia do bramek MOSFETów oznaczyłem:

LG - lewy górny,
LD - lewy dolny,
PG - prawy górny,
PD - prawy dolny.

Równolegle do ogniwa Peltiera możesz podłączyć dwie diody LED z opornikami. Po jasności ich świecenia będziesz widział w którą stronę i jak duży prąd płynie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.