Skocz do zawartości

Jaką mini wiertarkę/szlifierkę wybrać?


Łukasz

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

poszukuję "dremela". Nie miałem niestety przyjemności pracować z tego typu urządzeniami i nie wiem na co dokładnie zwracać uwagę. Urządzenie ma być maksymalnie uniwersalne. Korzystał będę z niego raczej rzadko (tak mi się przynajmniej wydaje).

Za 100-150zł. można kupić niemarkowe sprzęty z bogatym wyposażniem.

Na przykład:

http://allegro.pl/szlifierka-mini-270w-osprzet-do-dremel-300cz-i4898803844.html

http://www.leroymerlin.pl/warsztat/narzedzia-modelarskie/narzedzia-wielofunkcyjne/mini-szlifierka-ev8060-dexter-power,p184818,l1501.html

Z drugiej strony mamy Proxxona i Dremela czyli już znacznie droższe sprzęty.

Tutaj moją uwagę zwróciły przede wszystkim modele:

1. Proxxon BS 240/E

http://www.proxxon.com/en/micromot/28472.php?list

2. Proxxon MICROMOT 230/E

http://www.proxxon.com/en/micromot/28440.php?list

3. Dremel 300, Dremel 3000

http://allegro.pl/dremel-300-szlifierka-5-przystawek-45-osprzetu-i5009284759.html

http://allegro.pl/szlifierka-dremel-3000-walek-25-acc-okulary-uwex-i4969131428.html

Róznice, które ja widzę:

1. Prędkość obrotowa:

Proxxon zdecydowanie odstaje tu od reszty na plus. Zarówno tanie "dremele" jak i Dremel 300/3000 mają znacznie wyższe obroty startowe. Pomijając Proxxona najlepiej wypada najtańszy dremel. Przynajmniej w teorii. W praktyce nie wiem czy np. nawet te wyższe obroty są użyteczne i urządzenia są wystarczająco silne.

2. Wyposażanie

Zdecydowanie najlepiej wypadają najtańśze produkty. Najgorzej Proxxon

I jeszcze Proxxon 230 vs 240

240:

+ walizka w zestawie

+ kilka akcesoriów

+ wyższa moc

+ niższa cena

- większa waga i rozmiary

230

+ niska waga i rozmiary, możliwy uchwyt "długopisowy" w 240 raczej nie. Przez to pewnie sprawdzi się dobrze w wielu czynnościach do których w 240 przydatna byłaby przedłużka

- wyższa cena

- skromne akcesoria w zestawie

- brak walizki

- niższa moc, wyższe obroty startowe (niewykluczone, że jedno z drugim jest powiązane i na 5tys. obr nie miałaby odpowiedniej siły i stąd wyższe)

Co wybrać? Doradzicie?

Pozdrawiam,

Łuaksz

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem podróbę dremelka 300 i teraz mam oryginalnego dremla 3000.

Pierwsza uwaga - oryginał zawsze lepszy - nie patrz na parametry, pomyśl o eksploatacji (nie patrz na to, patrz na serce 😅) - jak chcesz wiertareczkę, którą powiercisz jedną płytkę a potem wrzucisz do śmieci, to możesz brać podróby. Poza tym producenci podrób często mijają się z prawdą w specyfikacji technicznej.

Druga uwaga - to, że jest więcej akcesoriów... Bzdura. Wolę mieć 3 oryginalne końcówki dremela niż 100 chińskich - zużywają się z prędkością światła. Ścierają, tępią, pękają...

Trzecia uwaga - jak kupujesz miniszlifierkę, to od razu z wałkiem giętkim - wygoda kosmiczna. Ja nie używam dremelka bez wałka w sumie nigdy. Od razu po odpakowaniu przykręciłem wałek i tak zostało.

Co do prędkości obrotowej, mocy... Wszystko zależy od tego, co chcesz nimi robić. Sam musisz ocenić.

A co do walki Dremel vs. Proxxon to się nie wypowiem, bo proxxona miałem raz w życiu w rękach i jedynie nim wierciłem dziury w pcb 😃

Z innych rad - do każdego dremla (dremela) na start polecam końcówkę multichuck - uchwyt samozaciskowy o zmiennej średnicy - jak w pełnowymiarowych wiertarkach. Dużo większa wygoda pracy i większe możliwości odnośnie montowanych końcówek. Przede wszystkim wtedy można używać zwykłych wierteł o dowolnej średnicy 0.5-3.2mm (mniejszych nie testowałem)

 

A jak masz trochę kasy to kup też tarczę diamentową EZ SpeedClick - jednorazowy koszt ok 60zł ale posłuży baaaardzo długo w porównaniu do tych ścierających się.

Link do komentarza
Share on other sites

Temat wielokrotnie poruszany na forum. Wystarczyło poszukać. Ja jako wieloletni użytkownik dremela żałuję, że nie kupiłem proxxona. Dremel nie ma w ogóle mocy na najniższych obrotach do robienia czegokolwiek. Już jakiś czas temu zrozumiałem, że nie obroty się liczą tylko siła z jaką narzędzie jest w stanie pracować na najniższych obrotach. Najwyższe obroty przydadzą się tylko i wyłącznie do cięcia tarczkami ale to potrafi każda taka mini wiertarka nawet pokroju tych z biedronki 😉. Dremelem niestety nie da się pracować nawet w połowie obrotów, przy wierceniu potrafi zaklinować wiertło bo nie ma mocy. Wielokrotnie próbowałem wiercić dremelem w aluminium i kończyło się na oblepionym wiertle i dziurze wyglądającej jak po topieniu czymś. Dlatego kupiłem sobie dwubiegową (dwa mechaniczne przełożenia) wiertarkę 😃 z regulacją obrotów. Dzisiaj z chęcią pozbyłbym się mojego dremela na rzecz nowiutkiego proxxona.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Temat wielokrotnie poruszany na forum. Wystarczyło poszukać.

Na jakiej podstawie zakładasz, że nie przeglądałem Forum?

Wiesz ile jest wątków w którym jest wymieniony Proxxon 230? Jeden - właśnie ten.

Poza tym nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale najwięcej uwagi poświęciłem produktorm Proxxona, nie bez powodu zostały zestawione razem modele 230 i 240.

W zasadzie po przejrzeniu tego Forum jak i wielu innych stron najbardziej mnie przekonuje Proxxon.

Jednak od najtańszych urządzeń jest znacznie droższy Mimo to o ile nikt mnie nie przekona, że te najtańśze w zupełności wystarczą to pewnie będę celował w produkt tej marki.

Nie łatwo jednak jest mi wybrać pomiędzy 230 a 240.

230 jest droższy i ma słabsze wyposażenie. Gdyby moc i obroty minimalne były identyczne to wybór byłby pewnie oczywisty - 230.

Jednak moc jest nieco słabsza i obroty minimalne 6500 a w 240 5000

Co Waszym zdaniem lepiej będzie wybrać?

Jak bardzo istotne są obroty na poziomie 5tys.? Do czego mogą się przydać? Nie ograniczajcie się do podawania przykładów związanych z szeroko pojętą robotyką czy elektroniką. Dremel ma być możliwie uniwersalny i sprawdzić się też jak coś będzie trzeba przyciąć czy przyszlifować w domu.

[ Dodano: 28-01-2015, 23:08 ]

Również polecam Proxxona, na blogu znajdziesz moją recenzje:

Zestaw dla robotyka – Proxxon + statyw wiertarski + imadło

Dzięki. Recenzję czytałem jeszcze przed założeniem wątku ale nadal niełatwo jest wybrać pomiedzy modelami 230 i 240.

[ Dodano: 28-01-2015, 23:09 ]

Trzecia uwaga - jak kupujesz miniszlifierkę, to od razu z wałkiem giętkim - wygoda kosmiczna. Ja nie używam dremelka bez wałka w sumie nigdy. Od razu po odpakowaniu przykręciłem wałek i tak zostało.

Na tym polu właśnie przekonuje mnie Proxxon 230 bo jest na tyle mały i lekki, że pewnie bez wałka pracowałoby się całkiem komfortowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.