Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu LF - prawdopodobnie palił mostek H


Ds3

Pomocna odpowiedź

Witam!

Po dość długiej przerwie, która była spowodowana "wtopą" w postaci palących się mostków H - L293D w moim pierwszym robocie, postanowiłem wrócić do budowy kolejnego robota 😉

Ostatnią i jednocześnie pierwszą próbę budowy robota typu LF podjąłem ok. 1 rok temu. Od tamtego czasu trochę się podszkoliłem w programowaniu mikrokontrolerów w języku C i chciałbym ponownie coś zmajstrować 😉

Znalazłem na komputerze schemat mojego pierwszego stwora:

Nie mam wzoru płytki. Połączenie na płytce były na pewno prawidłowe - sprawdzałem miernikiem. Schemat najprawdopodobniej spalił 2 mostki H L293D. Nie jestem pewny na 100%, ponieważ niestety, ale nie zrobiłem żadnych testów samych mostków przed montażem ich do podstawki na płytce.

Zasilanie całości to 2 aku. li-ion 3.7V. Obok ISP znajduje się gniazdo z goldpin, ponieważ robot był podzielony na dwie płytki, dolna zawierała aku, stabilizator LM7805, przerobione serwa, oraz wtyczkę goldpin, która łączyła się z płytą logiczną.

Czy powyższe połączenie mostku H z atmegą8 jest wykonane prawidłowo?

A, i jeszcze coś. Co się stanie jeśli na mostek H puszczę sygnał nakazujący jednocześnie ruch jednego z silników w lewo i prawo? Czy taki układ na jakieś zabezpieczenie na tego typu przypadki?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden silnik pobiera ok. 140mAh. Także łącznie nie przekraczają 300mAh.

Sam mostek próbowałem później podłączyć na płycie stykowej i sterować go bezpośrednio - bez użycia mikrokontrolera. Zero reakcji.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ds3, na pewno mAh? W jakim czasie? Raczej mA 😉 Sprawdź, ile pobierają z zablokowanym wałem. Taki prąd silnik pobiera w trakcie rozruchu, ale przez bardzo krótki czas.

Link do komentarza
Share on other sites

Ds3, na pewno mAh? W jakim czasie? Raczej mA 😉

Chyba odruchowo wpisałem to "h", nawet go nie zobaczyłem 😉 Za dużo próbuję zrobić w tym samym czasie 😉

Sprawdź, ile pobierają z zablokowanym wałem. Taki prąd silnik pobiera w trakcie rozruchu, ale przez bardzo krótki czas.

Przy blokadzie pobiera ok. 650mA. Podczas zwykłej jazdy jest to jednak ok. 115mA. Gdy docisnąłem dość mocno do podłoża prąd wzrósł do ok. 220mA.

Silniki to przerobione serwa tower pro sg90.

W zasadzie szukanie tego błędu chyba nie ma sensu - będę projektował schemat oraz płytkę na nowo. Tylko rzućcie jeszcze okiem na połączenia atmege8 z mostkiem H. Jeśli to będzie ok. to połączenia wykonam tak samo.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

O polaczenie z atmega raczej nie musisz sie martwic, bo po pierwsze najpierw padlby procesor.

W kazdym razie na schemacie nie wyglada to zle.

Jeszcze jedna sprawa - nie pokazales schematu zasilania. Jak cos sie pali, to moze miec jakis zwiazek z zasilaniem, a skad sie bierze 5V na tym co pokazales nie widac.

Poza tym jesli zasilanie jest na innej plytce, to sprawdz dokladnie czy z masa wszystko jest dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.