Skocz do zawartości

Ograniczenie zasilania z 12V na 6V


Av4444

Pomocna odpowiedź

Witam! Na obronę pracy inz robię robota, który będzie zasilany 5 serwami mg-995. Korzystam z Arduino. Mam zasilacz stabilizowany 12V 5A. Serva potrzebują napięcia 6V i jedno servo moze nawet pobierać do 1A. Wiadomo że bezpośrednio nie połącze 12V do serw, a mogę mieć regulowany stabilizator który może dostarczyć właśnie max 5A.

http://electropark.pl/stabilizatory-napiecia-liniowe-regulowane/2948-lm338t-5a-regulowany-stabilizator-napiecia-to220.html

Także chce go ustawić na napiecie 6V. Czy to będzie dobre rozwiązanie aby do 6V tak ograniczyć napięcie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybyś przyszedł do mnie z konstrukcją w której bez powodu puszczasz w ciepło 30W mocy, to wyrzuciłbym Cię za drzwi zanim powiedziałbyś jedno słowo. Na pewno jednak na mnie nie trafisz, więc możesz być spokojny. Policz i kup duży radiator. Naprawdę nie uczą was czegoś więcej???

Link do komentarza
Share on other sites

A ten Twój robot to jakaś mobilna farelka? 😉 Przy takich parametrach stabilizatora, jakie chcesz uzyskać, musiałbyś znaleźć radiator o ujemnej rezystancji termicznej, co jest fizycznie niemożliwe. Tyle teorii, bo jak domyślam się nie masz już czasu ani na wykłady z naszej strony, ani na kombinowanie. Jeśli chcesz w sensowny sposób obniżyć napięcie, a serwa ustawiają się sekwencyjnie jedno po drugim (w każdym razie nie wszystkie na raz), to możesz zastosować takie oto gotowe przetwornice:

1) Przetwornica DC-DC LM2596 (TELMAL)

2) Moduł przetwornicy StepDown XL4005 5A (TELMAL)

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

__________

EDIT: linki poprawione

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chciałbym podpiąć się pod temat. Jestem bardzo początkujący, więc proszę wziąć to pod uwagę.

Przerobiłem kurs elektroniki + częściowo arduino z blogu, i tam był użyty właśnie podobny stabilizator jak pokazał autor postu, z tym że nieregulowany. Wydawało mi się to wtedy sensownym rozwiązaniem i bezstratnym (albo prawie) zamiennikiem prostego podzielnika napięcia na dwóch rezystorach. Z tematu jednak wynoszę że tak nie jest i sam ten stabilizator też pobiera sporo energii. Dodatkowo ta przetwornica nie ma tego problemu, tak?

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć podstawową różnicę która powoduje że te stabilizatory są prądożerne, a przetwornice już nie? Może z jakimiś prostym schematem jednego i drugiego? Czy to raczej nie poziom dla laika?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.