Skocz do zawartości

Moduły startowe


klonyyy

Pomocna odpowiedź

Witam !

Chciałbym się zapytać czy ktokolwiek sam składał moduły, albo chociaż wgrywał na nie wsad i ustawiał fusebity ? Od jakiegoś czasu próbuję uruchomić kilka z nich, na różnych odbiornikach, wsadach, fusebitach. Próbowałem je uruchomić z pilotem ze strony wiedniowych modułów, a także telefonem. Niestety strona konaru z modułami nie działa, i nie mam skąd pobrać kodów. Także jakby ktoś mógł bardzo bym prosił o zamieszczenie kodów do pilota jak i modułu, a także fusebitów.

pozdrawiam,
Piotrek

Link do komentarza
Share on other sites

Słuchajcie problem dalej nie rozwiązany - po kompilacji plików z githuba Wiedniowych modułów wychodzi na to, że koda zajmuje 119 %. Czy któryś z użytkowników może podesłać działającego hex'a, lub powiedzieć jak poradzić sobie z tym rozmiarem pliku po kompilacji ? Męczę się już z tymi modułami od kilku tygodni i mam już nawet oryginalny moduł, i pilota ze smartfona. Wina musi leżeć w kodzie.

pozdrawiam,
Piotrek

Link do komentarza
Share on other sites

A plik flash_module.hex z zipa wrzuconego przez pawcia nie działa? Wygląda na zrobiony ze źródeł tam zawartych i zajmuje poniżej 1K więc mieści się bez problemu. Po co kompilujesz od nowa jeśli masz tu wsad? Ten kod musi pracować z zegarem 1MHz. Tak masz u siebie? Jak fuse bity? Porównaj schematy - może są jakieś różnice w obłożeniu pinów.

Może powinieneś użyć jakichś opcji optymalizacji (-o) żeby zmieściło się we FLASHu małego procka?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie ten hex działa mi tylko w opcji złączonej zworki HOME z masą ( czyli reaguje tylko na kody z pilota od TV).

Ten kod musi pracować z zegarem 1MHz.
A czemu tak ? Ja dawałem tak jak w pliku README z paczki modułów wiedniowych tzn 4,8Mhz.

Fusebity również ustawione tak jak w pliku README - czyli hfuse 0xef i lfuse 0x79 .

Nie ma raczej mowy o różnicach w schemacie, bo moduł reaguje na pilota od TV (przy załączonej zworce) a na pilota z zawodów już nie.

Optymalizację mam włączoną -Os - dajne najmniejszy kod wynikowy.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, masz rację, jeśli moduł w ogóle jest w stanie odbierać RC-5 z pilota TV, to zapewne umie też odebrać to samo z pilota sędziego. Różnica musi być więc w samej przesyłanej informacji, czyli w kodach RC-5.

Po przejrzeniu kodu widzę, że w trybie zawodów (zworka wyjęta) moduł posługuje się kodami RC-5 odczytywanymi z własnego EEPROMu i wgranymi do niego wcześniej. Tak więc (to samo mówi instrukcja użytkowania modułu) przed pierwszym użyciem danego modułu na zawodach sędzia powinien wgrać do modułu "identyfikator" swojego pilota. Od tej pory moduł będzie reagował tylko na tego sędziego i jego pilota. Czy coś takiego miało miejsce?

Na początku (przy czystym EPROMie, tj 0xFF) moduł posługuje się pewnym domyślnym identyfikatorem sędziego (0x04). Jeżeli pilot sędziego posługiwał się innym kodem a moduł nie został zaprogramowany (albo został zaprogramowany innym kodem kiedyś przez kogoś na innych zawodach itp), łączności nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie tak testowałem czy moduł wogóle działa - klikałem na smartfonie przycisk programuj. Powinien wtedy 2 razy zamrugać, niestety to nigdy mi się nie zdarzyło. Aha dodam ze korzystałem z kodów dozwolonych czyli 2 - 31. Bez skutku.

Link do komentarza
Share on other sites

To tylko oznacza, że problem jest gdzieś na styku smartfon-moduł, ale nie wiadomo gdzie dokładnie. Czy masz jakieś potwierdzenie, że aplikacja pracująca na konkretnie tym modelu telefonu radzi sobie z wysyłaniem RC5? Czy możesz jakoś inaczej zweryfikować jej działanie niż tylko z podejrzanym modułem? Ja jej nie znam, ale czy możesz za jej pomocą wysyłać dowolne inne kody tak, by np. odebrać je w TV lub za pomocą np. prostego programu w Arduino lub jakimś Twoim innym robocie wyposażonym w odbiornik IR? A może masz kawałek płytki/robota wyposażonego w diodę nadawczą i mógłbyś wgrać prosty programik nadający konkretną sekwencję programującą moduł? Przecież to wysłanie tylko jednego kodu RC-5. Oczywiście ostatecznym weryfikatorem byłby oscyloskop podpięty pod odbiornik w module, ale pewnie gdybyś miał taką możliwość to już dawno byś z niej skorzystał.

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy mam możliwość podpięcia odbiornika do analizatora stanów logicznych, ale niestety testować mogę tylko na pilocie DIY (ze strony z modułami), którego poprawnego działania nie jestem pewny. Smartfony mam do dyspozycji tylko w szkole od kolegów bo nie posiadam smartfona z diodą IR.

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia - jak inni sobie z tym radzą ? Nigdzie w internecie nie znalazłem osoby z podobnym problemem.

Aha i kolejna ciekawa sprawa - czemu moduły na Robomaticonie działły tylko po podpięciu zasilania pod kill switcha ? Jak były podpinane pod VCC juz nie działały...

EDIT : Po długich tygodniachwalk z modułami okazało się, że to apka nie działała tak jak powinna - na oryginalnym pilocie wszystko śmiga jak powinno. Dodam, że apka była testowana na różnych telefonach, pewnie akurat na tych na których jest z nią jakiś problem 😋

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, na jakich telefonach testowałeś ?

Wiem, że ostatnio nie działała na LG, ale korzystam z niej przy testach robota z Galaxy S4 (I9506) i działa (Czasami trzeba kilka razy kliknąć, ale to pewnie wina mojego spracowanego modułu)

Link do komentarza
Share on other sites

wiem, że po moim pytaniu opadają wszystkim ręce,
ale czy ktoś chciałby odpłatnie zbudować mi taki moduł, albo zna miejsce, gdzie można zamówić pojedyncze moduły startowe? (nie 10szt....) Perspektywa, że coś pójdzie nie tak z elementem, który jest tylko dodatkiem do robota bardzo mnie niepokoi....

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.