Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #2 - Podstawowe informacje o STM32


Komentator

Pomocna odpowiedź

Tłumaczyć PWM po raz któryś to raczej nie ma sensu (sygnał o modulowanej szerokości impulsów). Ale jeśli ktoś dopiero by się zastanawiał nad kupieniem płytki może chciałby zobaczyć piny. Co prawda wszystko jest w dokumentacji. Do jakich projektów można by ją użyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

Chodzi o to, że kurs nie musi być na poziomie polonisty jak Arduino. Aczkolwiek pewnie znajdzie się sporo osób, które z uC miały styczność bardzo bardzo dawno i pewnie był to stary poczciwy 8051. Także są ludzie co wiedzą co to jest wejście analogowe, rozdzielczość bitowa, co to czujnik PNP NO, jakie parametry ma przekaźnik stycznik oraz budowały układy sterowania. Programowały sterowniki PLC. Czy też tworzą wielowątkowe aplikacje pod MS Windows. Jednak szukają opisu samej płytki używanej w kusie. Następny odcinek świetnie pokazuje jak przygotować sobie środowisko programistyczne. W odcinku 2 jest nieomówiona rodzina kontrolerów STM 32. Ponadto pokazane są płytki z zestawu do kupienie w sklepie, tylko na tym wszystko się kończy. Może polecicie jakąś literaturę dla dociekliwych

Także omówienie programowania wymaga szerszego podejścia. Można je zrealizować na trzy sposoby bez żadnych bibliotek albo wybierając jedno z dwóch dostępnych. Taż warto porównać wydajność tworzonych programów, ilość wymaganej pamięci oraz wydajność samego tworzenia oprogramowania. Pewnie to zagadnienie zajęłoby jeden odcinek. Kurs całkiem fajny, ale ja najpierw próbuję poznać dokładnie sam sprzęt a później programuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Mellon, rozumiem, co masz na myśli. Na ten moment mogę poradzić, że opis wszystkich portów znaleźć można na opakowaniu płytki. Jest tam dokładnie taka grafika, o jaką Ci chodzi (rozpiska portów z ich możliwościami), więc masz ją cały czas pod ręką. Dodatkowo oczywiście należy wspierać się dokumentacją, która została wskazana w części trzeciej: Kurs STM32 – #3 – Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska

Temat sposób programowania był już omawiany w komentarzach. Dla przypomnienia. Kurs ten bazuje na bibliotece, więc nie będziemy pokazywać przykładów pisanych na 3 inne sposoby, aby nie robić zamieszania. Jednoczesna nauka podejścia na różne sposoby nie przyniesie nic dobrego. Co więcej porównanie metod jest trudne, bo zawsze będzie "trochę subiektywne". Producent daje możliwość wyboru, w tym kursie zdecydowaliśmy się na bibliotekę i tego się trzymamy.

Jeśli w przyszłości będzie zainteresowanie, to pojawią się kursy bazujące na innych metodach programowaniach (rejestry, HAL itd.) Wtedy będzie możliwy artykuł zbiorczy, który porówna wszystkie podejścia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć mam pytanie. Będę robił w tym semestrze projekt kompetencyjny polegający na skonstruowaniu prostego oscyloskopu na procesorze STM i wyświetlaczu graficznym. Do tej pory korzystałem tylko z arduino wiec trochę się martwię czy mnie to nie przerośnie ale oscyloskop by mi się przydał wiec zamiast go kupować mogę go sobie teraz sam zrobić.

Naukę zacznę oczywiście od tego kursu ale nie będę kupował gotowego zestawu bo większość elementów mam już z zestawu do arduino. Mogę zatem kupić innego ARMA niż proponowany ale nie wiem, który wybrać żeby był najodpowiedniejszy do mojego oscyloskopu. Który powinienem wybrać?

Link do komentarza
Share on other sites

hawaya, w komentarzach do artykułu rozmawiamy wyłącznie o sprzęcie takim, jak ten używany w kursie. Inaczej doprowadziłoby to do zamieszania. Załóż temat w odpowiednim dziale i opisz swój problem. W powyższym poście nie podałeś żadnych szczegółów, które pozwoliłyby na dobranie odpowiedniego mikrokontrolera. Pamiętaj, aby dodać takie informacje w nowym temacie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.