Skocz do zawartości

Sprawdzenie wchematu minisumo


mrianura

Pomocna odpowiedź

Mam parę uwag:

1. Złącze programatora musi mieć masę a przydaje się też wyciągnięcie zasilania procesora. Dlaczego nie jest w typowym standardzie 10-pin?

2. Co to jest "Bateria"?

3. Tranzystory włączane sygnałem ZAS_ON będą miały swoje diody spolaryzowane zawsze na przewodzenie więc nie będą niczego wyłączać.

4. Trochę nie rozumiem idei ZAS_ON. Pochodzi on z układu zasilanego napięciem +5V które ma być wyłączane, ale MOSFETy n-kanałowe włącza się napięciem dodatnim względem kanału. Możesz wytłumaczyć co chciałeś zrobić?

5. L1 bez kondensatora na AVCC tylo pogarsza sprawę zasilania tego pinu.

6. Z kondensatorami 100nF przy kwarcu oscylator nie ma szans ruszyć.

7. AREF podpięte do zasilania jest trochę niebezpieczne dla procesora. Proponuję sam kondensator i programowy wybór VREF.

8. RV1 jest włączony absurdalnie i na pewno nie będzie zmieniał napięcia SHARP_POZ.

9. Obu komparatorom brakuje histerezy i będą wariować w okolicy równości napięć szczególnie, że napięcie z czujników jest "posiekane" z częstotliwością ich pomiarów.

10. Jeśli już robisz jakiś dziwny myk z komparacją i przejściem na sygnał cyfrowy, to chociaż zrób programową zmianę napięcia SHARP_POZ przez któryś PWM. Potencjometry są strasznie upierdliwe. Naprawdę chcesz stroić robota przez dłubanie jakimś wkrętaczkiem tuż przed biegiem finałowym? Brakuje też filtrów RC na sygnałach SHARP_1 i SHARP_2.

11. Jak mają działać czujniki linii? Ich tranzystory podłączyłeś tak, że będą podawać tylko stan wysoki albo.. nic. Co ma spowodować stan niski na pinie portu?

12. Dioda RGB ma zwarte R z B.

13. Podłączenie tak kluczowego sygnału jak STBY_ON wyłączającego globalnie wszystkie napędy do linii SCK nie jest dobrym pomysłem. W czasie programowania oraz podczas używania SPI przez sam procesor, ta linia będzie prowadzić zegar transmisji i byłoby niedobrze, gdyby miała jakiś wpływ na pracę silników, prawda?

14. Wszystkie linie wyjściowe z układów 3.3V (np. przerwania od SFH, oba wyjścia z MMA) wyposażyłbym w oporniki szeregowe np. 1k. Bez nich przypadkowy błąd w programie powodujący wystawienie stanów wysokich na te linie spowoduje podłączenie +5V do zasilania +3.3V i opłakane skutki dla wszystkich układów niskonapięciowych.

15. Opowiedz o działaniu tranzystorów Q3 i Q4.

To tak na szybko..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za tak obszerny post,
myślę, ze poprawiłem już wiele błędów, ale nadal mam problem z tym jaki filtr wybrać dla tych czujników odległości i te tranzystory od zasilania powinny byc chyba z kanałem P?

wrzucam poprawiony schemat i jeśli byłbym wdzięczymy jeśli mogę prosić o dalsze wskazówki.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat poprawiłeś w kilku miejscach, choć zostało jeszcze parę zagadkowych. Ponieważ jednak nie odpowiedziałeś na wiele moich pytań, zawieszam naszą dalszą dyskusję do czasu otrzymania wyjaśnień. Musisz się postarać bardziej, bo jeśli nie rozumiem jakie były Twoje intencje lub nie wiem jak chcesz by układ działał, porady nie mają sensu. Po prostu przeczytaj moją listę, zobacz co pominąłeś i na to odpisz. Możesz też dodać wyjaśnienia dot. funkcji linii SPI - jak sobie wyobrażasz ich współpracę z czymśtam popodłączanym przez diody. W pkt. 14 chodziło mi wyłącznie o linie jednokierunkowe, wyjścia z układów 3.3V. Oporniki na liniach I2C są bardzo niewskazane a konwersję poziomów bezpiecznie robią tranzystory. Jak ma być funkcja "Opto NPN"? Jakie przewidujesz prądy diod RGB i jak to się ma do wydajności prądowej wyjść układu HC595 - to kilka pytań dodatkowych 🙂 Czekam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1.Żeby zaoszczędzić miejsca na płytce

2.Bateria to wejście na goldpiny z + i - baterii xD pierwszy raz z KiCada korzystałem wiec myślałem ze dobrze zaznaczyłem

3.ZAS_ON -> wymyśliłem sobie ze będzie przerwanie od diody IR która będzie powodowała załączenie całego układu i pozwoli na wykonanie dalszego programu

13.prawda xD

15.chciałem odizolować piny programowania od reszty układu podczas wgrywania nowego programu. Może i rzeczywiście odkąd zmieniłem funkcje tych pinów diody/tranzystory są już zbędne, Nie! a raczej nie mogą nawet tam być diody, bo blokują sygnał do sterownika DC (dopiero teraz ogarnąłem co ja tak naprawdę zrobiłem)

16.przewiduje 18mA, 20mA, 16mA kolejno dla BGR w sumie to jakieś 54mA czyli mieści się w 70mA dla HC595, jeśli chodzi o pozostałe wyjścia. Ok już widzę ze za małe rezystory na mosfetach bo przekracza próg.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Programator musi mieć masę z programowanym procesorem - już o tym pisałem.

2. Bez jaj, to nie jest śmieszne. Przecież chodzi o to z czego będziesz to zasilał. Nie wiesz czy nie chcesz powiedzieć?

3. Masz wyłączone wszystkie zasilania i przychodzi przerwanie od diody IR? Przerwanie?? Jeśli dobrze rozumiem, chcesz załączać układ podczerwienią? Co będzie ją nadawało? Pisz o funkcjach - co chciałeś zrobić, bo jak wyszło to widzimy. Czasem prezentowane tu układy są tak absurdalne, że nie sposób domyślić się celu.

Wyraźnie brakuje pinów procesora. W nowym schemacie sugerowałbym przemyślenie funkcji niektórych sygnałów. Np. mostek być może nie potrzebuje aż dwóch linii sterowania kierunkiem. Przejrzyj jego tabelę prawdy. Mając osobny PWM powinna wystarczyć tylko jedna linia: prawo-lewo. Musisz mieć kwarc i 16MHz? Może wystarczy skorzystać z wewnętrznych 8MHz? To już 4 linie do przodu. Wciąż nie wiemy co to jest OPTO NPN. Co ma odbierać? Jeśli sygnał z pilota TV, to proponuję użycie scalonego odbiornika IR bo sygnał jest a) bardzo słaby i jeden tranzystor nie wystarczy, b) modulowany nośną 36kHz i tego na pewno nie obsłużysz programowo. Sygnały z komparatorów i z czujników linii (razem 6 drutów) możesz wciągać do procesora tą samą drogą jaką sterujesz RGB - przez SPI. Wystarczy jedna linia sterująca i podłączasz 8-wejściowy rejestr, np. 74HC165. Ogarnij to jakoś lub weź większy procesor, bo projekt w którym wszystkie nóżki są wykorzystane prędzej czy później się udławi.

Link do komentarza
Share on other sites

2.Pakiet LiPol Redox 500mAh 20C 2S 7.4V

3.od diody IR przychodzi fala podczerwieni 940nm, która powoduje że tranzystor zaczyna przewodzić, a to z kolei powoduje zmianę stanu na tej linii która wywoła przerwanie. Wydaje mi się, że 74HC165 nie załatwi sprawy bo nie wywoła mi automatycznie przerwania z PCINT'A tak jak się dzieje aktualnie. I po co tak atakować osobę, która ma styczność z elektroniką jakiś miesiąc? Co to ma na celu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Promieniowanie 940nm (i wiele innych) jest emitowane przez żarówki, Słońce, świetlówki i wszystkie ściany oświetlone tymi źródłami. Jak myślisz, dlaczego ludzie stosują skomplikowane protokoły i modulacje strumienia podczerwieni? Bo.. bo.. (facepalm) inaczej sygnały zdalnego sterowania byłyby nieodróżnialne od tych pochodzących ze źródeł naturalnych. Dlatego pilot TV wysyła paczki impulsów zmodulowanych nośną 36kHz i dlatego skomplikowany odbiornik IR (koszt 2zł - tyle samo co Twój tranzystor) ma w środku wzmacniacze, filtry i układy dyskryminacji. Jeśli chcesz odbierać kody z pilota IR, właściwie jesteś skazany na zastosowanie gotowego odbiornika:

http://www.tme.eu/pl/katalog/optoelektronika-i-zrodla-swiatla_100327/#id_category=100425&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C1150%2C1088%2C10%2C1089%2C2156%2C1152%2C1095%2C1102&used_params=1150%3A6775%3B

No i wytłumacz wreszcie jaki jest sens odcinania zasilania mostkom skoro i tak możesz je uśpić sygnałem STBY_ON. Wszystkie scalaki czujników możesz z pewnością wprowadzić w tryby obniżonego poboru mocy przez komendę po I2C.

Po co Ci przerwania od czujników?? Nie wystarczy badać ich stanu np. 100 razy na sekundę przez SPI? Przecież to i tak jest wielki i ciężki robot a jego reakcje i tak będą rzędy wielkości wolniejsze od tego co może zrobić procesor.

Link do komentarza
Share on other sites

Uczepiłeś się tej diody jak rzep psiego ogona. Wbiłeś na dział zupełnie zieloni i uważasz się za lepszego od innych. Prosiłem o sprawdzenie poprawności podłączenia, a nie filozofowanie czy będzie działać. Nadal bombardujesz mnie swoim walniętym sarkazmem, dlatego może już więcej się nie odzywaj, bo wole 5 razy spalić ten układ niż otrzymywać od takiego aroganckika pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

"Uczepiłeś się tej diody.."

Bo jest to fragment Twojego urządzenia, który nie ma szans działać nie z powodu połączeń elektrycznych ale z prostej fizyki zjawisk. Na Twoim miejscu, po drugiej czy trzeciej uwadze na ten temat zastanowiłbym się i przynajmniej obejrzał wskazane odbiorniki. Coś w tym jest, uwierz mi.

"Prosiłem o sprawdzenie poprawności podłączenia, a nie filozofowanie czy będzie działać"

Dobre, tego jeszcze nie słyszałem. Jak w takim razie definiujesz poprawności połączeń? W tym dziale uczymy się projektować elektronikę i pytamy mądrzejszych o rady. Zwykle zakładam, że ludzie pytają po to, by usłyszeć odpowiedź. Ty je dostajesz, po czym z niezrozumiałych powodów zmieniasz tylko pewne fragmenty układu resztę pozostawiając nienaruszoną. Dlaczego? Tak bardzo się do swoich (nietrafionych) pomysłów przyzwyczaiłeś, że nie jesteś w stanie ich porzucić? Moje pojedyncze zdania przeradzają się w dłuższe akapity właśnie dlatego, by otworzyć Ci oczy. Wciąż zakładam, że chcesz się uczyć, ale na razie nie ogarniasz całości z prostej przyczyny: brak doświadczenia powoduje, że nawet tak trywialny układzik jak parę scalaków i diodek niesie ze sobą zbyt dużo zagadek. To nic złego, każdy tak ma na początku, a granica wielkości rozumianych w całości układów będzie się stopniowo podnosić. Nie panikuj, jest taka fajna zasada: jeden problem na raz. Jeśli mówienie o wielu rzeczach jednocześnie i przeskakiwanie z tematu na temat co zdanie na razie Cię przeraża, możemy spróbować inaczej: którego fragmentu wciąż nie jesteś pewien i czego oczekujesz? Nie twierdzę, że ja będę dalej pisać, ale daj wskazówki innym.

"..wole 5 razy spalić ten układ.."

OK, Twój wybór - głupi, ale trzeba uszanować. Tylko się nie rozpłacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.