Skocz do zawartości

Wybór zestawu startowego opartego na STM32.


shark31

Pomocna odpowiedź

Witam.

Z Politechniki dostaję 300zł na zakup czego chcę, do edukacji więc postanowiłem że kupię sobie 2 płytkę startową opartą na ARM. Posiadam juz zestaw ATB na AVRze i praktycznie wszystko co na nim jest opanowalem. Zastanawiam się teraz czy wziąć zestaw STM32F429I czy może STM32F746G. Tego drugiego się trochę boję, bo nie wymiatam narazie jakoś mocno w tematyce a wygląda to na bardziej zaawansowany sprzęt. Dziwi mnie również w tej konstrucji brak wyprowadzen GPIO na np. goldpiny. Jak w takim razie przeprowadzic komunikacje SPI z innym urządzeniem?

Opcje pierwsza zas wyroznia tylko wyswietlacz dotykowy i żyroskop. No może jeszcze wbudowany moduł obsługi protokołu CAN.

Gdybym się zdecydował na drugą opcje dokupił bym sobie jeszcze moduł WiFi do płytki ATB.

Co radzicie? Jak to jest z tymi GPIO w STM32F746G?

Link do komentarza
Share on other sites

shark31, a może zamiast składać samemu zestawy, jeśli jeszcze się na tym nie znasz, skorzystasz z naszego kursu? Kurs STM32 – #1 – Zaczynamy! Spis Treści

Możesz kupić do nich gotowy zestaw z płytką opartą na STM i akcesoriami (wyświetlacz, akcelerometr, magnetometr, diody itd.). Dzięki temu poznasz najważniejsze podstawy tych mikrokontrolerów i będziesz miał uniwersalne części do kolejnych projektów.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie zdecydowałem się na STM32 ze względu ze widziałem wasz kurs. Z drugiej strony jednak, stworzyłem własnie biblioteki do I2C, USART, SPI, wyswietlacza 2x16 itd. wiec coś juz potrafie. Chciałbym teraz popracować z czymś bardziej zaawansowanym może. Wziołbym ten zestaw z wyswietlaczem 4,3 cala ale jakoś mi niepasuje brak wyprowadzen GPIO. Na takiej plytce mozna kozystac tylko z elementow zabudowanych? A gdybym chcial np skomunikować sie z moim ATB AVR?

Link do komentarza
Share on other sites

shark31, dlaczego brak wyprowadzeń GPIO? Przecież wszystkie piny są wyprowadzone na goldpiny, przyjrzyj się na zdjęciach. Pamiętaj też, że wybranie innego układu sprawi, że kody z kursu nie będą działały, w niektórych przypadkach poprawki nie będą oczywiste dla osoby, która dopiero poznaje STMy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W zestawie STM32F429I oczywiscie sa wyprowadzenia na goldpiny, ale w STM32F746G sa tylko wyprowadzenia zenskie służące do podłączenia shieldow Arduino.

A co do układów. Z tego co widze w STM32F429I jest M4 a w kursie M3 wiec podobienstwa powinny byc. Za to w droższym zestawie jest juz M7 wiec calkiem inna bestia. Chyba się zdecyduję na tansza opcje, a dokupie sobie moduł WiFi oraz jakis inny czujnik.

Link do komentarza
Share on other sites

shark31, a potrzebujesz od razu tak rozbudowany zestaw jak STM32F746G? Nie jest on zbyt uniwersalny. Jak poczytasz komentarze pod kursem to zobaczysz, że wcale nie tak łatwo przenosić wszystko na inne rdzenie, jak Ci się to wydaje. Oczywiście wybór należy do Ciebie, ja bym jednak poszedł w opisywany zestaw z STM32F103RBT6, sam zaczynałem na tym procesorze i sobie chwalę. Na takich dużych zestawach będziesz miał problem z pinami, bo prawie wszystkie będą już wykorzystane.

Link do komentarza
Share on other sites

No własnie ze względu na brak uniwersalności nie zdecyduję się na F7. Gdybym kupował to za własne pieniądze to na pewno wziąłbym cos z Nucleo ale ja poprostu musze wyciągnąc max z tego 300zł, a takie akcesoria jak kabelki, plytka stykowa, diody czy rezystory mam.

Przeczytałem komentarze i widze ze roznice sa spore jednak. Niewiem, przespie sie z tym, pomysle. Z drugiej strony znalazłem przez przypadek fajny blog do STM32F4:

http://stm32f4-discovery.com/

Można znaleść bardzo duzo fajnych bibliotek i z pomoca tego bloga i waszego kursu napewno bym sobie poradzil.

Link do komentarza
Share on other sites

shark31, jeśli chcesz koniecznie wydać 300zł, to moim zdaniem lepiej kupić wiele małych rzeczy. Czyli zamiast wielkiego modułu na F7 dokupiłbym sobie do zestawu inne moduły typu żyroskop, czujniki odległości - możliwości jest wiele. Takie moduły są bardzo uniwersalne i znajdziesz dla nich zastosowanie w różnych projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba wyceluje w cos pośrodku 🙂 Wezmę zestaw na F4 gdzie dodatkami wzgledem Nucleo sa wyswietlacz i zyroskop, a do tego dokupie modul Wi-Fi i BT 🙂 Nie jest to ostateczna decyzja, wiec moze na cos wpadne w łóżku. Dzięki za porady i dobrej nocy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czasem kiedy czytam posty na forum jestem pod wrażeniem siły marketingu. Bardzo często pojawia się kwestia wyboru Cortex-M3 i Cortex-M4, gdzie większość (początkujących) wybiera drugą opcję, przy czym jedynym uzasadnieniem jest to, że niewiele drożej, a dostanę "coś" lepszego.

Oczywiście jest w tym pewien sens, ale na początek nawet Cortex-M0 byłby wystarczający.

Więc może kilka słów wyjaśnienia - Cortex-M0 jest nieco inny, rdzeń jest oparty o starszą architekturę. Z drugiej strony jest to całkiem sympatyczny i niedrogi układ, który ma konkurować z układami 8-bitowymi.

Natomiast Cortex-M3, M4 i M7 to bardzo podobne układy. Wszystkie są oparte o taką samą architekturę, co więcej są zgodne binarnie, czyli wykonują ten sam kod binarny. Pisząc w asemblerze M4 mamy te same instrukcje co dla M3 oraz kilka dodatków, czyli operacje na liczbach zmiennopozycyjnych oraz DSP. Podobnie M7 jest "nadzbiorem" M4.

Jednak brak instrukcji DSP, czy FPU na M3 nie oznacza, że nie można pisać programów wykorzystujących liczby zmiennopozycyjne, czy cyfrowe przetwarzanie sygnałów. W przypadku języka C nawet nie zauważymy różnicy - po prostu zamiast instrukcji sprzętowej, kompilator podłączy bibliotekę. Oczywiście wydajność będzie dużo niższa, ale ciekaw jestem jaka część osób które dopiero planują się uczyć zauważą taką różnicę. Na rynku jest sporo urządzeń opartych o M3, które wykonują zaawansowane przetwarzanie sygnałów cyfrowych i jakoś nie wymagają rdzenia M4.

Jak chodzi o różnice, to dotyczą one głównie peryferiów oraz bibliotek. W przypadku peryferiów, to oczywiście fajnie dostawać więcej - tylko trzeba pamiętać, że najczęściej rośnie również trudność (złożoność) ich obsługi. Natomiast z bibliotekami to chyba zła wola producentów - dokonują niewielkich modyfikacji, które wcale nie są niezbędne. Dobrze widać to na przykładzie kursu STM32 i pytań przy przenoszeniu przykładów na inne modele mikroprocesorów.

Skoro wszyscy tak potrzebują najsilniejszych rdzeni, to ciekawi mnie kolejna rzecz - dlaczego nikt nie pisze o Cortex-A? Przecież to są dopiero wydajne układy, przy nich nawet Cortex-M7 jest powolny i słabo wyposażony. Porównajmy chociażby z Cortex-A5, czyli najsłabszym obecnie dostępnym z tej rodziny. Co więcej, wcale nie trzeba na nim instalować linux-a, spokojnie można pisać programy jak na Cortex-M, czyli bez systemu (bare-metal), ew. uruchamiając na nim np. FreeRTOS

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie o to chodzi, że mi w zupełności wystarcza na ten moment moc obliczeniowa 8-bitowca AVR. Zakup dodatkowej płytki spowodowany jest chęcią połączenia dwóch układów np. i spróbowania czegoś innego. Tak jak pisałem, gdyby przeznaczał na ten cel swoje pieniądze to wziąłbym cos na M0, ale patrząc na to, że żyroskop i wyświetlacz dotykowy to koszt około 120 zł, a oba elementy są juz standardowo zamontowane na Disco F4 za który trzeba zapłacić 130 zł to poprostu druga opcja jest bardziej opłacalna.

Dodatkowo dziś rano znalazłem szkolenie zatytułowane STM32F4 + TouchGFX gdzie pokazują jak korzystać z frameworków TouchGFX, a gratis po szkoleniu dostaje się właśnie płytkę Disco. Szkolenie kosztuje 150zł. Bardzo się nad tą opcją zastanawiam, ale nie wiem w jakim stopniu trzeba ogarniac juz programowanie STM32.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.