Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #3 - układ Darlingtona


Komentator

Pomocna odpowiedź

@hubert231 kierunek prądu jest umówny, więc... umownie: prąd płynie od plusa baterii przez diodę, przez rezystor przez tranzystor (od kolektora do emitera) i do minusa baterii. Pamiętaj, że prąd w połączeniu szeregowym jest taki sam - zarówno przed diodą, za diodą itd. Więc, jeśli tranzystor pozwala na przepływ danego prądu między kolektorem, a emiterem to w całej gałęzi będzie płynął taki sam prąd.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, w poniższym schemacie:

image.thumb.png.4f19dc8cc2bcf9ab9046df19d5e13bd6.png

Prąd płynie z emitera T1 do bazy T2. W pierwszym kursie o Tranzystorach NPN było wspomniane, że na bazę powinna płynąć masa. Czy zachodzi tutaj proces jak w szeregowym połączeniu kondensatorów, że plus łączymy z minusem? Czy jednak coś przeoczyłem? 🙂.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@Skellen_25 jeśli nie jest to dla Ciebie jasne to najlepiej zbudować taki układ i pomierzyć napięcia, jakie występują w konkretnych punktach układu. Podawanie "masy" na bazę to uproszczenie w przypadku, gdy zależy nam na najprostszym wykorzystaniu tranzystorów. W praktyce ważny jest prąd bazy oraz napięcie baza-emiter. Sprawdź jakie wskazania są dla pojedynczego tranzystora, a jakie dla takiego połączenia. Raczej nie mieszałbym do tego żadnej analogii z kondensatorami 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie mogę zrozumieć działania układu Darlingtona w konwencji płynięcia elektronów (minus -> plus). Czy w przypadku gdy zaczynamy od "minusa" to schemat układu Darlingtona powinien wyglądać inaczej? Głowię się nad tym i głowię, i w porównaniu do konwencjonalnego przepływu (plus do minusa) wychodzą mi inne wyniki w obliczeniach.

Link do komentarza
Share on other sites

@VMax przyznam, że nie rozumiem do końca pytania. W przypadku tranzystorów najczęściej rozważa się prądy i różnice potencjałów na konkretnych złączach. Co dokładnie chcesz przeanalizować? Możesz jakoś szerzej rozpisać swoje przemyślenia? 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam .Wykonałem zadanie 3,5. Połączenie Darlingtona.Zrobiłem rezystor ołówkowy 13 cm.Przy użyciu tranzystora BC 546 widać było wyraźnie słabsze świecenie na większej długości .Tranzystor Darlingtona nie wykazał specjalnej różnicy .Przy okazji : Im grubsza kreska tym stawia większy opór. Dotknięcie jednej końcówki powoduje słabe świecenie.Natomiast po dotknięciu obydwu końcówek świecenie jest wyraźne.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

POKUSIŁEM SIĘ O ROZWIĄZANIE ZADANIA Z ROZDZIAŁU 3,2 UKŁAD DARLINGTONA.

Zacząłem od rozdziału 7,4 cz I.Z pomiarów tranzystora BC 546B wyszło :

kolektor- emiter -36mV

baza- emiter - 0,72V

prąd kolektora - 5,73mA

prąd bazy - 0,77mA

A dalej będzie :

I CT1=I BT1 x β T1= 0,77mA x 200= 154mA

I ET1 + ICT1= 0,77 + 5,73mA = 6,43 mA

I BT2= I ET1 =6,43mA

I BT2= I CT1= 154 mA

ICT2= I BT2 x βT2= 6,43mA x 200= 1286mA

I CT2= I CT1 x β T2= 154mA x 200 = 30 800 mA ( Tu mi nie pasuje.Czyżby faktycznie było aż takie maksymalne wzmocnienie ?!)

I CT2= I BT1 x βT2 x βT2= 0,77 mA x 200 x 200 = 30 800mA  ?

IC= I CT1 + I CT2 = 154mA+ 1286mA = 1440mA

IC= IBT1 x βT1 + I BT1 x βT1 x βT2 =0,77mA x 200+ 0,77mA x200 x200 = 154mA +30 800mA = 30 954 mA

IC= I BT1 xβT1 xβT2= 0,77mA x 200 x 200  = 30 800 mA

 Zrobiłem tylko obliczenia dla minimalnego wzmocnienia 200 .Może coś pokręciłem ?! Piszcie.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.