Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #3 - układ Darlingtona


Komentator

Pomocna odpowiedź

Wszystko szlo rewelacyjnie do czasu pomysłu zbudowania ukladu Darlingtona z dwóch tranzystorów BC546. Wyniki na grafitowym potencjometrze wyszły bardzo zbliżone jak przy pojedynczym tranzystorze. Coś źle podłączyłem czy sam pomysł stworzenia Darlingtona na breadboardzie przy pomocy przewodów był skazany na niepowodzenie?

DSC_0631.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Dzięki za schemat. Połączyłem teraz trochę inaczej i działa jak należy. Układem Sziklaiego też się pobawiłem. Zastanawiam się tylko dlaczego jest on miej popularny od Darlingtona skoro eliminuje on jedną z największych wad a w kursie nawet o nim nie wspomnieliście.

Miałem pomysł żeby narysować dłuuugą kreskę ale na szczęście nie znalazłem odpowiedniego kawałka papieru 🙂 

DSC_0658.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale przecież schemat pokazany przez @Gieneq jest bez sensu. To nie może działać. Poprawne konfiguracje to:

image.thumb.png.09c267d157fc9156019ac3dd35054f0f.png

Pierwsza robi za zespolony tranzystor npn (chociaż elementem "mocy" jest pnp), druga za pnp (a tu odwrotnie: wyjściowy jest npn).

Układ węgra to para tranzystorów komplementarnych, co jest jednocześnie jej największą zaletą i wadą.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Korciło mnie jeszcze aby zbudować "trójkę Darlingtona" z wzmocnieniem rzędu milionów i sprawdzić, czy dioda zaświeci się bez podłączonego zasilania (prądem "z powietrza" lub "z ręki").Niemożliwe? Sprawdzę w następnym wolnym okienku czasowym 😛

Kanałem RSElektronika uzupełniam i utrwalam wiedzę zdobytą tutaj. Do tego odcinka nie dotarłem (jestem na razie w okolicach 30. odcinka, a ten to 171 z kolei). Nie odrobiłem lekcji z pewnego portalu: "Użyj szukaj. Zamykam" 😆

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Chyba czegoś nie zrozumiałem. Moje pytanie jest banalne. Zbudowałem układ z tranzystorem BC546 (jak na zdjęciu w artykule) i po dotknięciu przewodów do linii grafitowej jak najbardziej wszystko świeci. Zauważyłem, że gdy dotknę palcem do przewodu połączonego z rezystorem 10k (połączonym z bazą) to dioda zaczyna lekko świecić mimo że obwód nie jest zamknięty. Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje. Zamieszczam zdjęcia poniżej i z góry dziękuję za odpowiedź.

20210206_200736.jpg

20210206_200733.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za wyjaśnienie @Treker. Zaczyna być coraz ciekawiej, a to dopiero początek mojej drogi 😄. Od podstawówki uczymy się w szkołach o tym, że grafit przewodzi prąd, a tak naprawdę nigdy nie było okazji się o tym przekonać na własnej skórze. Super! 😄 

Edytowano przez Barteks873
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jestem zupełnie zielony w kwestiach elektroniki i przed przystąpieniem do kursu nie miałem żadnego pojęcia na ten temat. Z tego powodu sprawia mi pewną trudność zrozumienie wagi układów Darlingtona.

Potrafię widzieć, że zjawiska występujące w Darlingtonie i innych tranzystorach będą miały olbrzymie znaczenie w konstruowaniu urządzeń ale nie potrafię uchwycić ich istoty. Oto co wiem i może dobra dusza spróbuje mnie poprawić:

Współczynnik β w Darlingtonie jest masywny na wyjściu co sprawia, że sygnał na kolektorze zostaje powiększony tak bardzo, że nasze ciało ma wpływ na sygnał. Ale co z tego, jeśli do uruchomienia silnika wystarczy stan saturacji, zatem β jest nieistotne.

Dlaczego wzmocnienie sygnału w ogóle ma tu jakiekolwiek znaczenie, jeśli Uce to jakieś miliampery? Mogłbym poprostu zwiększyć napięcie na kolektorze jeśli chciałbym więcej mocy. Dlaczego te niewielkie wzmocnienia mają jakiekolwiek znaczenie w elektronice?

Dostrzegam zalety tranzystorów jako włączników sterowanych prądowo, ale kompletnie nie pojmuję istoty wzmocnienia.

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, EagleEye napisał:

Z tego powodu sprawia mi pewną trudność zrozumienie wagi układów Darlingtona.

Cieszymy się, że kurs jest przystępny, postaram sięodpowiedzieć na pytania które siepojawiły.

20 godzin temu, EagleEye napisał:

β w Darlingtonie jest masywny na wyjściu

Z takim określeniem się nie spotkałem i niezbyt rozumiem co masz na myśli.

20 godzin temu, EagleEye napisał:

Ale co z tego, jeśli do uruchomienia silnika wystarczy stan saturacji, zatem β jest nieistotne.

Pierwsza sprawa - do sterowania silnikiem nie użyjesz tego tranzystora z kursu, bo jest na małą moc, parametry jak i obudowa nie nadają się.

W kursie był podany przykład 2 tranzystorów:

  1. nie nadawał się do sterowania dużym obciążeniem ale nasycał się przy niskim prądzie bazy - dobry do sterowania z Arduino, zły do sterowania silnikiem,
  2. nadawał się do sterowania dużą mocą, wysoki prąd kolektora, ale miał duży prąd nasycenia bazy - nie do sterowani z Arduino, dobry do sterowania silnikiem.

Łącząc cechy wyżej wymienionych można zbudować Darlingtona na dużą moc sterowany prądem o małej wartości. I tu widać jak użyć w praktyce taki tranzystor.

W kursie dysponujesz jednak tranzystorem na małe moce ale i taki się nadaje do pewnych zastosowań. Jakich? To już zależy od potrzeb, najpewniej trafisz na taki w układzie wzmacniacza. Więc w jakim celu jest w kursie? Aby poznać jego działanie, poprzez praktyczny eksperyment.

20 godzin temu, EagleEye napisał:

Dlaczego wzmocnienie sygnału w ogóle ma tu jakiekolwiek znaczenie, jeśli Uce to jakieś miliampery?

To chyba masz na myśli IC - prąd kolektora który ma jakieś miliampery. Na tym tranzystorze nie uzyskasz więcej niż kilkaset miliamperów bo takie ma właściwości.

21 godzin temu, EagleEye napisał:

 jeśli chciałbym więcej mocy.

Mógłbyś równie dobrze użyć tranzystor MOS i też będzie dobrze, a prądu w ogóle nie pobiera przy podrzymywaniu. Gdybyś jednak chciał wzmocnić jakiś znikomy sygnał zmienny to już nabiera to sensu. Niekoniecznie pracujemy w obszarze nasycenia. Zauważ że wzmacniacze audio składają się z kilku stopni, nie załatwisz wszystkiego jednym tranzystorem, który z miliamperów z wejścia Jack zrobią nagle setki watów na wyjściu.

21 godzin temu, EagleEye napisał:

Dlaczego te niewielkie wzmocnienia mają jakiekolwiek znaczenie w elektronice?

Bo bywa że dysponujemy prądem któy jest naprawdę znikomy i jakoś trzeba go wzmocnić. Np 20mA z wyjścia Arduino jest ok dlawzmocnienia 100 typowego tranzystora BJT. Ale gdybyś miał prąd w uA to już 500mA nie zrobisz z tego tak łatwo.

21 godzin temu, EagleEye napisał:

Mogłbym poprostu zwiększyć napięcie na kolektorze

Nie zawsze możesz

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq To bardzo cenne wyjaśnienie. Czy słusznie zrobię zakładając, że następne kursy pomogą mi to zrozumieć jeszcze lepiej i nie powinienem się tym teraz za bardzo przejmować? Czy też jeśli teraz tego nie zrozumiem w pełni, to będę miał problemy na dalszych etapach (bo zamierzam regularnie kupować kolejne części).

Gdybyś jeszcze chciał mi wytłumaczyć ogólnie, jak 5-cio latkowi, dlaczego potrzebujemy wzmocnienia na tranzystorze skoro możemy poprostu zastosować mocniejszą baterię - zdaję sobie pytanie jak głupie to pytanie dla fachowca.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.