Skocz do zawartości

L293D + cztery silniki


Zawor

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam zamiar zrobić swojego pierwszego robota i mam pytanko czy mostek L293D

nadaje się do podłączenia 4 silników z tego zestawu

http://botland.com.pl/podwozia-robotow/2537-4wd-chassis-czterokolowe-podwozie-robota-dagu-.html

Chciałem zamostkowy dwa lewe i dwa prawe bo mostek L293D ma tylko wyjścia na dwa silniki. Z noty katalogowej wynika ze obciążenie na kanał jest max 600mA a silniki z tego zestawu mają maksymalny pobór przy pracy 250mA (dwie sztuki 500mA) więc jest jakiś zapas.

Ale czy to jest w ogóle dobry pomysł tak podłączać dwa silniki do jednego kanału czy to kiepski pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł łączenia równoległego dwóch silników jest jak najbardziej OK. Tracisz co prawda kontrolę nad każdym z osobna, ale i tak zdaje się nie przewidywałeś enkoderów, pomiaru prądu czy innej kontroli trakcji. Tak więc jeśli godzisz się na bezwładne kręcenie jednym kółkiem wiszącym w powietrzu podczas gdy drugie nie może nawet się obrócić bo utknęło a procesor o tym nie wie - to w porządku.

Natomiast nie jest dobrym pomysłem zakładanie, że układ mający wydajność szczytową 600mA pociągnie silniki biorące 500mA. Prąd podawany przez producenta musisz pomnożyć przez spadek napięcia na mostku i do tej mocy cieplnej dobrać radiator. Wszystko to jest dokładnie opisane wykresami w danych katalogowych tego scalaka. Moim zdaniem wychodzi zbyt duży radiator z miedzi na PCB by było to praktyczne. Dodatkowo obudowa DIP nie pozwala na przykręcenie układu do porządnego mela z blachy więc wciąż będziesz się zastanawiał czy już przegrzałeś ten mostek, czy jeszcze chwilę popracuje. A gdy koła zatrzymają się na jakiejś przeszkodzie już widzę jak rzucasz się do robota by go złapać i wyłączyć. Podsumowując: mostek jest tani (hura), ale kiepski elektrycznie (buu).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OK dziękuje za odpowiedz. Czyli sam pomysł OK. Tylko wybrać inny mostek (mocniejszy), albo przeprojektować pomysł i wykorzysta dwa mostki.

Dziękują.

[ Dodano: 26-11-2015, 13:31 ]

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie tego założenia z postu pierwszego.

Znalazłem moduł który bardziej będzie pasował

http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/851-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-modul.html

Mam tylko pytanie- czy dobrze zrozumiałem czytając jego opis że on zawiera już wmontowane wszystkie elementy pasywne potrzebne do działania mostka (czyli np. kondensatory) i nie trzeba ich montować przy podłączaniu tego układu do Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie tak. Kondensator elektrolityczny zawsze możesz dodać, to samo jakieś filtry na silnikach, ale w swojej podstawowej wersji mostek będzie działał wprost z pudełka. Jeżeli Twój kontroler ma już na pokładzie stabilizator, możesz obie płytki podłączyć do wspólnego zasilania (np. LiPol2S 7.4V lub 6xAA/NiMH) i w drogę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.