Skocz do zawartości

Komparator lm385 , sprawdzanie napięcia na fotorezystorach


Czaro

Pomocna odpowiedź

Witam, mam kłopot z podanym komparatorem.

Na załączonym niżej schemacie przedstawiłem sposób połączenia komparatora z układem.

Ma on badać napięcie na fotorezystorach (R4 i R5). Potencjometr ma pomóc ustalić stan w którym na oba fotorezystory mają jednakowe oświetlenie.

Problem polega na tym że nie mogę ustawić tego stanu zawsze tylko jedna z diod podłączonych do wyjścia układu jest zapalona.

Wartośći:

R1=R2=R6=1kOM

R3=10kOM(potencjometr)

Bat1=8V

Przy testach zauważyłem że w stanach równości, jeżeli (A-)=(A+) na wyjściu A dioda się zapalała.

Tak więc przy podłączeniu z schematu poniżej podłączając oba przewody na krzyż (A-)=(B+) i (A+)=(B-) chciał by oba LEDY były zapalone.

komparator.thumb.jpg.d6a657dc066293f62ebe5c3244c9c928.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zaraz, ja na schemacie widzę dwa komparatory podłączone dokładnie równolegle, czyli do tych samych sygnałów wejściowych. Nie widzę tu żadnego krzyżowania. W takim układzie (jak na schemacie) zawsze będą paliły się obie diody na raz lub żadna. Jeżeli skrzyżujesz wejścia komparatorów będziesz miał przypadek odwrotny - na raz będzie się zawsze paliła tylko jedna dioda. Nigdy nie doprowadzisz do sytuacji gdy zapalą się dwie na raz, bo w rzeczywistości napięcia na fotorezystorach nigdy nie będą takie same. Życie jet brutalne..

Napisz lepiej co chcesz zrobić i do czego ten układ jest Ci potrzebny - może coś wymyślimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Rzeczywiście mój błąd, źle zaznaczyłem na schemacie.

Jest to podzespół do line follower'a. Miał być to układ który sprawdzał czy robot nie zjechał z trasy a jeśli tak to odpowiednio skontrować.

Czy w takim wypadku będzie on jechał ciągłym zygzakiem?

Rzeczywiście trochę się łudziłem z pomysłem doprowadzenia do stanu takich samych napięć. Jednak jest jedna sytuacja kiedy świecą się obie, przy zasłoniętych fotorezystorach. Znajdują się w paśmie (źródło zasilania-1,5V) i wtedy palą się obie ( przy zbliżonych wynikach ale nadal nie jednakowych).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak czułem. Takich LFów było już wiele. Choć pomysł z dwoma komparatorami i dwoma czujnikami jest jednym z najprostszych, wcale nieźle sobie radzi na trasie. Wszystko opiera się na sposobie zamocowania czujników, połączeniu ich z komparatorami a tych z silnikami po odpowiedniej stronie pojazdu.

Jeżeli czujniki umieścisz szerzej niż trasa, to zwykle oba widzą białe i wtedy oba silniki powinny dawać na maksa. Najechanie prawym czujnikiem na czarny pasek powinno hamować prawy silnik, żeby skręt był w prawo.

Jeżeli te same czujniki umieścisz tuż obok siebie, to teraz czarne na obu powinno robić maks speed. Oświetlenie prawego powinno hamować lewy żeby zakręt był w lewo.

Wszelkie kombinacje dające poprawne śledzenie trasy są możliwe.

Czy robot będzie jeździł zygzakiem? To zależy od rozmieszczenia czujników. Jeżeli dasz je daleko od krawędzi trasy, to tak. Im bliżej - tym zygzak będzie drobniejszy aż w końcu możesz znaleźć takie położenie, że oba silniki będą już zasilane rodzajem przebiegu PWM modulowanego przez bliskość trasy i w zasadzie robot będzie w miarę płynnie posuwał się do przodu bez widocznego myszkowania na boki, bo oba czujniki będą sunęły prawie po swojej krawędzi czarnego paska.

-----------------------------

EDIT: Nie wiem jaki masz komparator (zgaduję, że 393), ale większość starych i tanich ma problemy z napięciami wejściowymi zbliżonymi do zasilania na mniej niż jakieś 1.5V. Wtedy po prostu nie działają więc objaw świecenia obu diod na raz oznacza, że zmusiłeś oba komparatory tego scalaka do pracy poza granicami katalogowymi. Przejrzałeś wymagane zakresy napięć?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.