Skocz do zawartości

Arduino Nano - zasilane z 12V


Zawor

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chce zbudować układ w oparciu o Arduino Nano i chcę zasilać go z zasilacza 12V podłączonego do PINU 30(VIN) i PINU 29(GND).

Moje pytanko brzmi czy przed wprowadzeniem zasilanie do Arduino muszę dodać jakiś kondensator filtrujący. Wiem że Arduino mam układ filtrujący napięcie na microkontroler.

Czy dla "higieny" i bezpieczeństwa nie trzeba dodać filtracji przed wprowadzeniem napięci do Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacz ma już na wyjściu kondensator więc jeśli przewód nie jest zbyt długi, możesz nic nie dawać. Jeżeli do zasilacza jest > 1m, możesz dać kilka uF na samym wejściu, między VIN a GND. 12V to dużo dla wbudowanego na płytce stabilizatora, bo jest bardzo mały. Może się trochę grzać a jeśli obciążysz wyjścia płytki diodami LED lub innymi prądożernymi odbiornikami, może się wyłączyć termicznie. Co to za projekt i co będzie do Arduino podłączone?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki bardzo za szybką odpowiedz.

Od zasilacza będzie jakieś 10-20cm.

A do Arduino będzie podłączone:

1x LCD 16x2

1x Czujnik temperatury

2x przekaźniki

Zastanawiałem się czy nie zasilać go z 5V - ale mam po prostu gotowy zasilacz 12V.

Ale jak uznacie że bezpieczniej zasilać to z 5V to tak zrobię - ma to być urządzenie które będzie pracowało w trybie pracy ciągłej - 24h.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli LCD jest podświetlany, to już z nawiązką wyczerpuje budżet stabilizatora na Arduino. To samo z przekaźnikami na 5V. Jeśli są one na 12V (załączane przez tranzystory) a LCD zostawisz bez światła, dasz radę. W przeciwnym wypadku musisz zrobić zewnętrzny stabilizator, np. tani 7805 i wejść do płytki przez +5V.

Napisz co to za przekaźniki i jak zasilane oraz co z podświetlaniem, bo czuję, że przy przejściu 12V→5V to nawet spora obudowa TO220 będzie potrzebowała radiatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli masz możliwość użycia zasilacza 5V, to będzie to najlepsze wyjście. Podświetlanie to zwykle min. kilkadziesiąt mA, każdy włączony przekaźnik to kolejne 70mA, do tego elektronika ze 20mA i robi się sporo za dużo dla 5V z małego Nano. Z drugiej strony zasilanie elektroniki z osobnego stabilizatora ma swoje dobre strony, więc chyba optymalne byłoby jednak użycie zasilacza 9-12V dla Arduino i LCD (zasilanego z 5V z Nano) a załączanie przekaźników i świecenie LCD wprost z zasilacza. Musiałbyś wtedy zmienić je na wersje 9 lub 12V, ale i tak płytka którą pokazałeś nie jest Ci potrzebna. Nie potrzebujesz w tym miejscu optoizolacji, a same przekaźniki i to z podwójnymi zestykami przełącznymi DPDT możesz kupic taniej:

http://www.tme.eu/pl/details/lb2hn-12dts/przekazniki-elektromagn-przemyslowe/rayex-electronic/

Do tego dwa tranzystory po 50 groszy i sterowanie gotowe.

Link do komentarza
Share on other sites

OK.

Czyli jak nie zasilacz 5V i wszystko zasilane z Arduino.

to puścić osobne zasilanie (nie przez Arduino) na przekaźnik 12V i na podświetlenie LCD.

A resztę sterować z Arduino.

A jak zmienię zasilania do Arduino na 5V to mogę wszystko zasilać z Arduino bo wtedy zasilanie nie idzie przez wewnętrzny regulator i niema problemu z przegrzewanie się go?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.