Skocz do zawartości

Robot Yeti-5000 - przestrzegam wszystkich przed zakupem bubla!


Pomocna odpowiedź

na wewnętrznym zegarze na 1Hz i dlatego załadowywanie kody na 8 i 16 Hz nie dawało rezultatów.

MHz - jedna literka, ale dość istotna 🙂

Słuszna uwaga 😳 thx 😉

ElektronicznySt, słuszny programator to USBasp który pewnie masz. Pobierz sobie do tego na przykład AVR Burn-O-Mat i powinno działać.

Ale pisałeś że masz ATmegę328 i umiesz ją programować ostatnio?

Tak, programowałem już Atmegę 328P oraz Atmegę 8, ale robiłem to przez Arduino ISP, który pełnił rolę programatora. W jednym wypadku, ta częstotliwość była chyba domyślnie ustawiona na 8 mHz (czy może mieć to związek z bootloaderem, który jest już wgrany przez sprzedawcę/ dystrybutora/ producenta)? Ta bezproblemowa Atmega trafiła do własnej konstrukcji wykrywacza dymu, który już sprezentowałem znajomym. Została mi jedna Atmega 328 z ebaya, którą wsadziłem do Yeti i jedna Atmega 8 do testów programatora. Obie są z ebay'a i obie wydają się być domyślnie ustawione na 1MHz. Gdybym wcześniej to odkrył to "bezproblemową Atmegę" z wykrywacza dymu/ gazu dałbym od razu do Yeti, bo w tym wykrywaczu nawet z tym 1Mhz działałoby bez zarzutu, bo w sketch'u zmniejszyłbym delay'e między pomiarami i by się wyrównało, a i mniej prądu by zużywała... W robocie nie da się tego zrobić tak łatwo, bo serwa nie da się oszukać i jak się domyślam ma to mocny związek z PWM :/

Link do komentarza
Share on other sites

Arduinowa biblioteka servo jest sprytna i sprawdza jaka masz częstotliwość taktowania ustawioną w środowisku, a następnie dostosowuje PWM do tego. Tak więc jeśli tylko jej nie nakłamiesz (ustawiając inna częstotliwość przy wyborze płytki niż rzeczywiście ta płytka ma), to wszytko będzie działać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Arduinowa biblioteka servo jest sprytna i sprawdza jaka masz częstotliwość taktowania ustawioną w środowisku, a następnie dostosowuje PWM do tego. Tak więc jeśli tylko jej nie nakłamiesz (ustawiając inna częstotliwość przy wyborze płytki niż rzeczywiście ta płytka ma), to wszytko będzie działać.

Masz pewnie rację, ale jak te atmegi taktowane fabrycznie, ładowałem sketcham'i w wariantach 8Mhz/ 16Mhz z zewnętrznym kwarcem 8Mhz/16Mhz, a wcześniej w ogóle bez kwarca to za każdym razem efekt był podobny jak na tym filmiku co wkleiłem wyżej. Dlatego teraz chciałbym najpierw ustawić procek "fusami" na 8Mhz i oscylator zewnętrzny, a dopiero później wgrać mu kod z Arduino IDE. Czy dobrze kombinuję czy znowu wpakuję się w "ślepą uliczkę" mojej arduinowej improwizacji...? :/ 😋

P.S. Zaraz idąc za radą chumanisty ściągam AVR Burn-O-Mat i dam jeszcze szansę swojemu programatorowi. Jak to nie pomoże to pozostaje mi ten wariant z programatorem Pana Kardasia i Mkavr kalkulatorem... Trochę odwlekam ten wariant, bo znowu koszta, do jego sklepu w jedną stronę mam 17km, a w dodatku mam tremę przed Panem Mirkiem, bo on chyba niespecjalnie przepada za arduino i zauważyłem, że trochę tyra początkujących :/

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji tego robota i Waszych porad nauczyłem się wielu nowych rzeczy, ale ostatecznie jeszcze walczę, bo celu nie osiągnąłem. Udało mi się doprowadzić, aby serwa działały normalnie, ale gdy Atmesia ustawiona jest na swój wewnętrzny zegar , który taktuje ją na 8MHZ (z zewnętrznym kwarcem dalej zachowuje się dziwnie- serwa tylko buczą, ale się nie ruszają tak jak powinny). I teraz moje pytanie jakbym z układu Yeti wylutował ten oscylator 8Mhz i włożył atmesie zaprogramowaną z taktowaniem swojego własnego, niezawodnego oscylatora wewnętrznego - to czy ten mój robot w końcu by ruszył i zrobił te kilka samodzielnych kroków???

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam w lfie zewnetrzny kwarc, ktorego nie uzywam, atmega8 zwyczajnie go wtedy ignoruje. Z kwarcami trzeba przy fusebitach uwazac, bo jak sie przestawi na zewnetrzny, a sie go nie podlaczy, albo podlaczy z niewlasciwymi kondensatorami to atmega odmowi wspolpracy, i nic sie z nia nie zrobi.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.