Skocz do zawartości

Robot Yeti-5000 - przestrzegam wszystkich przed zakupem bubla!


Pomocna odpowiedź

Dzięki za bardzo trafne spostrzeżenie, ale teraz wyłapałem na tym schemacie kolejną nieścisłość - jest tam Atmega 8 , a w rzeczywistości robota ogarnia Atmega328 i dlatego sketch daje się wgrać po ustawieniu ww. procka lub po wybraniu w menu płytka dodatkowych opcji zaaplikowanych przez producenta i są to:

- Yeti Wired High-Speed

- Yeti Wirless

p.s. próba skompilowania kodu dla Atmrgi8 kończy się jedynie wywaleniem przez IDE całej masy błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mogę tylko ustawić Arduino Mini/ Atmega328 - kod wchodzi, ale skutek jest taki sam jak opisałem, albo Arduino Mini/ Atmega168 i wtedy wywala mi błąd:

"avrdude: Expected signature for ATMEGA168 is 1E 94 06

Double check chip, or use -F to override this check."

Przyjrzałem się jeszcze dokładnie rezonatorowi kwarcowemu:

wg. instrukcji powinien być Q1 - 16Mhz podczas gdy w zestawie znajdował się ZTT-8.00MT i jak dokładnie przyjrzałem się jego specyfikacji tutaj http://www.digikey.com/product-detail/en/ZTT-8.00MT/X905-ND/124508 to on jest 8Mhz. Czy jeśli bym kupił i wlutował ten 16Mhz to wszystko zadziała poprawnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem o co Wam chodzi, tylko nie jestem w stanie ustawić takich parametrów jak sugerujecie, bo spójrzcie na poniższy zrzut z menu IDE jakie mam opcje do wyboru... Nie da się ustawić tych 8Hz 🙄

I stąd właśnie moje pytanie czy jakbym podmienił ten rezonator kwarcowy i dał na płytce te 16Hz to byłoby okay?

P.S. Nie sugerujcie się też, że na zdjęciu jest akurat wybrany w tym momencie 168, bo robiłem już próby z 328 i innymi opcjami Yeti na samym dole :/

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, ściągnąłem najnowszą wersję - faktycznie mam wtedy możliwość wyboru. Niestety jak wybieram wersję tego Pro na 8Hz to wywala mi błędy podczas transferu kodu. Może dlatego, że te wersje na 8Hz zaznaczone są jako 3.3V, a Yeti jest na 5V. Kupić i wymienić jutro tek rezonator kwarcowy?

Link do komentarza
Share on other sites

Połączenia sprawdzone.

Na tym nowym IDE cały czas wywala mi ten sam błąd i ma to chyba związek z tym, że dodałem do niego nieistniejącą w nim wcześniej bibliotekę Yeti 🙁

Arduino: 1.6.7 (Windows 7), Board: "Arduino Pro or Pro Mini, ATmega328 (3.3V, 8 MHz)"

C:\Users\PON\AppData\Local\Temp\buildd74dc261d2fab468348335cabffc69a1.tmp/core\core.a(Tone.cpp.o): In function `__vector_7':

E:\Program Files\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Tone.cpp:539: multiple definition of `__vector_7'

libraries\Yeti\Yeti.cpp.o:E:\Program Files\Arduino\libraries\Yeti/Yeti.cpp:24: first defined here

collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

exit status 1

Error compiling.

This report would have more information with

"Show verbose output during compilation"

enabled in File > Preferences.

Link do komentarza
Share on other sites

Przez te 3 dni kiedy się nie odezwałem zdążyłem:

- zablokować procesor Yeti na amen,

- uaktualnić Arduino IDE o płytkę/ procesor Atmega 328P

- kupić nową Atmegę328P i wgrać jej kod Yeti na 8Mhz poprzez arduino ISP,

- nagrać filmik, który prezentuje poniżej - robot niestety dalej nie wykonałby instrukcji zgodnie z którą miałby zrobić kilka kroków. Poniżej link do wspomnianego filmu :/

ma ktoś może jeszcze jakieś pomysły czemu tak się dzieje ???

Link do komentarza
Share on other sites

Po ponad 2 miesiącach doszedłem chyba w czym leży problem. Procesor w Yeti był/ jest fabrycznie taktowany na wewnętrznym zegarze na 1Hz i dlatego załadowywanie kody na 8 i 16 Hz nie dawało rezultatów. Muszę w nim poprzestawiać fusbity i ustawić atmege na 8Hz i zewnętrzny oscylator, a dopiero potem wgrać sketcha. Mam programator (chiński szajs), ale komp go nie widzi i instalowanie driverów przeróżnej maści nic nie pomaga. Czy da się poprzestawiać fusy za pośrednictwem Płytki Arduino? (pewnie tak, ale napisanie takiego kodu jest poza moim zasięgiem). W związku z tym czytałem dalej i natknąłem się na programator Atnel (podobno jedyny słuszny, bo cała reszta dostępna w sprzedaży u nas to chiński szajs). Przy zakupie owego programatora otrzymuje się MkavrKalkulator autorstwa Pana Kardasia, którym można m.in. ustawiać fusbity, taktowanie procka itp. Doradźcie mi proszę czy po zakupie tego kompletu uda mi się przy jego pomocy i bez komplikacji większych uporać się w końcu z częstotliwością taktowania i tym samym zmobilizowaniem robota do postawienia pierwszych kroków??

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.