Skocz do zawartości

Podgląd PWM na oscyloskopie - dziwne zachowanie


QubiV8

Pomocna odpowiedź

W ramach nauki złożyłem sobie prosty układ zmieniający PWM (na arduino), podłączyłem całość do oscyloskopu i trochę się zdziwiłem. Może koledzy macie jakiś pomysł, dlaczego odczyty są takie dziwne przy małym wypełnieniu...

Link do komentarza
Share on other sites

Koledze QubiV8 chodzi chyba o to, że w pewnych momentach przestaje widzieć cokolwiek a nie, że wypełnienie się zmienia. To problem ustawień oscyloskopu. Przebieg będzie stabilny gdy poziom wyzwalania (Trig.Level) będzie ustawiony gdzieś w okolicach połowy amplitudy (akurat w tym przypadku). Nie wiem czy ten oscyloskop to pokazuje na tle przebiegu -cyfrowe na pewno tak, ale to chyba jest czysto analogowy. Pokręcaj gałką od poziomu wyzwalania tak, aż uzyskasz stabilny obraz dla dowolnego wypełnienia. Jeżeli ta gałka ma gdzieś na środku zero, w prawo plus a w lewo minus, musisz ją ustawić lekko w prawo od zera. Poza tym zobacz jaki masz ustawiony tryb wyzwalania. Musi być na zbocze i wyłączone wszelkie filtry w torze wyzwalania (HF rejection, AC mode, itp) i włączone sprzężenie DC toru triggera. Wtedy do bloku wyzwalania dochodzi czysty przebieg prostokątny z toru pionowego.

Poczytaj o oscyloskopach - ich działaniu i obsłudze. To bardzo przydatne narzędzia, ale tylko w ręku wprawnego użytkownika. Najważniejszym blokiem - oczywiście po torze Y - jest właśnie wyzwalanie. Od niego zależy "siła" oscyloskopu w obrazowaniu stabilnych przebiegów i poszukiwaniu anomalii.

--------------------------

EDIT: Naprawdę wolisz zadać pytanie na Forum i czekać dobę na odpowiedź niż pokręcić kilkoma gałkami??? Nawet dla sprawdzenia "co się stanie" - jeżeli jeszcze nie rozumiesz napisów na obudowie (a warto poznać ich znaczenie). Przecież nie spalisz tego przyrządu sygnałem 5V a przy okazji dowiesz się wielu pożytecznych rzeczy 😐

Link do komentarza
Share on other sites

marek0717 - dokładnie. Nie chodzi o przebieg sygnału, tylko sam odczyt z oscyloskopu. Kłopot w tym, że przestaję widzieć cokolwiek. A pytanie na forum pozwoliłem sobie zadać, gdyż "kręcenie kilkoma gałkami" nie przyniosło rozwiązania. Przeczytałem też co nieco o podstawach pracy z oscyloskopem, jednak nie mogę znaleźć rozwiązania tej zagadki. Przepraszam, jeśli nie opisałem sprawy dość jasno:

Kręcąc poziomem wyzwalania jestem w stanie zobaczyć tylko jeden koniec - albo "duże wypełnienie" albo "małe" - ale jakbym nie ustawiał, nie mogę zobaczyć całego przebiegu... Ustawienia są mam wrażenie poprawne, zgodne z tym co napisałeś. (MODE: NORM (lub AUTO), TRIG SOURCE: INT).

marek0717 - tak czy inaczej bardzo dziękuję za chęć pomocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, ale to oznacza, że poziom wyzwalania zmienia się w zależności od tego co masz doprowadzone do wejścia. Ponieważ w przebiegu PWM o zmiennym wypełnieniu zmienia się głównie składowa stała, być może masz włączone sprzężenie AC w torze wyzwalania. Może jest tam gdzieś w obszarze TRIG jakiś guzik "AC/DC" lub "DC reject" lub "DC low sens"? To bardzo prosty sygnał, każdy oscyloskop powinien umieć go prawidłowo zsynchronizować. To tylko kwestia prawidłowych ustawień (albo problemów/uszkodzenia wewnątrz przyrządu). Próbuj do skutku i napisz co wyszło.

Możesz pokazać zdjęcie panelu czołowego tego sprzętu tak by były czytelne wszystkie napisy?

Link do komentarza
Share on other sites

Oj, rzeczywiście staruszka dopadłeś. Nawet niektóre zęby już stracił.. ale grunt, że jeszcze działa.

Sprawa jest zagadkowa - oscyloskop jest typowo serwisowy a pozycje TV-H i TV-V na przełączniku trybów podstawy czasu wskazują, że to serwis telewizyjny. Dziś takie dodatki w cyfrowym oscyloskopie traktuje się jak kwiatek do kożucha, bo kto jeszcze naprawia analogowe telewizory? Tam jest to prawie za darmo, jako kolejna pozycja w folderze reklamowym a tutaj ktoś musiał wstawić specjalny układ selektora i separatora impulsów synchronizacji TV, żeby taką funkcję mieć na pokładzie. A piszę o tym, bo to może wskazywać na to jak jest zrobiony tor wyzwalania. Może faktycznie sprzężenie z sygnałem "domyślnie" zrobione jest zmiennoprądowo i z Twoim przebiegiem PWM zmienianym w całym zakresie wypełnień będzie problem. Nigdy się z taką konstrukcją nie spotkałem i trochę nie chce mi się wierzyć, ale wszystko możliwe. Nie wiem, czy zdjęcie pokazuje stan w jakim mierzyłeś swój przebieg, ale na pewno przełącznik źródła sygnału wyzwalania INT TRIG (ten na środku, na dole) powinien być w pozycji CH1 - w końcu to do tego wejścia chcesz się synchronizować. Zagadkowa jest jego pozycja VERT MODE - może ona oznaczać pokazywanie przebiegu doprowadzonego do wejścia TRIG_IN - rzadka funkcja, ale czasem bardzo przydatna.

Co prawda podstawowym rodzajem pracy oscyloskopu analogowego jest właśnie wyzwalanie od zbocza (narastającego, lub po wyciągnięciu pokrętła LEVEL - opadającego), ale w desperacji możesz spróbować (tylko w tym konkretnym przypadku PWM) wykorzystać właśnie te telewizyjne tryby pracy. W szczególności TV-H jest z definicji filtrem górnoprzepustowym, który wykrywa impulsy synchronizacji poziomej 15625Hz zawarte w zespolonym sygnale wizji po to, by pokazać zawartość pojedynczej linii obrazu TV. Układ ten jest sprzężony zmiennoprądowo - jak w prawdziwym telewizorze, ale ma system odtwarzania składowej stałej żeby niezależnie od amplitudy sygnału prawidłowo wykrywać poziom czerni i ustawiać z automatu poziom impulsów H-sync (warto zobaczyć jak wygląda sygnał TV). Być może da się ten układ "nabrać" tak, by wykrywał zbocza Twojego PWM i prawidłowo synchronizował podstawę czasu w całym zakresie wypełnień. Ale trochę wątpię...

W przypadku gdy tor wyzwalania jest sprzężony AC i nie można tego zmienić, położenie gałki LEVEL na zero powinno być optymalne.

Cóż, być może trzeba będzie zaakceptować tę smutną cechę tego sprzętu.

Możesz jeszcze doprowadzić ten sam sygnał (drugą sondą) do wejścia TRIG IN, przełączyć się na SOURCE EXT i wtedy próbować zmieniać poziom wyzwalania. Być może to gniazdko prowadzi sygnał inaczej i tak synchronizowany obraz będzie stabilny.

Skoro w większości przypadków będziesz obserwował przebiegu cyfrowe 0-5V, można pomyśleć o zrobieniu prostej przystawki zamieniającej wybrane zbocze sygnału na krótki i zawsze taki sam impuls który doprowadzisz kabelkiem do wejścia TRIG IN. W ten sposób uniezależnisz się od kształtu badanego przebiegu i będziesz miał stabilny obraz "obchodząc" niejako wadę/cechę AC wewnętrznego toru triggera.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Marek1707 - dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Przyznam, że czytałem 3 razy żeby w pełni zrozumieć. Tryby TV testowałem już wcześniej, mój sygnał wygląda identycznie jak przy AUTO, z tym tyko że jest przesunięty.

Muszę poszukać drugiej sondy, bo jest gdzieś schowana - do tej pory nie była mi potrzebna, wówczas sprawdzę wariant z powieleniem sygnału do TRIG.

VERT MODE - znaczy, że TRIG-IN niejako może być 3 kanałem?

INT TRIG był wcześniej w pozycji CH1, ale sprawdzałem już nawet "opcje bez sensu" 😃.

Ostatni akapit jak rozumiem warto wprowadzić w czyn gdy opcja z drugą sondą zadziała? Będzie wyzwanie, bo póki co nie mam dość wiedzy, by zrobić taką przystawkę. Ale jest wyzwanie - dziękuję!

Jak uda mi się coś zmajstrować, to nie omieszkam się pochwalić!

marek1707 - jeszcze raz dziękuję! Treker - przepraszam, ale nie umiem nadal zamieszczać filmów. Wsadziłem link w znaczniki ale coś nie zadziałało...

Link do komentarza
Share on other sites

Przystawka właśnie uniezależniałaby wyzwalanie od kształtu przebiegu i mogłaby być rozwiązaniem, gdyby pomysł z oryginalnym sygnałem doprowadzonym do EXT TRIG nie zadziałał. Poprzez produkowanie krótkich (np. 1us) impulsów na każdym zboczu o wybranym kierunku, wyzwalałaby poprawnie oscyloskop w tych samych chwilach jak teraz robi to wewnętrzny blok triggera. Jednocześnie ponieważ przebieg złożony z tych impulsów miałby wciąż prawie taką samą składową stałą (jakąś małą, bo impulsy byłyby rzadko) to wyzwalanie by nie głupiało przy zmianach wypełnienia czy kształtu. No, to takie moje śmiałe przypuszczenie...

Cyfrowy przerzutnik monostabilny + inwerter, ew. uzupełnione komparatorem na wejściu - masz wtedy możliwość zmiany poziomu wyzwalania i kierunku zbocza. Ponieważ nie wydaje się to jakimś wielkim wyzwaniem elektronicznym, chyba warto spróbować.

Z resztą mając wejście EXT TRIG możesz zrobić dowolnie skomplikowany system wyzwalania zewnętrznego i mieć namiastkę takich fajnych trybów jak długość impulsu cyfrowego większa lub mniejsza od zadanej, ich brak przez określony czas lub nawet kombinacja bitów przesyłanych po I2C czy SPI - a tego to nawet co tańsze cyfrowe oscyloskopy nie mają 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 - działa! Miałem wieczorem trochę czasu dzisiaj, więc poczytałem, poszukałem i z tego co było w domu (NE555) złożyłem prymitywny generator impulsów i... jest sukces! Poniżej filmik.

Pojawiają się co prawda minimalne zakłócenia, ale odnoszę wrażenie, że może to być wina przewodu który użyłem (lepszego nie miałem pod ręką) lub zbyt długiego impulsu - wg wyliczeń ma 11us (najmniejszy kondensator jaki miałem pod ręką to 1uF, a powinien być 100pF).

marek1707, poleciało podziękowanie, gdyż dzięki Twoim podpowiedziom udało się coś działającego zmajstrować, a dla mnie "hobbysty" to największa w tym radocha! Nie rozumiem jeszcze do końca ostatniego akapitu o "fajnych trybach", ale w wolnej chwili rozgryzę i to 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.