Skocz do zawartości

[Inny] Robot omijający przeszkody "Fenek"


Pomocna odpowiedź

Witam!

Dzisiaj przedstawię Wam mojego drugiego robota. Nazywa się Fenek 🙂.

Pomysł przeszedł sam. W Internecie szukałem sposobu na podłączenie silnika do Arduino (jak wiadomo podłączenie silnika bezpośrednio oznacza spalenia płytki Arduino). Przeczytałem wtedy na Akademii Nettigo ten artykuł, gdzie pokazano jak podłączyć silnik do Arduino. Spróbowałem i udało się 🙂. Pomyślałem, że fajnie byłoby, gdyby tę wiedzę zastosować w praktyce. Dorzuciłem jeszcze czujnik odległości. I powstał mój robot 😃. Teraz go opiszę:

Podstawa

Postawa to nic innego jak zwykła płytka stykowa 830 pól (wymiary: 17,5cm X 6,5cm).

Silniki i koła

Koła zostały zakupione na allegro. Są to kółka modelarskie 65mm. (te same co w moim poprzednim robocie). Silniki to silniki Dagu z przekładnią 48:1 zakupione w sklepie Botland. W tym projekcie zastosowałem trochę nietypową kulkę podporową, czyli spaloną diodę fi10 na pasku z blachy.

Elektronika

Najważniejszym elementem w moim robocie jest płytka Arduino. To ona zbiera sygnały z czujnika i steruje silnikami przez mostek H. Czujnik odległości to HC SR04. Dodatkowo zamontowałem potencjometr, który steruje prędkością silników. Robot ma dwa źródła zasilania. Są to bateria 4,5V, która zasila Arduino i czujnik oraz baterie 4X1,5V (ok. 6V), które zasilają silniki i mostek H.

Program i algorytm

Program sam napisałem w języku C (Arduino IDE). Zasada działania jest prosta:

1. Robot jedzie do przodu.

2. Kiedy znajduje się 10 cm przed przeszkodą zatrzymuje się na 0,1 sekundy.

3. Następnie cofa się przez 0,3 sekundy.

4. Potem, cały czas się cofając, wykonuje zakręt w prawo trwający 0,5 sekundy.

5. Robot szuka kolejnej przeszkody.

Waga i wymiary

Wymiary mojego robota to 21cm X 13cm X 12cm, a jego waga to 450 g.

Koszty

1. Płytka Arduino Uno - klony już od 30 zł.

2. Układ L293D - około 2 zł.

3. Płytka stykowa 830 pól - 9 zł.

4. Zestaw koło i silnik - 2 X 12,50 zł za zestaw.

5. Czujnik odległości - 6 zł.

6. Zasilanie - bateria R12 - 4 zł, 4 baterie AA - 3 zł.

7. Koszyk na baterie - 2 zł.

8. Przewody - 10zł/65 sztuk.

Razem - ok. 90 zł.

Zdjęcia:

DSC08134.thumb.JPG.69606d1888c202ba93715ada9dbbdd8b.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli "2003" to jest to o czym myślę, to naprawdę jestem pod wrażeniem. Brawo. Czy możesz wrzucić kod? Nie powinien być skomplikowany, a być może wielu przekona do takiej zabawy. Czy widzę tam potencjometr?

Jakie masz dalsze zamiary, gdy Twój robot wykryje już wszystkie przeszkody w mieszkaniu? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Faktycznie, 2003 to moja data urodzenia 🙂. Jak Pan zauważył, zamontowałem tam potencjometr obrotowy, który ma regulować prędkość. A jeżeli chodzi o program to rzeczywiście nie jest on zbytnio skomplikowany. Zamieszczam go w załączniku. Teraz zamierzam udoskonalić swojego robota tak, aby czujnik był na serwie i gdy robot znajdzie przeszkodę jechał tam, gdzie jest więcej miejsca.

Program_do_Fenka.doc

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.