Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #4 - pierwsze programowanie


Komentator

Pomocna odpowiedź

goszek29, a co dokładnie dzieje się, gdy odłączysz robota od komputra? Wszystko się wygasza, czy diody na shieldzie i Arduino nadal się świecą? Na ten moment nie mam jeszcze pomysłu, co to może być - to pierwszy przypadek tego typu. Mam jednak nadzieje, że szybko znajdziemy rozwiazanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o baterie sprawdziliśmy, pomimo że wyglądały dobrze zmieniliśmy na nowe. Problem pozostał. Co do zachowania się robota po odłączeniu od komputera diody od zasilania świecą się bez zmian. Jedynie dioda 13 zaczyna migać i robot przestaje działać. Spróbujemy wymienić Arduino Uno.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

goszek29, wygląda jakby faktycznie Arduino się nie programowało poprawnie... Będę wdzięczny za informację jak układ zachowuje się z inną płytką. Będziemy myśleć wtedy dalej, gdzie może być problem. Elektronicznie raczej wszystko jest sprawne, skoro przy zasilaniu USB całość działa poprawnie. Może to kwestia jakiś połączeń... Powiedz tylko proszę jeszcze dla pewności, który dokładnie program wgrywacie do robota?

Link do komentarza
Share on other sites

DZIAŁA z nową płytką. Ciężko wyjaśnić tą sytuacje ponieważ przed złożeniem robota używaliśmy tej płytki do innych projektów i nie mieliśmy problemu. Jeżeli chodzi o program to próbowaliśmy z czujnikami przeszkód test nr.2.

DZIĘKUJEMY BARDZO za pomoc i poświęcony nam czas.

Jeżeli chodzi o kurs, świetny pomysł, idealny materiał do nauki programowania.

Uczę syna programowania i podstawowych zagadnień związanych z robotyką

Łatwiej wyjaśnić wiele rzeczy związanych z robotyką korzystając z takich materiałów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Mam problem z silnikami. Przy podaniu tego samego prądu do obu silników robot zataczał okrąg o średnicy ok. 1 metra. Na początku kręcił się w lewo więc wymieniłem lewy silnik (mam kilka takich samych silników jak te z kursu tylko z innego modelu). Po wymianie robot kręcił się w prawo więc go też wymieniłem ale nic to nie dało. Próbowałem jeszcze jednego silnika ale ciągle zatacza okręgi. Wiem, że przy tych częściach nigdy nie będzie jechał idealnie prosto ale jednak tak małe okręgi to przesada.

Link do komentarza
Share on other sites

piterk100, witam na forum 🙂 Tak jak pisałem w kursie niestety w tego typu konstrukcjach trudno osiągnąć jazdę prosto, jednak faktycznie tak małe okręgi to dość skrajny przypadek. Sprawdź czy oba koła są równe oraz czy nic ich nie blokuje (może jeden haczy o podwozie lub o jakieś przewody). Warto też przeprowadzić testy na najmniejszej prędkości zarówno w przód jak i w tył. Może wtedy uda się zauważyć jakąś prawidłowość w tym skręcaniu.

Warto też pamiętać, że podczas startu robot może mocniej zakręcać przez to, ze tyle kółko obrotowe dopiero ustawia się we właściwej pozycji (może mu to zająć 2-3 sekundy).

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem program wywołujący tylko funkcje silników i przy podaniu tych samych wartości robot jeździ jednak w miarę prosto. Domyślam się, że jako światłolub skręcanie mogło być spowodowane jakąś różnicą w fotorezystorach. Nie wiem jednak dlaczego skręcał jako czujnik przeszkód.

Link do komentarza
Share on other sites

piterk100, w przypadku światłoluba wszystko zależy od ustawionej tolerancji. Najważniejsze, że udało się rozwiązać problem i robot jeździ prosto, zachęcam do eksperymentowania w praktyce. Na pewno szybko wyjaśnią się inne zagwozdki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Robię wszystko krok po kroku według kursu, ale silniki nie chcą pracować przez sheina. Sprawdzałam już czy silniki w ogóle działają za pomocą kursu arduino - działają. Kod arduino jest identyczny, nawet skopiowany, by wyeliminować wszelkiego rodzaju błędy przy przepisywaniu. kable zostały włożone BEZ IZOLACJI, lecz nadal nie działa. Po wgraniu poniższego kodu, lampka miga, a silniki nawet nie drgną.

#define L_PWM 5

#define L_DIR 4

#define R_PWM 6

#define R_DIR 9 

#define LED 13

void setup() {

//Konfiguracja pinow od mostka H

pinMode(L_DIR, OUTPUT);

pinMode(R_DIR, OUTPUT);

pinMode(L_PWM, OUTPUT);

pinMode(R_PWM, OUTPUT);

pinMode(LED, OUTPUT); }

void loop() {

//Obroty silnika przez sekundę do przodu z prędkością 100

digitalWrite(L_DIR, 0);  //Ustawienie kierunku

analogWrite(L_PWM, 150);  //Ustawienie predkosci

digitalWrite(LED, 0); //Zmiana stanu diody

delay(1000); //Opoznienie 1 sekunda

//Zatrzymanie silnika na sekundę

digitalWrite(L_DIR, 0); //Ustawienie kierunku

analogWrite(L_PWM, 0); //Wylaczenie silnika

digitalWrite(LED, 1); //Zmiana stanu diody

delay(1000); //Opoznienie 1 sekunda

}

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.