Skocz do zawartości

KOBIAN - robot stara się opanować mowę ciała


Treker

Pomocna odpowiedź

KOBIAN - robot stara się opanować mowę ciała

IMG_4a1ec9db53b305044.jpg

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Japończycy mają bzika na punkcie robotów. Mówimy wam, jeśli kiedykolwiek maszyny przejmą kontrolę nad światem, będzie to ich wina! Naukowcy z Waseda University oraz Tmsuk zademonstrowali niedawno najnowszy efekt swojej pracy. KOBIAN to humanoid, który nie tylko porusza się na dwóch nogach, ale także wchodzi w bardziej złożone interakcje z ludźmi (przynajmniej się stara).

Robot wykorzystuje całe swoje mechaniczne ciało do komunikacji niewerbalnej. Potrafi przedstawić cały zestaw emocji, od smutku, po zaskoczenie. Wszystko to możliwe dzięki silniczkom poruszającym jego brwiami, ustami i powiekami. Zadanie ułatwia też elastyczna, obrotowa szyja. Wynalazcy twierdzą, że takie roboty w przyszłości będą mogły znaleźć zastosowanie np. w... pielęgniarstwie. Tak, o ile pacjent wcześniej nie zwieje.

Źródło: pl.engadget.com

Link do komentarza
Share on other sites

A ja si ę zgodzę z U44.

Nie wiem, ale na mnie takie zaprogramowane ruchy nie robią wrażenia.

Gdyby w ten sposób naśladował stojącego przed nim człowieka to już byłoby coś...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nawet takie zwykłe zaprogramowane ruchy wymagają długiego programowania przez całą ekipe, na dodatek że jeszcze trzeba je ze sobą "skleić". Co prawda nie ma to dużego efektu, roboty humanoidalne są dla nas jeszcze zbyt trudne, i nie ma takiego ogólnego robota humanoidalnego który by robił wszystko naraz, np. asimo jedynie potrafi chodzić a kobian sie uśmiechać.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że wymagają długiego programowania, ale i tak robot nic z tej "mowy ciała" nie ma.

Człowiek uczy się tego podświadomie i podświadomie używa. Dlatego projekty jak Kismet, czy Cog robią na mnie większe wrażenie.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja wątpię, żeby tego robota programowano ruch po ruchu - zwłaszcza w dobie motion capture i innych tego typu technik 😉 Polecam ten filmik, jako powiązaną z tym zagadnieniem ciekawostkę:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.