Skocz do zawartości

PIC18-połączenie przez UART zacina systemy


adi1525

Pomocna odpowiedź

Witam, mam płytkę z PIC18F46k80, w której wgrany jest bootloader AN1310 i układ podłączony jest do laptopa przez konwerter USART-USB PL2303.

Podczas używania programy "bootloader AN1310" czasem wyłącza mi się komputer, włącza się bluescreen albo zacina i trzeba go zresetować. Komputer zacina się przy połączeniu albo wgrywaniu programu i najczęściej przy programie obsługującym UART.

Słyszałem żeby podłączyć jakieś dławiki na liniach zasilających tylko czy to wystarczy? Jakieś pomysły czemu tak się dzieje ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładam, że system operacyjny Windows (nie podałeś, w końcu nieistotna informacja, co nie?).

Z moich doświadczeń wynika że BS to problem na poziomie driver do PL2303 - układ PL2303.

Albo coś jest nie tak ze sterownikiem w systemie albo układ jest niesprawny i powoduje wysypanie sterownika.

Dwie opcje/ rzeczy do sprawdzenia:

1) Ten sam komputer i driver + inna sztuka układu PL2303

2) Inny komputer + potencjalnie uszkodzony PL2303

Sytuacja w której będzie pojawiał się BS powinna dookreślić co jest przyczyną.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też miałem problem z tym sterownikiem na XP tylko z AVR. Po podłączeniu robił mi z systemem różne dziwne sztuczki np. udawał myszkę i kursor latał po całym pulpicie i otwierał przypadkowe programy albo system stawał dęba z bliżej nie wyjaśnionych powodów. Poradziłem sobie z tym problemem za pomocą resetu na płytce albo opóźnieniem wysyłania na UART danych w programie. Chodziło o to żeby przy podłączaniu płytki UART nie wysyłał żadnych danych. Po kilku sekundach "ciszy" na UART układ działa poprawnie. Być może w Twoim przypadku powód jest ten sam. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdzałem 3 płytki na 3 różnych systemach Windows 7 i za każdym razem to samo. Na początku jest problem z komunikacją i wyskakują dwa błędy:

CRC Verify Failure: 0-FD00h (Timed out)

Erase failure at 1C0: Retry limit reached

Potem albo pada sterownik i wszystkie usb przestają reagować albo komputer zacina się/wyłącza/wyskakuje bluescreen.

Dodam, że na każdym komputerze jest zainstalowany dokładnie ten sam sterownik. Jest jakaś alternatywa dla programu AN1310?

U mnie reset nie pomaga, gdy wyskoczy błąd muszę odłączyć i podłączyć układ. Zmieniałem prędkość transmisji na najmniejszą i to też nie pomaga.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale próbowałeś podłączać płytkę z wciśniętym resetem? Pytam bo może źle mnie zrozumiałeś bo wyraziłem się niejasno na co mi ostatnio kilka osób zwróciło uwagę 😋

Chodziło mi o wciśnięcie resetu i podłączenie płytki, odczekanie kilka sekund i zwolnienie resetu. Miałem bardzo podobne objawy jak twoje i u mnie ten sposób się sprawdza.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem różnych kombinacji z resetem, wpinaniem z przytrzymaniem resetu i trzymaniem gdy się zawiesi program i nawet gdy trzymam reset to program pozostaje zacięty aż do wypięcia płytki. Spróbuje podłączyć inny konwerter UART i zobaczy czy coś się poprawi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.