Skocz do zawartości

Pomoc w przeczytaniu datasheet oraz obliczeniach wartości. PC817, BC338.


mefiu

Pomocna odpowiedź

Cześć,
zbudowałem taki układ do włączania i wyłączania wentylatora:

Datasheet transoptora:

Producent ustalił maksymalny prąd wejściowy do diody na 50mA. Na pin 26 podaję 5V i razem z rezystorem 220Ohm otrzymam prąd wejściowy około 22,7mA, czyli wszystko ok. Niestety nie mogę się zorientować w tym katalogu jaki będzie prąd wyjściowy, a jest mi on potrzebny do obliczenia tranzystora. Ten prąd będzie prądem bazy tranzystora BC338. Datasheet tranzystora.

Generalnie prąd po przejściu przez rezystor R4 220Ohm na wejściu do bazy powoduje spadek napięcia na kolektorze, któro wynosi około 0,04V(zmierzyłem to doświadczanlnie; należy zmierzać do tego, aby spadek ten dążył do 0, bo wtedy kolektor jest maksymalnie otwarty) i generalnie jest to dobry wynik, bo wtedy na wentylatorze jest: napięcie 12V z zasilania minus spadek napięcia na kolektorze czyli 0,04V = 11,96V - takie napięcie trafia do wentylatora. Stosując wzory wyszło mi, że prąd bazy wynosi około 1,33μA.

Podsumowując, chciałbym się dowiedzieć jaki prąd wychodzi z transoptora i potem ile on wynosi po przejściu przez rezystor R4, gdy trafia do bazy tranzystora BC338. Dodatkowo nie wiem czy dobrze odczytałem wzmocnienie tranzystora. Przyjąłem je na poziomie 250.

Obliczenia kolektora:

R wentylatora - 120Ohm, jego prąd -->0,1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie najważniejsze: czy rzeczywiście musisz stosować optoizolację? Bo jeśli prawe i lewe GND są zwarte i podłączone do wspólnego minusa zasilania, to nie potrzebujesz transoptora. A jeśli tak, to wystarczy, że bazę BC338 podłączysz przez opornik do linii 26 i po sprawie.

Transoptory analogowe maja tzw. współczynnik przenoszenia (Current Transfer Ratio, CTR) który jest jakby "wzmocnieniem" tego elementu. Jeżeli wynosi on np. 50%, to prąd wejściowy diody 20mA przenosi się na prąd wyjściowy tranzystora 10mA. Oczywiście w okolicy podanych przez producenta parametrów pomiarowych, tj. np. prądu diody i/lub prądu kolektora Ic lub napięcia Uce tranzystora.

Prąd do bazy wchodzi taki jaki wepchniesz - nie ma żadnych ograniczeń oprócz wytrzymałości doprowadzenia bazy. Tam wewnątrz jest złącze pn czyli dioda. Jeśli tranzystor jest nasycony (a jest gdy napięcie Uce jest bardzo małe) to nie ma żadnej liniowej zależności jego Ic od Ib. Uważaj z tym prądem bazy, bo mając 12V i szeregowo jedynie 220R dostajesz Ib=54mA a tego raczej mały BC nie przeżyje. Jeśli potrzebujesz w jego kolektorze te 100mA to załóż wzmocnienie np. 100. Wtedy wystarcza prąd bazy rzędu 1mA a to oznacza opornik 10k z zasilania 12V. To oznacza też, że prąd diody wejściowej dla CTR=50% wystarczy na poziomie 3-4mA.

To jeszcze nie wszystko: każdy tranzystor (ten w transoptorze też) ma tzw. prąd zerowy kolektora Ic0 czyli po prostu upływność. Ten prąd będzie płynął zawsze więc jeśli nie chcesz, by Twój BC338 dostawał do bazy zawsze coś małego (i wzmacniał to do wentylatora), daj iod bazy do masy opornuik. Jakiś duży, taki, żeby prąd np. 1uA wywoływał na nim nie więcej jak 0.2V. Wtedy do bazy nic nie będzie wpływać (dioda B-E potrzebuje 0.6V!) i BC338 będzie na twardo wyłączony.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.